Založ si blog

Ovplyvnia silové športy mužskú plodnosť?

V súčasnej dobe čelíme mimoriadnej situácii – odborníci varujú, že mužská plodnosť každým rokom klesá. Niet pochýb o tom, že na tomto fakte majú svoj podiel nesprávne návyky, extrémny stres i obezita. Existuje však súvislosť i medzi silovými športami a mužskou plodnosťou? V našom dnešnom článku sa na to zameriame. 

Čo je to mužská plodnosť? 

Mužská plodnosť je označením pre schopnosť muža oplodniť partnerku. Pre zabezpečenie toho je potrebné, aby muž disponoval dostatkom zdravých a pohyblivých spermií. Podľa WHO by mal celkový ejakulát muža obsahovať 40 miliónov spermií. Za normálny nález sa tiež považuje, ak je: 

 • 75% spermií živých 
 • 50% spermií pohyblivých a s normálnou morfológiou (normálna morfológia predstavuje, že spermia má vyvinuté všetky časti v predpokladanej veľkosti)

Akou metódou sa zisťuje mužská plodnosť? 

Mužská plodnosť je zisťovaná prostredníctvom spermiogramu. Počas spermiogramu dochádza ku kvalitatívnej i kvantitatívnej analýze ejakulátu.  Hodnotí sa napríklad farba, objem, vzhľad i počet a pohyblivosť spermií. V jednom mililitri by sa malo nachádzať aspoň 15 miliónov spermií. Situácia dnes je však často odlišná. 

Prečo plodnosť u mladých mužov klesá? 

 • Nezdravý životný štýl 
 • Nadmerný stres
 • Obezita 
 • Sedavé zamestnanie 
 • Zlozvyky (fajčenie, konzumácia alkoholu,…)
 • Porucha odtoku krvi zo semenníkov (varikokéla)
 • Užívanie antibiotík alebo produktov ovplyvňujúcich hladinu testosterónu 
 • Extrémny príjem kofeínu 
 • Nedostatok spánku a oddychu 

Ako zvýšiť plodnosť u muža? 

Jednou z možností je vyhnúť sa negatívnym faktorom (spomenuté v predchádzajúcom bode), ktoré preukázateľne stoja za znižovaním plodnosti u mužov. Plodnosť je však možné podporiť i zaradením určitých preparátov. Medzi účinné sa považuje napríklad suplementácia zinkom, ktorý prispieva k plodnosti a zvyšuje produkciu testosterónu. Pri podpore plodnosti však pomôže i vyvážený životný štýl s dostatkom spánku a pravidelného pohybu. 

Silové športy a mužská plodnosť? 

V predchádzajúcich bodoch spomíname, že pohyb má pozitívny vplyv na mužskú plodnosť. Je to skutočne pravda. Pravidelný pohyb sa stará nielen o udržanie správnej hmotnosti. Je tiež zodpovedný i za lepší spánok a udržanie hormonálnej rovnováhy (dôležitá predovšetkým z hľadiska testosterónu). 

Kulturista dvíha činku, ovplyvní to jeho plodnosť?
Zdroj: www.freepik.com

Problém však nastáva pri extrémnej fyzickej aktivite, ktorá je často spájaná napríklad s kulturistikou. Extrémna záťaž spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a pokles plodnosti. Rovnako je dôležité zamerať sa i na výživové doplnky, ktoré sú pri silovom športe používané. Suplementácia testosterónom alebo kofeínom môže mať za následok zníženie počtu zdravých spermií v ejakuláte. 

Ktoré športy znižujú mužskú plodnosť? 

V súčasnosti je dávaná do súvislosti s mužskou plodnosťou predovšetkým častá jazda na bicykli, ktorá plodnosť preukázateľne znižuje. Pri ostatných typoch športoch ide predovšetkým o intenzitu a záťaž, ktorá je na organizmus vyvíjaná. Odporúčame brať všetko postupne a nepokúšať sa prekonať svoje hranice za každú cenu. Dôsledky môžu byť naozaj neblahé. 

Čo robiť v prípade nízkej plodnosti muža? 

Pri zistení problémov v prípade spermiogramu sa pristupuje k rôznym vyšetreniam. Zaradiť sem môžeme napríklad genetické vyšetrenie, ktoré pomáha odhaliť vrodené abnormality. Súčasťou vyšetrení je i vyšetrenie u urológa a andrológa. 

Príčiny neplodnosti môžu súvisieť i s neschopnosťou dosiahnuť erekciu. V tomto prípade existujú naozaj rôznorodé príčiny od vysokej hladiny krvného cukru (často nezistená cukrovka) alebo vysokého krvného tlaku. Problémom môže byť i vysoká hladina cholesterolu v krvi alebo nízka hladina testosterónu. Pri určení príčiny neplodnosti je potrebné zamerať sa na komplexné vyšetrenie.

Sú hliníkové ploty naozaj bezúdržbové?

14.08.2023

Ako každá väčšia investícia do domácnosti, aj výber vhodného oplotenia vyžaduje prieskum trhu a hľadanie tej najlepšej alternatívy. Hliníkové ploty sú dobrou voľbou pre majiteľov domov, ktorí chcú mať estetický a ľahko udržiavateľný plot okolo pozemku. Benefity hliníkových plotov Hliníkové ploty sú populárne kvôli svojmu vzhľadu, ľahkosti a odolnosti. [...]

Upchatý odtok v kuchyni – RADY A TIPY

10.08.2023

Upchatý odtok v kuchyni je bežný problém v domácnosti, ktorý však môže viesť k oveľa väčším problémom. Najskôr si všimnete, že vám v drese odteká voda veľmi pomaly alebo neodteká vôbec. Typickým príznakom je aj nepríjemný zápach. Príčiny upchatého odtoku v kuchyni Za upchatý kuchynský odtok si často môžeme sami, pretože ho nesprávne používame a pokúšame [...]

Biely povlak na penise, čo ho môže spôsobovať

10.08.2023

Biely povlak na penise, nazývaný aj smegma, môže byť hladký alebo hrudkovitý biely film na jednej strane žaluďa, alebo na jeho celej ploche. Tento problém sa objavuje u dospelých mužov aj u detí a jedinou príčinou nemusí byť iba nedostatočná hygiena. Možné príčiny bielych povlakov na penise Príčinou objavenia bieleho povlaku na penise môže byť infekčné ochorenie, [...]

La Paragua / Baník /

Zrútenie nelegálnej bane na zlato vo Venezuele si vyžiadalo najmenej 16 životov

22.02.2024 08:04

Takéto bane ponúkajú chudobným Venezuelčanom lukratívne pracovné miesta, podmienky v nich však bývajú kruté.

UA Armáda / UA Vojak /

Kyjev zráža na kolená ruská početná a zbrojná prevaha, opisujú Ukrajinci situáciu na fronte

22.02.2024 07:31

Agentúra Reuters hovorila s viac ako 20 vojakmi a veliteľmi pôsobiacich na rôznych úsekoch pozdĺž asi tisíc kilometrov dlhej frontovej línie na východe a juhu Ukrajiny.

Sudán

Viac než 95 percent Sudáncov si nemôže dovoliť ani jedno jedlo denne

22.02.2024 07:01

Približne 25 miliónov ľudí, čo je viac než polovica celej populácie Sudánu, je zároveň v dôsledku vojny odkázaných na humanitárnu pomoc.

Joe Biden

Po novinárovi prišiel na rad aj ruský prezident. Putin je podľa Bidena sukin syn

22.02.2024 06:46

Na označenie Putina použil americký prezident skratku "SOB", ktorá v angličtine znamená "son of a bitch", a do slovenčiny sa dá preložiť doslovne ako sukin syn.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 189035x
Priemerná čítanosť článkov: 3049x

Autor blogu

Kategórie