Založ si blog

10 tipov ako na upchatý odtok v kuchyni. Užitočné rady a tipy

Kuchynský drez často trápime viac ako ostatné umývadlá v dome. Okrem saponátu a vody v ňom končia aj kúsky jedla a oleje. Mastnota a tuhé čiastočky môžu oblepiť potrubie a postupne zužovať jeho prietok a úplne ho zablokovať. Ako ho znova spriechodniť a kto vám s tým môže pomôcť? Čítajte ďalej…

Kedy je potrebné čistenie odtoku v kuchyni?

Na upchatý odtok v kuchyni vás upozorní hneď niekoľko výrazných zmien. V prvom rade sa z neho začne šíriť nepríjemný zápach. Druhým náznakom problému je spomalenie odtekania vody pri umývaní. Keď hladina vody už ani pomaly neklesá, je zle. Občas však je však odtok upchatý nižšie a prejavuje sa to ako hlasné bublanie, ktoré môže pri odtekaní vody tvoriť veľké bubliny. V tom prípade sa obráťte na odborníkov, ktorí vám pomocou ponornej kamery skontrolujú priechodnosť celého potrubia.

Do odopchatého odtoku drezu tečie voda
Zdroj: www.freepik.com

Ako vyčistiť upchatý odtok?

V umývadle sa vám nahromadila voda, panikárite a snažíte sa do odtoku vopchať rúčku vidličky… Kto z nás to aspoň raz v živote nezažil? Upchatý drez niekedy vyčistíte iba pomocou octu a sódy, ale môže to zájsť aj tak ďaleko, že budete potrebovať profesionálne krtkovanie. Poďme však pekne poporiadku. Aké sú vaše možnosti?

1. Gumový zvon

Gumový zvon je pomôcka fungujúca na jednoduchých princípoch fyziky, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Pomocou podtlaku pomáha uvoľniť veľké kusy potravy zaseknutej v potrubí a to najmä vtedy, ak je čerstvo upchaté. Neporadí si však s vodným kameňom alebo hrdzou nahromadenou na obvode potrubia, ani s inými pevnými nánosmi odpadu.

2. Kus drôtu alebo drôtený vešiak

Drôt stočte do špirály alebo iba zapichnite do odpadu. Dávajte si pozor na silu, s akou to robíte, aby ste sa strčiacim koncom nezranili na ruke. Drôtom môžete vytvoriť priechod pre vodu, ak máte plné umývadlo a neodteká.

3. Rozoberanie sifónu

Pod sifón podložte pre istotu vedro a potom ho rozoberte. Odstráňte z neho hrubú špinu, napríklad pomocou starej zubnej kefky. Vyčistite potrubie, pokiaľ dosiahnete. Sifón môžete aj namočiť do zmesi octu, sódy bikarbóny a vody, v pomere 1:1:1.

4. Stará dobrá vareška

Ak potrebujete upchatie kuchynského drezu vyriešiť akútne a ste si istí, že v ňom sú iba mäkké kúsky potravy, môžete doňho skúsiť strčiť rúčku dlhej varešky a párkrát v ňom pošťuchať.

5. Sóda bikarbóna a ocot

Kombinácia jedlej sódy a octu je vhodná najmä ak cítite z odtoku zápach. Pokiaľ v umývadle stojí voda, je už na tento recept neskoro. Do suchého odtoku nasypte hrnček sódy a zalejte ho hrnčekom octu. Po polhodine do odtoku nalejte plnú kanvicu vriacej vody. A ak neznášate zápach octu, podobne bude fungovať aj citrónová šťava.

6. Coca-cola

Tento ľudový zlepšovák má potenciál očistiť vodný kameň z odtoku tak, že ho rozpustí. Coca-colu používajte v kombinácii so sódou alebo soľou, ktorú najskôr do odtoku nasypete. Pripravte sa na hustú penu, ktorá bude vychádzať z odtoku. Nechajte odstáť a potom opäť odtok zalejte vriacou vodou.

7. Soľ a vriaca voda

Na sporáku zohrejte vo veľkom hrnci vodu do bodu varu. Do odtoku nasypte pohár soli. Potom pomaličky zalievajte vriacou vodou. Teplo rozpustí mastnotu a drsnosť soli zoškrabe hrubšie nečistoty.

