Založ si blog

Upchatý odtok – prečo sa opakovane upcháva a ako tomu predchádzať?

Udržiavanie čistej a fungujúcej domácnosti zahŕňa viac než len utieranie prachu a vysávanie podlahy. Jedným z často prehliadaných aspektov je správna starostlivosť o odtoky, najmä v kuchyni a kúpeľni. Opakované upchávanie odpadu môže byť nielen nepohodlné, ale môže tiež naznačovať potenciálne chybičky vo vašom upratovaní. V tomto článku sa ponoríme do bežných príčin upchatia odtoku, objasníme, čo sa môže pokaziť, a poskytneme praktické riešenia, ako zabrániť opakovaniu takýchto problémov.

Najčastejšie dôvody pre upchatý odtok v kuchyni či v kúpeľni 

Jedným z hlavných vinníkov za upchatým odtokom je postupné hromadenie čiastočiek jedla, horúceho oleja, mastnoty a čistiacich prostriedkov. V priebehu času môžu tieto látky vytvárať odolné usadeniny, ktoré zužujú odtok, až kým sa úplne neupchá.

Okrem organických látok môže k upchatiu odtoku prispievať aj tvorba hrdze. Hrdza bráni toku odpadu, čo vedie k možnému upchatiu vášho vodovodného systému.

Ako predchádzať upchatiu odtoku v dreze či sprche?

Správne vedenie domácnosti vyžaduje veľa pozornosti venovanej zdanlivo drobným činnostiam a predmetom, ktoré vám výrazne pomáhajú. Pripomeňme si, čo všetko môžete pre plne funkčné odtoky urobiť vy sami.

Upchatý odtok | krtkovanie-instalateri.sk

FOTO : freepik.com

Používajte a pravidelne čistite sitko do umývadla

Pravidelná kontrola, čistenie alebo výmena sitka drezu je zásadným preventívnym opatrením. Sitko zachytáva väčšie nečistoty a zvyšky jedla, čím zabraňuje ich vniknutiu do odtoku a zablokovaniu potrubia.

Pravidelne prečisťujte odtok horúcou vodou

Účinným a jednoduchým preventívnym krokom je pravidelné čistenie odtoku horúcou vodou. Aj keď voda v súčasnosti bez problémov odteká, horúca voda môže pomôcť rozložiť potenciálne nánosy a pôsobiť ako proaktívne opatrenie proti upchávaniu v budúcnosti.

Nevylievajte do kuchynského drezu horúci olej

Tuky a oleje sa môžu zdať neškodné, keď sa vylejú do drezu, ale môžu v potrubí stuhnúť, čo vedie k upchatiu. Zhromažďovanie týchto látok v nádobe a ich správna likvidácia pomáha predchádzať problémom s upchatým odtokom v kuchyni. 

Dávajte si pozor na to, čo splachujete do záchoda

Toalety nie sú odpadkové koše. Hygienické výrobky, vlhčené obrúsky, vatové tampóny a iné biologicky neodbúrateľné predmety by sa nikdy nemali splachovať do záchoda, aby sa predišlo možnému upchatiu.

Odpad čistite chemickými výrobkami veľmi opatrne

Pri používaní chemických produktov na čistenie odpadu je nevyhnutné zvoliť bezpečné látky. Niektoré chemikálie môžu spôsobiť koróziu potrubia alebo iné problémy s vodovodným potrubím, čím sa zhoršia práve problémy, ktoré sa snažíte vyriešiť. 

Vlasy si češte ešte pred sprchovaním

Zabráňte zbytočnému upchávaniu odtoku sprchy alebo vane tým, že si zvyknete pred sprchovaním učesať vlasy. Tento jednoduchý krok môže výrazne znížiť hromadenie vlasov v odtoku, pretože vám nebudú vypadávať pri umývaní v takom veľkom množstve.

Upchatý odtok – čo pomáha a ako na to?

Prevencia je dôležitá, ale aj napriek tomu sa občas u vás doma odtok môže upchať. Máte niekoľko možností, ako tento problém vyriešiť.

