Založ si blog

Kedy využiť krtkovanie odpadu? Poradíme Vám, kedy sa obrátiť na odborníkov

Ak už máte upchatý odpad a nečistoty sa vám nepodarilo odstrániť pomocou gumeného zvona alebo octu, určite sa nepúšťajte do domácej opravy. Stav odpadového potrubia by ste mohli ešte viac zhoršiť, napríklad, obľúbeným postupom – nalievaním kyselín do odtokov. Ušetrite svoje zdravie aj svoje potrubie a zavolajte si na pomoc odborníkov, ktorí majú s čistením odpadu skúsenosti a pracujú s tzv. krtkom. V nasledujúcich riadkoch sa o krtkovaní dozviete všetko, čo potrebujete vedieť.

Krtkovanie odpadu

Ide o proces, počas ktorého je do upchatej kanalizácie zavedená čistiaca špirála s rôznymi nadstavcami. Môže byť takto vyčistené upchaté potrubie s hrúbkou 40 mm ale aj 90 mm – takzvaný krtko mu bude prispôsobený na mieru. Krtkovanie potrubia je používané v kombinácii so sondou, na ktorej je pripevnená kamera. Tak viete presne zistiť, v ktorom mieste je odpad upchatý a skontrolovať, či krtkovanie nečistoty odstránilo.

Kedy je nutné využiť krtkovanie?

Krtkovanie vám pomôže, ak je u vás doma upchatá toaleta, upchaté umývadlo, ak sú upchaté odtoky na vani alebo v sprche. Najčastejšie je krtkovanie nutné ak vám nesplachuje toaleta, neodteká voda z viacerých umývadiel alebo vám používanie vody v domácnosti iným spôsobom výrazne komplikuje život. Všetky tieto problémy môžu byť sprevádzané silným zápachom.

Oprava potrubia krtkovanie a prepchávanie odtokov, profesionáli z Bratislavy
zdroj: www.freepik.com

Ako prebieha krtkovanie odpadu

Krtkovanie potrubia je vlastne elektromechanické čistenie. Na točiacu sa pružinu prístroja sa pripájajú rôzne nadstavce, ktorým sa ľudovo hovorí krtko. Majú rôznu hrúbku a funkcie. Pokiaľ ide o štetiny, môžu byť ponorené do vzdialenosti 100 metrov a potrubie čistia ako kefka.

Druhý spôsob prebieha úplne rovnako, ale ako nadstavec sa pripevnia trysky, z ktorých pod veľkým tlakom strieka voda. Takto sa z potrubia odlepujú usadeniny a zátky vytvorené z nečistôt a splaškov.

Poslednou možnosťou je frézovanie potrubia, ktoré si poradí aj s tvrdými usadeninami, ako je hrdza a vodný kameň.

Ako sa vyhnúť krtkovaniu?

Keďže krtkovanie odstraňuje prekážky, ktoré v potrubí zabraňujú prietoku vody, vyhnete sa mu tak, že budete odtoky a potrubie udržiavať v čistote.

  • Toaleta – najčastejšie sa upcháva potrubie vedúce zo záchoda, pretože je pomerne hrubé a darí sa nám v ňom splachovať aj väčšie predmety. Určite doňho nevhadzujte tampóny, hygienické vložky, detské plienky, čokoľvek vyrobené z vaty, dentálnu niť, odstrihnuté nechty, vlasy alebo vatové tyčinky do uší. V niektorých domácnostiach končia v toalete aj zvyšky jedla – tomu sa určite vyhnite.
  • Umývadlá a vane – vlasy po sprchovaní pozbierajte rukou a vyhnite sa nadmernému používaniu zubnej pasty. Všetky odtoky môžete občas zaliať vriacou vodou z kanvice, ktorá roztopí zvyšky zubnej pasty a kozmetických prípravkov.
  • Kuchynské umývadlo – na jeho odtoku by malo neustále tróniť sitko na zachytávanie zvyškov jedla pri umývaní riadu. Dole odpadom by nemal smerovať ani žiaden olej.

