Ak už máte upchatý odpad a nečistoty sa vám nepodarilo odstrániť pomocou gumeného zvona alebo octu, určite sa nepúšťajte do domácej opravy. Stav odpadového potrubia by ste mohli ešte viac zhoršiť, napríklad, obľúbeným postupom – nalievaním kyselín do odtokov. Ušetrite svoje zdravie aj svoje potrubie a zavolajte si na pomoc odborníkov, ktorí majú s čistením odpadu skúsenosti a pracujú s tzv. krtkom. V nasledujúcich riadkoch sa o krtkovaní dozviete všetko, čo potrebujete vedieť.
Krtkovanie odpadu
Ide o proces, počas ktorého je do upchatej kanalizácie zavedená čistiaca špirála s rôznymi nadstavcami. Môže byť takto vyčistené upchaté potrubie s hrúbkou 40 mm ale aj 90 mm – takzvaný krtko mu bude prispôsobený na mieru. Krtkovanie potrubia je používané v kombinácii so sondou, na ktorej je pripevnená kamera. Tak viete presne zistiť, v ktorom mieste je odpad upchatý a skontrolovať, či krtkovanie nečistoty odstránilo.
Kedy je nutné využiť krtkovanie?
Krtkovanie vám pomôže, ak je u vás doma upchatá toaleta, upchaté umývadlo, ak sú upchaté odtoky na vani alebo v sprche. Najčastejšie je krtkovanie nutné ak vám nesplachuje toaleta, neodteká voda z viacerých umývadiel alebo vám používanie vody v domácnosti iným spôsobom výrazne komplikuje život. Všetky tieto problémy môžu byť sprevádzané silným zápachom.
Ako prebieha krtkovanie odpadu
Krtkovanie potrubia je vlastne elektromechanické čistenie. Na točiacu sa pružinu prístroja sa pripájajú rôzne nadstavce, ktorým sa ľudovo hovorí krtko. Majú rôznu hrúbku a funkcie. Pokiaľ ide o štetiny, môžu byť ponorené do vzdialenosti 100 metrov a potrubie čistia ako kefka.
Druhý spôsob prebieha úplne rovnako, ale ako nadstavec sa pripevnia trysky, z ktorých pod veľkým tlakom strieka voda. Takto sa z potrubia odlepujú usadeniny a zátky vytvorené z nečistôt a splaškov.
Poslednou možnosťou je frézovanie potrubia, ktoré si poradí aj s tvrdými usadeninami, ako je hrdza a vodný kameň.
Ako sa vyhnúť krtkovaniu?
Keďže krtkovanie odstraňuje prekážky, ktoré v potrubí zabraňujú prietoku vody, vyhnete sa mu tak, že budete odtoky a potrubie udržiavať v čistote.
- Toaleta – najčastejšie sa upcháva potrubie vedúce zo záchoda, pretože je pomerne hrubé a darí sa nám v ňom splachovať aj väčšie predmety. Určite doňho nevhadzujte tampóny, hygienické vložky, detské plienky, čokoľvek vyrobené z vaty, dentálnu niť, odstrihnuté nechty, vlasy alebo vatové tyčinky do uší. V niektorých domácnostiach končia v toalete aj zvyšky jedla – tomu sa určite vyhnite.
- Umývadlá a vane – vlasy po sprchovaní pozbierajte rukou a vyhnite sa nadmernému používaniu zubnej pasty. Všetky odtoky môžete občas zaliať vriacou vodou z kanvice, ktorá roztopí zvyšky zubnej pasty a kozmetických prípravkov.
- Kuchynské umývadlo – na jeho odtoku by malo neustále tróniť sitko na zachytávanie zvyškov jedla pri umývaní riadu. Dole odpadom by nemal smerovať ani žiaden olej.
Ako si vybrať správnu firmu na krtkovanie
Pri výbere firmy sa najskôr pozrite na jej históriu. Mladé podniky môžu byť plné entuziazmu, ale určite spoznáte rozdiel, ak má odborník dlhoročné skúsenosti. Druhým kritériom pri výbere je rozsah strojov a pomôcok, ktoré má firma k dispozícii. Každá domácnosť má individuálne potreby a preto by mala firma disponovať rôznorodým technickým vybavením. Tretím kritériom je to, čo vás zaujíma najviac – teda cena práce.
Odporúčame vyberať zlatú strednú cestu, pretože inštalatéri by mali byť dobre zaplatení, aby svoju prácu robili ochotne a kvalitne. Priznajme si – často je špinavá a pritom veľmi dôležitá! A keďže do havarijného stavu sa dostaneme v tom najnevhodnejšom čase, určite siahnite po firme, ktorá má služby k dispozícii nonstop. Pokiaľ bývate v okolí Bratislavy, o vaše potrubia a odpady sa postarajú profesionáli z krtkovanie-inštalatéri.
Celá debata | RSS tejto debaty