Použite záchodový zvon ako prvú pomoc

Niekedy môže na uvoľnenie menších blokád postačovať jednoduchý gumený zvon. Tento lacný nástroj môže byť rýchlym a jednoduchým riešením pre malé prekážky. Priložíte ho na ústie odtoku a pumpovaním vytvoríte podtlak, ktorý blokádu v potrubí posunie ďalej, pretože ju odlepí od okrajov potrubia.

Nalejte do upchatého odpadu vodu, sódu a ocot

Kombinácia horúcej vody, sódy bikarbóny a octu dokáže s upchatým odtokom zázraky. Toto riešenie môže pomôcť rozložiť nečistoty a vyčistiť potrubie.

Nechajte krtkovanie na skúsených profesionálov

Pre náročnejšie problémy s upchatím odtoku je vhodné vyhľadať odbornosť profesionálov. Ušetrite čas a nervy kontaktovaním profesionálov, ktorí dokážu efektívne riešiť zložité blokády, napríklad pomocou krtkovania. Do odpadového potrubia zasunú pružinu s vodnými tryskami na konci, tzv. krtka, ktorý prerazí aj odolné prekážky.

Vyskúšajte do upchatého odtoku naliať Coca Colu

Prekvapivo, aj nečakané prípravky, ako Coca Cola, môžu byť účinné pri odstraňovaní blokád. Sýtenie oxidom uhličitým a kyslosť tohto nápoja môže pomôcť uvoľniť nečistoty a poskytnúť jednoduché riešenie pre menšie upchatia.

Vazektómia – najúčinnejšia forma antikoncepcie

03.05.2024

Úvahy o antikoncepcii sa často sústreďujú na ženy, ale v skutočnosti existuje niekoľko možností pre mužov. Jednou z nich je vazektómia, čo je relatívne jednoduchý a účinný chirurgický zákrok. Pre tých, ktorí uvažujú o trvalom riešení neplánovaného tehotenstva, vazektómia môže byť atraktívnou voľbou. Ako sa chrániť pred neplánovaným [...]

Zariaďujete reštauráciu, kaviareň či inú prevádzku? Nezabudnite na kvalitné vybavenie

03.05.2024

Pri zariaďovaní reštaurácie, kaviarne alebo iného gastronomického podniku je dôležité pamätať na kvalitné vybavenie. Aké majú byť vaše prvé kroky a čo je najpodstatnejšie zariadiť hneď na začiatku? Premýšľate o otvorení prevádzky? Čo všetko budete potrebovať? Otvorenie vlastného podniku je vzrušujúci, no aj náročný proces. Prvým a najdôležitejším [...]

Ako nastaviť marketingové kampane tak, aby prinášali reálne výsledky?

03.05.2024

Marketingová kampaň je strategický plán, ktorý organizácia vykonáva na podporu predaja svojich produktov alebo služieb. Je to koordinovaná séria aktivít, ktoré majú za cieľ zvýšiť povedomie, získať nových zákazníkov a zvýšiť predaj. Pri tvorbe úspešnej marketingovej kampane je dôležité mať jasne definované ciele, cieľovú skupinu a správne kanály komunikácie. [...]

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

zemplinska

Opitý mladík sa topil v Zemplínskej Šírave, pomáhal náhodný okoloidúci

13.07.2024 17:29

Polícia upozorňuje, že kombinácia alkoholu, horúčav a kúpania môže byť nebezpečná.

SR Pohoda festival počasie búrky ukončenie predčasné TNX

Svedectvo z Pohody: Stan sa ohýbal, nastal chaos. Varovanie od organizátorov prišlo neskoro

13.07.2024 17:10

Účastníčka festivalu Júlia opísala, čo sa v piatok večer odohralo na trenčianskom letisku.

rytmus

Rytmusovi zhorelo auto na diaľnici. Nikdy som nebol tak blízko smrti, priznal

13.07.2024 16:50

Raper zverejnil na Instagrame video horiaceho vozidla. Bolo to auto jeho manželky Jasminy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 235209x
Priemerná čítanosť článkov: 3459x

Autor blogu

Kategórie