Založ si blog

Ako sa zbaviť chĺpkov? Epilácia vs. depilácia – ktorá z nich je tá pravá pre vás?

Ak chcete za každých okolností vyzerať skvelo, hebká pokožka na celom tele patrí k základnej hygienickej rutine. Budete chĺpky epilovať alebo depilovať? Spolu sa pozrieme na to, aké máme možnosti!

Aký je rozdiel medzi epiláciou a depiláciou?

Depilácia je odstránenie viditeľnej časti chĺpkov, teda tej, ktorá pretŕča nad pokožku. Ide teda o oholenie alebo chemické rozloženie chlpu. Veľkou výhodou je jej bezbolestnosť, preto si ju volí mnoho žien i mužov. Hebkú pokožku si však zabezpečíte iba na dva dni a ľudia s tmavým ochlpením, ktoré zvykne byť hrubšie a pevnejšie, môžu mať pichľavé strnisko aj po niekoľkých hodinách od holenia. Depiláciu preto musíte často opakovať.

Epilácia je odstránenie chĺpka aj s jeho korienkom. Kým vyrastie nový chĺpok na tom istom mieste, môže to trvať aj niekoľko týždňov. Preto si budete epilovať pokožku oveľa zriedkavejšie. Navyše, narúšate korienok chĺpkov, preto budú rásť pomalšie a budú mať svetlejšiu farbu. Daňou za to je bolesť a začervenanie pokožky.

Depilácia alebo epilácia podpazušia strojčekom
Zdroj: freepik.com

Ako sa depilovať?

Ide o obľúbené spôsoby, ako sa zbaviť chĺpkov doma a za relatívne málo peňazí. Aj v tomto prípade majú jednotlivé postupy svoje výhody a nevýhody.

Spôsoby depilácie:

Holiaci strojček/žiletka – v tomto prípade depilácia doma prebieha pomocou holiaceho strojčeka prikladaného na navlhčenú pokožku. Okrem možného porezania je nevýhodou aj množstvo plastového odpadu z holiacich strojčekov – pokiaľ nepoužívate kovový strojček alebo elektrický strojček.

Zastrihávanie chĺpkov strihačom – nevýhodou je, že zastrihávaním nikdy nedospejete k hebkej pokožke. Ide však o najrýchlejší spôsob odstránenia chĺpkov niekoľko milimetrov nad pokožkou a hodí sa najmä na depiláciu intímnych partií.

Depilačné peny a krémy – keďže fungujú na báze chemických látok, ktoré rozkladajú chĺpok, zasahujú aj do vrchnej časti pokožky a chĺpky tak vyrastajú o niečo pomalšie ako pri klasickom holení. Stačí ich naniesť na pokožku a po určitom čase, najčastejšie 15-20 minút, ich zotrieť. Nevýhodou je silný chemický zápach a možné podráždenie pokožky a slizníc. Nie sú vhodné na depiláciu ohanbia, pretože môžu dráždiť genitálie. V tomto prípade radšej siahnite po epilácii intímnych partií.

Spôsoby epilácie pre dlhodobé odstránenie chĺpkov

Pre milovníkov praktických riešení existuje niekoľko možností ako rýchlo a na dlhší čas odstrániť chĺpky z celého tela. Okrem hygienického hľadiska určite oceníte aj pocit hebkosti a upravenosti za každých okolností.

Laserová epilácia intímnych partií
Zdroj: freepik.com

Spôsoby epilácie:

Pinzeta a nite – pomocou pinzety vlastne epilujeme obočie alebo chĺpky, ktoré sa objavia v oblasti brady na ženskej tvári. Podobne pomocou nite upravujú skúsené kozmetičky chĺpky nad hornou perou, obočie, alebo oblasť líc a brady.