Kuchynská soľ na čistenie odtoku
Zdroj: www.freepik.com

8. Chemické čistenie odpadu

Na neodtekajúce odtoky existujú aj voľne dostupné chemické čistiace prostriedky. Väčšinou ide o kyseliny, ktoré sú silné a môžu poškodiť aj samotné potrubie, pri manipulácii s nimi musíte byť veľmi opatrní. Nasypete alebo nalejete ich do odtoku a zalejete horúcou vodou podľa návodu na obale. Pripravte sa na silný zápach, alebo nechajte čistenie odpadov na profesionálov.

9. Dlhá kefka so štetinami po celom obvode

Podobá sa na kefku na čistenie slamiek alebo radiátorov, ale je oveľa dlhšia a tenšia. Zastrčte ju do potrubia, zatočte ňou a vytiahnite ju von. Pripravte sa na znechutenie z toho, čo sa na kefke zachytí. Poteší vás však čistý odtok.

10.  Krtkovanie

Niekedy je problém hlbšie, ako dosiahnu všetky naše recepty a pomôcky. V tom prípade si zavolajte profesionálov, ktorí vám pomocou takzvaného krtkovania pomôžu nájsť miesto upchatia a špeciálnym prístrojom ho opäť uvoľnia. Blokádu potrubia prerazia tlakom vody alebo rôznymi nadstavcami na dlhej hadici, ktorú ponoria do potrubia. Pomocou kamery zároveň môžu nájsť poškodené miesta potrubia. Včasná oprava je totiž vždy lepšia a najmä lacnejšia, ako riešenie havarijného stavu.

Sú hliníkové ploty naozaj bezúdržbové?

14.08.2023

Ako každá väčšia investícia do domácnosti, aj výber vhodného oplotenia vyžaduje prieskum trhu a hľadanie tej najlepšej alternatívy. Hliníkové ploty sú dobrou voľbou pre majiteľov domov, ktorí chcú mať estetický a ľahko udržiavateľný plot okolo pozemku. Benefity hliníkových plotov Hliníkové ploty sú populárne kvôli svojmu vzhľadu, ľahkosti a odolnosti. [...]

Upchatý odtok v kuchyni – RADY A TIPY

10.08.2023

Upchatý odtok v kuchyni je bežný problém v domácnosti, ktorý však môže viesť k oveľa väčším problémom. Najskôr si všimnete, že vám v drese odteká voda veľmi pomaly alebo neodteká vôbec. Typickým príznakom je aj nepríjemný zápach. Príčiny upchatého odtoku v kuchyni Za upchatý kuchynský odtok si často môžeme sami, pretože ho nesprávne používame a pokúšame [...]

Biely povlak na penise, čo ho môže spôsobovať

10.08.2023

Biely povlak na penise, nazývaný aj smegma, môže byť hladký alebo hrudkovitý biely film na jednej strane žaluďa, alebo na jeho celej ploche. Tento problém sa objavuje u dospelých mužov aj u detí a jedinou príčinou nemusí byť iba nedostatočná hygiena. Možné príčiny bielych povlakov na penise Príčinou objavenia bieleho povlaku na penise môže byť infekčné ochorenie, [...]

Robert Fico, Gašpar, Kaliňák, para, kaliňák, lindtner, boris susko

Vláda ustúpila tlaku spoločnosti. Pri znásilnení budú platiť doterajšie premlčacie doby

22.02.2024 08:41

Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú vo štvrtok odsúhlasila vláda.

La Paragua / Baník /

Zrútenie nelegálnej bane na zlato vo Venezuele si vyžiadalo najmenej 16 životov

22.02.2024 08:04

Takéto bane ponúkajú chudobným Venezuelčanom lukratívne pracovné miesta, podmienky v nich však bývajú kruté.

Traktor

ONLINE: Najväčší protest farmárov na Slovensku: Traktory mieria pred sídlo komisie, toto sú ich štyri zásadné podmienky

22.02.2024 08:00, aktualizované: 09:39

Na cesty prvej, druhej i tretej triedy po celom Slovensku vyrazilo štyritisíc farmárov s viac ako dvetisíc kusmi poľnohospodárskej techniky.

UA Armáda / UA Vojak /

Kyjev zráža na kolená ruská početná a zbrojná prevaha, opisujú Ukrajinci situáciu na fronte

22.02.2024 07:31

Ukrajinskí vojaci, ktorí sa stále cítia motivovaní bojovať proti ruskej okupácii, hovoria o výzvach, ktorým čelia v snahe zadržať nepriateľa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 189057x
Priemerná čítanosť článkov: 3049x

Autor blogu

Kategórie