Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25. augusta 2022, topblogger, Domácnosť

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? 

Čo je úlohou havarijnej služby?

Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných profesionálnymi inštalatérmi a opravármi. Jej hlavnou výhodou je, že funguje nonstop, a tak aj v prípade, že vám o tretej ráno začne nezvládateľne pretekať toaleta, môžete zavolať odborníkov, ktorí si s tým poradia.

Čo je úlohou havarijnej služby?

zdroj : freepik.com

Havarijná služba sa špecializuje najmä na záchranu majetku a nehnuteľností v prípade, že dôjde k výpadku elektriny, poškodeniu elektrického vedenia,  prasknutiu potrubia, upchatiu kanalizácie s nutnosťou krtkovania odpadov a kanalizácie, k úniku plynu alebo inej domácej havárii, ktorá môže viesť k závažnému poškodeniu vašej domácnosti. Okrem toho, že odborní inštalatéri dokážu opraviť takmer čokoľvek, zároveň sú zvyknutí na tieto stresujúce situácie, zachovávajú chladnú hlavu a pozerajú sa na problém objektívne, bez emócií. Aj vďaka tomu dokážu upokojiť majiteľov domácnosti a rýchlo navrhnúť reálny postup riešenia.

Čo obnáša výjazd havarijnej služby pri situácií prasknutého potrubia?

  1. Analýza a identifikácia problému 

Po príchode je potrebné zaviesť členov havarijnej služby priamo na miesto, kde došlo k problému, či už ide o kúpeľňu, kuchyňu alebo pivnicu. Na tomto mieste začína analyzovanie a identifikácia problému pomocou rôznych detektorov (napríklad úniku plynu) alebo monitorovacích zariadení.

  1. Evakuácia obyvateľov budovy v prípade núdze 

Odborníci zhodnotia situáciu a v prípade hroziaceho nebezpečenstva požiadajú obyvateľov, aby opustili budovu. V takejto situácii je potrebné zachovať si chladnú hlavu a ideálne je pripraviť sa už v čase medzi telefonátom a príchodom havarijnej služby na možnosť, že budete musieť opustiť domácnosť – konkrétne obliecť si teplé oblečenie, obuť si topánky, prípadne zobudiť deti a ak je to možné, odviesť ich k susedom.

  1. Zastavenie toku akýchkoľvek kvapalín, chemikálií alebo plynu

Nasledujúcim krokom je zastavenie kvapalín (najmä vody), chemikálií alebo plynu. Okrem toho vykonajú odborníci aj iné bezpečnostné opatrenia. Napríklad, v prípade veľkého úniku vody je potrebné vypnúť elektrinu, aby nenastal elektrický skrat.

  1. Odstránenie problému s využitím modernej technológie

Napokon odborníci vyriešia problém pomocou technológie, ku ktorej bežné domácnosti nemajú prístup.