V súčasnej dobe čelíme mimoriadnej situácii – odborníci varujú, že mužská plodnosť každým rokom klesá. Niet pochýb o tom, že na tomto fakte majú svoj podiel nesprávne návyky, extrémny stres i obezita. Existuje však súvislosť i medzi silovými športami a mužskou plodnosťou? V našom dnešnom článku sa na to zameriame.
Mužská plodnosť je označením pre schopnosť muža oplodniť partnerku. Pre zabezpečenie toho je potrebné, aby muž disponoval dostatkom zdravých a pohyblivých spermií. Podľa WHO by mal celkový ejakulát muža obsahovať 40 miliónov spermií. Za normálny nález sa tiež považuje, ak je:
Mužská plodnosť je zisťovaná prostredníctvom spermiogramu. Počas spermiogramu dochádza ku kvalitatívnej i kvantitatívnej analýze ejakulátu. Hodnotí sa napríklad farba, objem, vzhľad i počet a pohyblivosť spermií. V jednom mililitri by sa malo nachádzať aspoň 15 miliónov spermií. Situácia dnes je však často odlišná.
Jednou z možností je vyhnúť sa negatívnym faktorom (spomenuté v predchádzajúcom bode), ktoré preukázateľne stoja za znižovaním plodnosti u mužov. Plodnosť je však možné podporiť i zaradením určitých preparátov. Medzi účinné sa považuje napríklad suplementácia zinkom, ktorý prispieva k plodnosti a zvyšuje produkciu testosterónu. Pri podpore plodnosti však pomôže i vyvážený životný štýl s dostatkom spánku a pravidelného pohybu.
V predchádzajúcich bodoch spomíname, že pohyb má pozitívny vplyv na mužskú plodnosť. Je to skutočne pravda. Pravidelný pohyb sa stará nielen o udržanie správnej hmotnosti. Je tiež zodpovedný i za lepší spánok a udržanie hormonálnej rovnováhy (dôležitá predovšetkým z hľadiska testosterónu).
Problém však nastáva pri extrémnej fyzickej aktivite, ktorá je často spájaná napríklad s kulturistikou. Extrémna záťaž spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a pokles plodnosti. Rovnako je dôležité zamerať sa i na výživové doplnky, ktoré sú pri silovom športe používané. Suplementácia testosterónom alebo kofeínom môže mať za následok zníženie počtu zdravých spermií v ejakuláte.
V súčasnosti je dávaná do súvislosti s mužskou plodnosťou predovšetkým častá jazda na bicykli, ktorá plodnosť preukázateľne znižuje. Pri ostatných typoch športoch ide predovšetkým o intenzitu a záťaž, ktorá je na organizmus vyvíjaná. Odporúčame brať všetko postupne a nepokúšať sa prekonať svoje hranice za každú cenu. Dôsledky môžu byť naozaj neblahé.
Pri zistení problémov v prípade spermiogramu sa pristupuje k rôznym vyšetreniam. Zaradiť sem môžeme napríklad genetické vyšetrenie, ktoré pomáha odhaliť vrodené abnormality. Súčasťou vyšetrení je i vyšetrenie u urológa a andrológa.
Príčiny neplodnosti môžu súvisieť i s neschopnosťou dosiahnuť erekciu. V tomto prípade existujú naozaj rôznorodé príčiny od vysokej hladiny krvného cukru (často nezistená cukrovka) alebo vysokého krvného tlaku. Problémom môže byť i vysoká hladina cholesterolu v krvi alebo nízka hladina testosterónu. Pri určení príčiny neplodnosti je potrebné zamerať sa na komplexné vyšetrenie.