Epilátor – ide o prístroj, ktorý je zložený z mnohých pinziet, ktoré rotujú a vytrhávajú jednotlivé chĺpky. Bolesť, ktorú si ním spôsobujeme, sa snaží eliminovať rôznymi spôsobmi – chladivými a masážnymi nadstavcami alebo vodeodolnosťou, vďaka čomu môžeme epilovať počas kúpeľa, kedy je pokožka mäkšia. Pohodlne to dokážeme aj doma. Nevýhodou je, že chĺpky by mali mať aspoň 5 milimetrov, teda musíte počkať, kým dorastú.

Epilácia voskom – najčastejšie prebieha pomocou pásikov, ktoré zohrejete dlaňami a priložíte na umytú a vysušenú pokožku. Chĺpky by mali mať dĺžku aspoň 5 milimetrov. Nevýhodou sú okrem bolesti aj zvyšky vosku nalepené na pokožke, ktoré musíte následne odstraňovať.

Epilácia cukrovou pastou – postupuje sa veľmi podobne ako pri epilácii voskom, ale namiesto vosku používame cukrovú pastu. Môžete si ju vyrobiť aj doma a jej hlavnou devízou je používanie prírodných surovín bez chémie – cukor, citrónová šťava a voda.

Brazílska epilácia – mnohokrát je nesprávne nazývaná ako brazílska depilácia, v skutočnosti však ide o epiláciu, keďže aj v tomto prípade je vytrhnutý chĺpok aj s korienkom. Brazílsku epiláciu intímnych partií odporúčame najmä ženám, ktoré sa nehanbia úplne nahé pred kozmetičkou a sú ochotné spolupracovať a pridržiavať si pokožku v intímnej oblasti, zatiaľ čo kozmetička bude strhávať pásiky s voskom alebo cukrovou pastou. Polhodina silnej bolesti sa vám vráti v podobe niekoľkých týždňov dokonale hebkých intímnych oblastí. Podľa Brazílčaniek sa hodí najmä na letné obdobie.

Laserová epilácia – tá sa hodí ľuďom, ktorí chcú raz a navždy zatočiť s chĺpkami. Pomôže každému, kto sa už viac nechce holiť alebo epilovať v oblastí podpazušia, nôh alebo rúk. Obzvlášť obľúbená je laserová epilácia intímnych partií, keďže ide o veľmi citlivé a ťažšie dostupné miesta. Cena laserovej epilácie sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 200 eur, podľa toho, či máte záujem o epiláciu konkrétnej časti tela, alebo kombinovanú epiláciu, napríklad podpazušia a nôh. Veľkou výhodou laserovej epilácie je bezbolestnosť ako aj to, že po viacerých aplikáciách chĺpky úplne vymiznú. Počet zákrokov je rôzny, ale najmodernejšie technológie si s chĺpkami poradia už za 5-8 návštev.

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

Ukrajina Rusko referendá vlajka

Štyri okupované oblasti Ukrajiny budú k Rusku pripojené v piatok, vyhlásil Kremeľ

29.09.2022 12:35

Moskvou dosadení "lídri" štyroch okupovaných oblastí podpíšu dohody o pričlenení k Ruskej federácii na piatkovej ceremónii.

visolajský

Lekárski odborári oznámia, koľkí lekári sa rozhodli podať výpovede

29.09.2022 12:15

Ministerstvo kritizovalo Visolajského prístup, ktorý podľa neho sprostredkúva lekárom neúplné alebo žiadne informácie.

SR Sliač SIAF 2019 letecké dni program BBX

V Prešove plánujú postaviť hangár pre vrtuľníky Black Hawk za 4,9 milióna eur

29.09.2022 10:33

Predpokladaný termín výstavby je v rokoch 2022 až 2023.

BBSK, lekári, nábor, ambulancie

Dostanú nové auto aj bývanie. Na strednom Slovensku začal veľký nábor lekárov

29.09.2022 10:23

Lekárov chce banskobystrická župa udržať doma a zvýšiť tak počet nových ordinácií.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 92704x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie