Založ si blog

Ovplyvnia silové športy mužskú plodnosť?

V súčasnej dobe čelíme mimoriadnej situácii – odborníci varujú, že mužská plodnosť každým rokom klesá. Niet pochýb o tom, že na tomto fakte majú svoj podiel nesprávne návyky, extrémny stres i obezita. Existuje však súvislosť i medzi silovými športami a mužskou plodnosťou? V našom dnešnom článku sa na to zameriame. 

Čo je to mužská plodnosť? 

Mužská plodnosť je označením pre schopnosť muža oplodniť partnerku. Pre zabezpečenie toho je potrebné, aby muž disponoval dostatkom zdravých a pohyblivých spermií. Podľa WHO by mal celkový ejakulát muža obsahovať 40 miliónov spermií. Za normálny nález sa tiež považuje, ak je: 

 • 75% spermií živých 
 • 50% spermií pohyblivých a s normálnou morfológiou (normálna morfológia predstavuje, že spermia má vyvinuté všetky časti v predpokladanej veľkosti)

Akou metódou sa zisťuje mužská plodnosť? 

Mužská plodnosť je zisťovaná prostredníctvom spermiogramu. Počas spermiogramu dochádza ku kvalitatívnej i kvantitatívnej analýze ejakulátu.  Hodnotí sa napríklad farba, objem, vzhľad i počet a pohyblivosť spermií. V jednom mililitri by sa malo nachádzať aspoň 15 miliónov spermií. Situácia dnes je však často odlišná. 

Prečo plodnosť u mladých mužov klesá? 

 • Nezdravý životný štýl 
 • Nadmerný stres
 • Obezita 
 • Sedavé zamestnanie 
 • Zlozvyky (fajčenie, konzumácia alkoholu,…)
 • Porucha odtoku krvi zo semenníkov (varikokéla)
 • Užívanie antibiotík alebo produktov ovplyvňujúcich hladinu testosterónu 
 • Extrémny príjem kofeínu 
 • Nedostatok spánku a oddychu 

Ako zvýšiť plodnosť u muža? 

Jednou z možností je vyhnúť sa negatívnym faktorom (spomenuté v predchádzajúcom bode), ktoré preukázateľne stoja za znižovaním plodnosti u mužov. Plodnosť je však možné podporiť i zaradením určitých preparátov. Medzi účinné sa považuje napríklad suplementácia zinkom, ktorý prispieva k plodnosti a zvyšuje produkciu testosterónu. Pri podpore plodnosti však pomôže i vyvážený životný štýl s dostatkom spánku a pravidelného pohybu. 

Silové športy a mužská plodnosť? 

V predchádzajúcich bodoch spomíname, že pohyb má pozitívny vplyv na mužskú plodnosť. Je to skutočne pravda. Pravidelný pohyb sa stará nielen o udržanie správnej hmotnosti. Je tiež zodpovedný i za lepší spánok a udržanie hormonálnej rovnováhy (dôležitá predovšetkým z hľadiska testosterónu). 

Kulturista dvíha činku, ovplyvní to jeho plodnosť?
Zdroj: www.freepik.com

Problém však nastáva pri extrémnej fyzickej aktivite, ktorá je často spájaná napríklad s kulturistikou. Extrémna záťaž spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a pokles plodnosti. Rovnako je dôležité zamerať sa i na výživové doplnky, ktoré sú pri silovom športe používané. Suplementácia testosterónom alebo kofeínom môže mať za následok zníženie počtu zdravých spermií v ejakuláte. 

Ktoré športy znižujú mužskú plodnosť? 

V súčasnosti je dávaná do súvislosti s mužskou plodnosťou predovšetkým častá jazda na bicykli, ktorá plodnosť preukázateľne znižuje. Pri ostatných typoch športoch ide predovšetkým o intenzitu a záťaž, ktorá je na organizmus vyvíjaná. Odporúčame brať všetko postupne a nepokúšať sa prekonať svoje hranice za každú cenu. Dôsledky môžu byť naozaj neblahé. 

