Založ si blog

Ako sa zbaviť chĺpkov? Epilácia vs. depilácia – ktorá z nich je tá pravá pre vás?

Ak chcete za každých okolností vyzerať skvelo, hebká pokožka na celom tele patrí k základnej hygienickej rutine. Budete chĺpky epilovať alebo depilovať? Spolu sa pozrieme na to, aké máme možnosti!

Aký je rozdiel medzi epiláciou a depiláciou?

Depilácia je odstránenie viditeľnej časti chĺpkov, teda tej, ktorá pretŕča nad pokožku. Ide teda o oholenie alebo chemické rozloženie chlpu. Veľkou výhodou je jej bezbolestnosť, preto si ju volí mnoho žien i mužov. Hebkú pokožku si však zabezpečíte iba na dva dni a ľudia s tmavým ochlpením, ktoré zvykne byť hrubšie a pevnejšie, môžu mať pichľavé strnisko aj po niekoľkých hodinách od holenia. Depiláciu preto musíte často opakovať.

Epilácia je odstránenie chĺpka aj s jeho korienkom. Kým vyrastie nový chĺpok na tom istom mieste, môže to trvať aj niekoľko týždňov. Preto si budete epilovať pokožku oveľa zriedkavejšie. Navyše, narúšate korienok chĺpkov, preto budú rásť pomalšie a budú mať svetlejšiu farbu. Daňou za to je bolesť a začervenanie pokožky.

Depilácia alebo epilácia podpazušia strojčekom
Zdroj: freepik.com

Ako sa depilovať?

Ide o obľúbené spôsoby, ako sa zbaviť chĺpkov doma a za relatívne málo peňazí. Aj v tomto prípade majú jednotlivé postupy svoje výhody a nevýhody.

Spôsoby depilácie:

Holiaci strojček/žiletka – v tomto prípade depilácia doma prebieha pomocou holiaceho strojčeka prikladaného na navlhčenú pokožku. Okrem možného porezania je nevýhodou aj množstvo plastového odpadu z holiacich strojčekov – pokiaľ nepoužívate kovový strojček alebo elektrický strojček.

Zastrihávanie chĺpkov strihačom – nevýhodou je, že zastrihávaním nikdy nedospejete k hebkej pokožke. Ide však o najrýchlejší spôsob odstránenia chĺpkov niekoľko milimetrov nad pokožkou a hodí sa najmä na depiláciu intímnych partií.

Depilačné peny a krémy – keďže fungujú na báze chemických látok, ktoré rozkladajú chĺpok, zasahujú aj do vrchnej časti pokožky a chĺpky tak vyrastajú o niečo pomalšie ako pri klasickom holení. Stačí ich naniesť na pokožku a po určitom čase, najčastejšie 15-20 minút, ich zotrieť. Nevýhodou je silný chemický zápach a možné podráždenie pokožky a slizníc. Nie sú vhodné na depiláciu ohanbia, pretože môžu dráždiť genitálie. V tomto prípade radšej siahnite po epilácii intímnych partií.

Spôsoby epilácie pre dlhodobé odstránenie chĺpkov

Pre milovníkov praktických riešení existuje niekoľko možností ako rýchlo a na dlhší čas odstrániť chĺpky z celého tela. Okrem hygienického hľadiska určite oceníte aj pocit hebkosti a upravenosti za každých okolností.

Laserová epilácia intímnych partií
Zdroj: freepik.com

Spôsoby epilácie:

Pinzeta a nite – pomocou pinzety vlastne epilujeme obočie alebo chĺpky, ktoré sa objavia v oblasti brady na ženskej tvári. Podobne pomocou nite upravujú skúsené kozmetičky chĺpky nad hornou perou, obočie, alebo oblasť líc a brady.

Epilátor – ide o prístroj, ktorý je zložený z mnohých pinziet, ktoré rotujú a vytrhávajú jednotlivé chĺpky. Bolesť, ktorú si ním spôsobujeme, sa snaží eliminovať rôznymi spôsobmi – chladivými a masážnymi nadstavcami alebo vodeodolnosťou, vďaka čomu môžeme epilovať počas kúpeľa, kedy je pokožka mäkšia. Pohodlne to dokážeme aj doma. Nevýhodou je, že chĺpky by mali mať aspoň 5 milimetrov, teda musíte počkať, kým dorastú.

Epilácia voskom – najčastejšie prebieha pomocou pásikov, ktoré zohrejete dlaňami a priložíte na umytú a vysušenú pokožku. Chĺpky by mali mať dĺžku aspoň 5 milimetrov. Nevýhodou sú okrem bolesti aj zvyšky vosku nalepené na pokožke, ktoré musíte následne odstraňovať.

