Čaká vás čistenie upchatého potrubia? Čítajte ďalej

2. februára 2023, topblogger, Domácnosť

Upchaté potrubie raz za čas rieši v domácnosti každý z nás. Ak ste si všimli, že voda v umývadle, sprche alebo na toalete odteká pomaly, alebo neodteká vôbec, je veľmi pravdepodobné, že máte tento problém práve vy. Varovným príznakom je aj zapáchajúci odtok či kanalizácia.

Ako vyčistiť upchaté potrubie?

Do čistenia odpadov sa môžete najskôr pustiť sami. Existuje niekoľko časom overených spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť s akútnymi problémami. 

Mechanické čistenie

V žiadnej domácnosti by nemal chýbať gumený zvon, ktorý priložíme na odtok, zatlačíme a vytvoríme tak podtlak, ktorý nečistoty v potrubí posunie. Ak upchatie spôsobili vlasy alebo väčšie nečistoty, môžete ich skúsiť odstrániť pomocou tenkej dlhej kefky alebo pomocou dlhého drôtu, ktorého koniec zahnete.

krtkovanie-instalateri.sk | Mechanic čistenie | Krtkovanie |

Biologické čističe 

Môžete zvoliť aj biologické enzymatické prípravky alebo biologický aktivátor septikov, ktorý je voľne dostupný na trhu a jeho použitie je veľmi jednoduché. Hodí sa pre vlastníkov domu, ktorí majú vlastný septik.

Pomocou chemických prostriedkov

Na čistenie potrubí a kanálov môžeme použiť aj špeciálne chemické prípravky, ktoré sú vyrábané na báze kyselín, ktoré aktívne rozožierajú mastnotu a biologický odpad. Zvyčajne ich stačí naliať do odtoku, nechať pôsobiť niekoľko minút a spláchnuť horúcou vodou. Pri manipulácii s nimi však musíme byť veľmi opatrní, aby nám chemické prípravky nerozleptali pokožku, preto noste ochranné rukavice.

Babské rady

Ako vyčistiť upchaté potrubie vedeli už aj naše babičky a používali pri tom netoxické prípravky, ktoré nájdete aj vo svojej komore. Za najúčinnejšiu je pokladaná sóda bikarbóna, ktorú nasypeme do odtoku a zalejeme octom. Po polhodine do odtoku vlejeme horúcu vodu. Podobne funguje aj citrónová šťava alebo kolové nápoje. 

Nechajte upchaté potrubie na profesionálov

Aby sme nespôsobili domácimi opravami viac škody, ako úžitku, je lepšie nechať jeho vyčistenie na profesionálov. Tí používajú elektro-mechanické čistenie, ktoré nazývame aj krtkovanie, pri ktorom sa do potrubia zasunú dlhú špirálu. Tryska na jej konci nazývaná krtko prerazí nečistotu a nánosy špiny, čím sa obnoví funkčnosť potrubia. 

Najlepším spôsobom ako si ušetriť nervy aj peniaze je prevencia – v tomto prípade monitoring potrubia. Potrebujú ho najmä staršie domy a nehnuteľnosti, do ktorých ste sa prisťahovali. Monitoring potrubia by sme mali vykonávať približne každé dva roky.