Čo robiť v prípade nízkej plodnosti muža? 

Pri zistení problémov v prípade spermiogramu sa pristupuje k rôznym vyšetreniam. Zaradiť sem môžeme napríklad genetické vyšetrenie, ktoré pomáha odhaliť vrodené abnormality. Súčasťou vyšetrení je i vyšetrenie u urológa a andrológa. 

Príčiny neplodnosti môžu súvisieť i s neschopnosťou dosiahnuť erekciu. V tomto prípade existujú naozaj rôznorodé príčiny od vysokej hladiny krvného cukru (často nezistená cukrovka) alebo vysokého krvného tlaku. Problémom môže byť i vysoká hladina cholesterolu v krvi alebo nízka hladina testosterónu. Pri určení príčiny neplodnosti je potrebné zamerať sa na komplexné vyšetrenie.

Detekcia úniku vody – ako zistiť únik vody?

21.09.2021

Ak u vás doma dochádza k úniku vody, s touto vzácnou tekutinou zároveň odtekajú vaše peniaze. Zároveň môže spôsobiť ďalšie problémy – od narušenia statiky stien domu, cez potrebu výmeny celého potrubia, až po nadvihnutie podlahy a vytvorenie ložísk s plesňami. Detekcia úniku vody Unikajúcu vodu zvyčajne riešime až keď nám začne opadávať omietka zo steny [...]

Návod ako opraviť wc dosku s pomalým sklápaním

17.09.2021

Záchodová doska nám zvyčajne pripraví jedno z troch nepríjemných prekvapení. Môže byť uvoľnená, nesprávne sa zatvárať alebo byť zlomená. Zatiaľ čo v poslednom prípade nemáme inú možnosť, iba dosku vymeniť, prvé dva problémy môžeme vyriešiť rýchlou opravou WC dosky. Budete potrebovať iba základné náradie, ako je skrutkovač alebo kľúč, a návod, ako na to. [...]

Čo signalizuje nepríjemný zápach z penisu?

07.09.2021

Každý z nás má charakteristickú vôňu, ktorá sa nevyhýba ani našim pohlavným orgánom. Hoci najčastejšie hovoríme o vôní žien, penis pánov sa tiež vyznačuje jemným pachom, ktorý je napríklad porovnávaný s vôňou hríbov. Naša vôňa sa mení v závislosti na stave hormonálnej sústavy, ovplyvňuje ju však i miera toho, ako sa potíme. Kedy sa však vôňa mení na [...]

fico matovič

Matovič ukázal v pléne Ficovi plagát so slovami o vrahovi

23.09.2021 13:03

V pléne NR SR počas diskusie k opozičnému návrhu na odvolanie Mikulca hovoril Fico o monštruóznom zneužívaní práva na politické procesy.

USA, Rusko, torpédoborec, lode

Ruské námorné sily nacvičovali streľbu na ciele v Čiernom mori

23.09.2021 13:00

V západnej časti Ukrajiny v súčasnosti prebieha cvičenie, na ktorom sa zúčastňujú vojaci Ukrajiny, Spojených štátov i niektorých ďalších krajín

volodymyr Zelenskyj valné zhromaždenie OSN USA

Zelenskyj: OSN je ako superhrdina na dôchodku, ktorý zabudol, aké má schopnosti

23.09.2021 12:42

Ukrajinský prezident v pléne zároveň kritizoval nerovnomernú distribúciu vakcín proti koronavírusu.

najvyšší súd, ministerstvo spravodlivosti,

Najvyšší súd sa dočasne presťahuje do podnájmu v bratislavskej Petržalke

23.09.2021 11:51

Dôvodom sťahovania veľkej časti Najvyššieho súdu je komplexná rekonštrukcia budovy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 4761x
Priemerná čítanosť článkov: 952x

Autor blogu

Kategórie

Archív