Časté problémy s kanalizáciou? Pomôcť môže elektromechanické čistenie kanalizácie

27. júla 2022, topblogger, Domácnosť

Správne fungujúca kanalizácia by mala byť v súčasnej dobe samozrejmosťou. Jej upchatie je však bežným nepríjemným javom. Prečo k nemu dochádza a aké je ideálne riešenie?

Ako sa prejavuje upchatá kanalizácia?

Upchatý odtok si môžete všimnúť na základe niekoľkých hlavných príznakov. Väčšina z nich je veľmi ľahko pozorovateľná a niektoré vám umožnia vykonať opravu skôr, ako vznikne väčší problém.

Nepríjemný zápach z odtoku

Upchatý odtok si často všimneme podľa nepríjemného pachu, ktorý sa z neho šíri. Voda môže v tomto štádiu ešte pomerne rýchlo a jednoducho odtekať, ale pri používaní umývadla, sprchy či vane, alebo naopak, v prípade, že ich dlhšie nepoužívame, sa z odtoku šíri silný zápach. Zápach z odtoku pripomína pach pokazených vajíčok alebo hnijúceho odpadu.

Neodtekajúce odtoky

Upchatý odtok

zdroj : freepik.com

Ak vám doma neodteká odtok, všimnete si to najskôr spomalením odtekania, napríklad pri umývaní riadu alebo pri sprchovaní. V pokročilom štádiu ostáva umývadlo, sprcha, či  WC plné vody.

Problém so splachovaním toalety 

V tomto prípade sa po použití toalety voda nespláchne do kanalizácie, ale ostáva v záchodovej mise. 

Bublanie v potrubí

Ak sú v potrubí nánosy špiny, hrdze, vodného kameňa, alebo je mechanicky upchaté predmetom, ktorý doň nepatrí, voda sa snaží túto prekážku preraziť a vydáva pri tom zvuk bublania. 

Čo najčastejšie spôsobuje upchatie kanalizácie?

V prostredí kuchyne sú najväčším problémom zvyšky jedál a mastnota, napríklad olej z výpeku alebo z umývania riadu. V sprchách a vaniach spôsobujú problémy kozmetické prípravky, ktoré sa dokonale nerozpustia, ale aj chlpy a vlasy. V toalete ide zase o nadmerné používanie toaletného papiera, vlhčených obrúskov alebo hygienických vložiek, ktoré do WC misy rozhodne nepatria. Upchaté potrubie môže spôsobiť aj tvorba vodného kameňa, hrdza alebo mechanický odpad z nečistej vody, ako sú nánosy piesku alebo minerálov.

Elektromechanické čistenie kanalizácie s čistiacou špirálou – krtkovanie

Najúčinnejší spôsob odstraňovania nečistôt z kanalizácie je krtkovanie. Takéto elektromechanické čistenie domovej kanalizácie prebieha pomocou dlhej špirály, ktorá sa zavedie do potrubia, a elektrický pohon zabezpečuje jej otáčanie. Takzvaný krtko prerazí nános nečistôt, vďaka čomu sa kanalizácia stáva opäť priechodnou a voda následne s ľahkosťou odteká.