Ako si vybrať správnu firmu na krtkovanie

Pri výbere firmy sa najskôr pozrite na jej históriu. Mladé podniky môžu byť plné entuziazmu, ale určite spoznáte rozdiel, ak má odborník dlhoročné skúsenosti. Druhým kritériom pri výbere je rozsah strojov a pomôcok, ktoré má firma k dispozícii. Každá domácnosť má individuálne potreby a preto by mala firma disponovať rôznorodým technickým vybavením. Tretím kritériom je to, čo vás zaujíma najviac – teda cena práce.

Odporúčame vyberať zlatú strednú cestu, pretože inštalatéri by mali byť dobre zaplatení, aby svoju prácu robili ochotne a kvalitne. Priznajme si – často je špinavá a pritom veľmi dôležitá! A keďže do havarijného stavu sa dostaneme v tom najnevhodnejšom čase, určite siahnite po firme, ktorá má služby k dispozícii nonstop. Pokiaľ bývate v okolí Bratislavy, o vaše potrubia a odpady sa postarajú profesionáli z krtkovanie-inštalatéri.

Detekcia úniku vody – ako zistiť únik vody?

21.09.2021

Ak u vás doma dochádza k úniku vody, s touto vzácnou tekutinou zároveň odtekajú vaše peniaze. Zároveň môže spôsobiť ďalšie problémy – od narušenia statiky stien domu, cez potrebu výmeny celého potrubia, až po nadvihnutie podlahy a vytvorenie ložísk s plesňami. Detekcia úniku vody Unikajúcu vodu zvyčajne riešime až keď nám začne opadávať omietka zo steny [...]

Návod ako opraviť wc dosku s pomalým sklápaním

17.09.2021

Záchodová doska nám zvyčajne pripraví jedno z troch nepríjemných prekvapení. Môže byť uvoľnená, nesprávne sa zatvárať alebo byť zlomená. Zatiaľ čo v poslednom prípade nemáme inú možnosť, iba dosku vymeniť, prvé dva problémy môžeme vyriešiť rýchlou opravou WC dosky. Budete potrebovať iba základné náradie, ako je skrutkovač alebo kľúč, a návod, ako na to. [...]

Ovplyvnia silové športy mužskú plodnosť?

15.09.2021

V súčasnej dobe čelíme mimoriadnej situácii – odborníci varujú, že mužská plodnosť každým rokom klesá. Niet pochýb o tom, že na tomto fakte majú svoj podiel nesprávne návyky, extrémny stres i obezita. Existuje však súvislosť i medzi silovými športami a mužskou plodnosťou? V našom dnešnom článku sa na to zameriame. Čo je to mužská plodnosť? Mužská [...]

slovenský pozemkový fond, pozemky

Bývalú šéfku Slovenského pozemkového fondu prepustili z väzby

23.09.2021 13:56

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry prepustil Adrianu Šklíbovú na slobodu ešte 3. septembra.

antonov

Všetkých šesť členov posádky zrúteného lietadla An-26 v Rusku zahynulo

23.09.2021 13:46

Lietadlo An-26 zmizlo z radarov v stredu 22. septembra vo vzdialenosti asi 38 kilometrov od letiska v meste Chabarovsk.

fico matovič

Matovič ukázal v pléne Ficovi plagát so slovami o vrahovi

23.09.2021 13:03

V pléne NR SR počas diskusie k opozičnému návrhu na odvolanie Mikulca hovoril Fico o monštruóznom zneužívaní práva na politické procesy.

USA, Rusko, torpédoborec, lode

Ruské námorné sily nacvičovali streľbu na ciele v Čiernom mori

23.09.2021 13:00

V západnej časti Ukrajiny v súčasnosti prebieha cvičenie, na ktorom sa zúčastňujú vojaci Ukrajiny, Spojených štátov i niektorých ďalších krajín

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 4767x
Priemerná čítanosť článkov: 953x

Autor blogu

Kategórie

Archív