Epilácia cukrovou pastou – postupuje sa veľmi podobne ako pri epilácii voskom, ale namiesto vosku používame cukrovú pastu. Môžete si ju vyrobiť aj doma a jej hlavnou devízou je používanie prírodných surovín bez chémie – cukor, citrónová šťava a voda.

Brazílska epilácia – mnohokrát je nesprávne nazývaná ako brazílska depilácia, v skutočnosti však ide o epiláciu, keďže aj v tomto prípade je vytrhnutý chĺpok aj s korienkom. Brazílsku epiláciu intímnych partií odporúčame najmä ženám, ktoré sa nehanbia úplne nahé pred kozmetičkou a sú ochotné spolupracovať a pridržiavať si pokožku v intímnej oblasti, zatiaľ čo kozmetička bude strhávať pásiky s voskom alebo cukrovou pastou. Polhodina silnej bolesti sa vám vráti v podobe niekoľkých týždňov dokonale hebkých intímnych oblastí. Podľa Brazílčaniek sa hodí najmä na letné obdobie.

Laserová epilácia – tá sa hodí ľuďom, ktorí chcú raz a navždy zatočiť s chĺpkami. Pomôže každému, kto sa už viac nechce holiť alebo epilovať v oblastí podpazušia, nôh alebo rúk. Obzvlášť obľúbená je laserová epilácia intímnych partií, keďže ide o veľmi citlivé a ťažšie dostupné miesta. Cena laserovej epilácie sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 200 eur, podľa toho, či máte záujem o epiláciu konkrétnej časti tela, alebo kombinovanú epiláciu, napríklad podpazušia a nôh. Veľkou výhodou laserovej epilácie je bezbolestnosť ako aj to, že po viacerých aplikáciách chĺpky úplne vymiznú. Počet zákrokov je rôzny, ale najmodernejšie technológie si s chĺpkami poradia už za 5-8 návštev.

Sú hliníkové ploty naozaj bezúdržbové?

14.08.2023

Ako každá väčšia investícia do domácnosti, aj výber vhodného oplotenia vyžaduje prieskum trhu a hľadanie tej najlepšej alternatívy. Hliníkové ploty sú dobrou voľbou pre majiteľov domov, ktorí chcú mať estetický a ľahko udržiavateľný plot okolo pozemku. Benefity hliníkových plotov Hliníkové ploty sú populárne kvôli svojmu vzhľadu, ľahkosti a odolnosti. [...]

Upchatý odtok v kuchyni – RADY A TIPY

10.08.2023

Upchatý odtok v kuchyni je bežný problém v domácnosti, ktorý však môže viesť k oveľa väčším problémom. Najskôr si všimnete, že vám v drese odteká voda veľmi pomaly alebo neodteká vôbec. Typickým príznakom je aj nepríjemný zápach. Príčiny upchatého odtoku v kuchyni Za upchatý kuchynský odtok si často môžeme sami, pretože ho nesprávne používame a pokúšame [...]

Biely povlak na penise, čo ho môže spôsobovať

10.08.2023

Biely povlak na penise, nazývaný aj smegma, môže byť hladký alebo hrudkovitý biely film na jednej strane žaluďa, alebo na jeho celej ploche. Tento problém sa objavuje u dospelých mužov aj u detí a jedinou príčinou nemusí byť iba nedostatočná hygiena. Možné príčiny bielych povlakov na penise Príčinou objavenia bieleho povlaku na penise môže byť infekčné ochorenie, [...]

La Paragua / Baník /

Zrútenie nelegálnej bane na zlato vo Venezuele si vyžiadalo najmenej 16 životov

22.02.2024 08:04

Takéto bane ponúkajú chudobným Venezuelčanom lukratívne pracovné miesta, podmienky v nich však bývajú kruté.

farmári

ONLINE: Najväčší protest farmárov na Slovensku. Traktory sa chystajú obsadiť cesty. Kde treba čakať blokády a kolóny?

22.02.2024 08:00, aktualizované: 08:29

Premiér však nesúhlasí s násilnými prejavmi, pretože to podľa neho do slušnej spoločnosti nepatrí. "Nemôžete zapaľovať veci a robiť bordel," ozrejmil.

UA Armáda / UA Vojak /

Kyjev zráža na kolená ruská početná a zbrojná prevaha, opisujú Ukrajinci situáciu na fronte

22.02.2024 07:31

Ukrajinskí vojaci, ktorí sa stále cítia motivovaní bojovať proti ruskej okupácii, hovoria o výzvach, ktorým čelia v snahe zadržať nepriateľa.

Sudán

Viac než 95 percent Sudáncov si nemôže dovoliť ani jedno jedlo denne

22.02.2024 07:01

Približne 25 miliónov ľudí, čo je viac než polovica celej populácie Sudánu, je zároveň v dôsledku vojny odkázaných na humanitárnu pomoc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 189041x
Priemerná čítanosť článkov: 3049x

Autor blogu

Kategórie