Založ si blog

Čo je to vazektómia?

Rozlúsknime spolu tabu tému mužskej sterilizácie a mýty, ktoré sa s ňou spájajú.

Čo je to vazektómia a ako prebieha?

Vazektómia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa preruší prívod spermií do ejakulátu, teda sú prerušené semenovody. Do semenníkov sa žiadnym iným spôsobom nezasahuje – práve to patrí medzi najčastejšie mýty. Vazektómia je mužská antikoncepcia, teda sexuálny život po nej prebieha ako predtým, iba muž nemôže splodiť dieťa. Na druhej strane, mužská kastrácia je spojená s odstránením časti alebo celý semenníkov a vykonáva sa veľmi zriedkavo, v dôsledku nádorového ochorenia.

Ale poďme späť k vazektómii. Ako prebieha?

1. Najskôr sa pripravte na konzultáciu s lekárom. Sedem dní pred zákrokom musí byť upravené užívanie liekov, pokiaľ máte problémy so zrážanlivosťou krvi.

2. Zákrok prebieha v lokálnej alebo celkovej anestéze. Lokálne umŕtvenie je preferované kvôli jednoduchšiemu priebehu. Klient necíti žiadnu bolesť a na šitie je používaný vstrebávajúci sa šicí materiál. Vďaka tomu sa nemusíte obávať vyberania stehov. Zo semenníkov sú vybraté približne 2 cm semenovodu, dochádza k zauzleniu, preťatiu a zašitiu rany. Trvá to približne 10-20 minút.

3. Deň po zákroku je možné ísť do práce a viesť bežný život. Okrem zvýšenej hygieny a oddychu nie sú zvyčajne potrebné žiadne iné opatrenia. Samozrejmosťou by mala byť dvojtýždňová sexuálna abstinencia.

4. Úspešnosť zákroku je overovaná spermiogramom. Ak dva po sebe nasledujúce spermiogramy ukážu nulový obsah spermií v ejakuláte, bola vazektómia stopercentne úspešná a muž je neplodný.

Výhody bezskalpelovej vazektómie

Pokiaľ nie sú semenníky rozrezané, sú použité iba dva vpichy so šírkou približne tri milimetre. Na pokožke teda ostáva iba malá rana, ktorú nie je potrebné zošívať. Neostávajú ani výraznejšie jazvy a rekonvalescencia je ešte rýchlejšia.

Milovanie po mužskej sterilizácii, vazektómii
zdroj: freepik.com

Je vazektómia vratná?

Jednou z verzií vazektómie je aj dočasná vazektómia, pri ktorej je semenovod prerušený pomocou klipu – je teda priškrtený. V tomto prípade však existuje riziko priechodu spermií cez priškrtený semenovod. Oveľa rizikovejšie je však stlačenie vlásočníc a následné odumretie tkaniva, ktoré je nezvratné. Preto dočasnú vazektómiu niektorí odborníci nevykonávajú.

Aj po trvalej vazektómii je možné opäť spriechodniť semenovod. V tomto prípade trvá zákrok 90-120 minút a na tzv. mikrochirurgii musíte podstúpiť celkovú anestézu. Bude vás stáť niekoľko tisíc eur.

Ďalšou možnosťou je odsatie semennej tekutiny z nadsemenníka alebo semenníka, vtedy však dôjde k umelému oplodneniu partnerky. Vazektómiu najčastejšie podstupujú muži, ktorí už majú niekoľko detí a rozhodli sa pre trvalú antikoncepciu. Ak máte strach, že si to niekedy rozmyslíte, najmenej invazívnou možnosťou na pokrvného potomka je aj zmrazenie a uschovanie ejakulátu so spermiami.

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

SR Sliač SIAF 2019 letecké dni program BBX

V Prešove plánujú postaviť hangár pre vrtuľníky Black Hawk za 4,9 milióna eur

29.09.2022 10:33

Predpokladaný termín výstavby je v rokoch 2022 až 2023.

BBSK, lekári, nábor, ambulancie

Dostanú nové auto aj bývanie. Na strednom Slovensku začal veľký nábor lekárov

29.09.2022 10:23

Lekárov chce banskobystrická župa udržať doma a zvýšiť tak počet nových ordinácií.

Nord Stream

Švédska pobrežná hliadka objavila už štvrtý únik plynu v plynovodoch Nord Stream

29.09.2022 10:18

Správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka sa začali objavovať v pondelok.

strecha_smrťak_Košice

Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s tragickými búracími prácami

29.09.2022 10:00

Počas rekonštrukcie domu na ulici Slovenskej jednoty v Košiciach múr zavalil pracovníkov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 92692x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie