Založ si blog

Ako vyčistiť upchatý sifón umývadla a drezu

S upchatým sifónom sa v domácnosti stretávame všade tam, kde máme umývadlo. Pokiaľ hľadáte lacné domáce riešenie, ktoré vás tohto problému rýchlo zbaví, ste na správnom mieste. Najskôr si však povedzme pár slov o diagnostike upchatého umývadla.

Ako zistiť, že je upchatý sifón?

Najskôr sa z odtoku šíri nepríjemný zápach, ktorý naznačuje, že sme doňho nahádzali veci, ktoré doň nepatria. V kuchyni sú to zvyšky jedla, v kúpeľni zase mastnota, chĺpky, vlasy a priveľa kozmetických prípravkov. Potom si pravdepodobne všimnete, že voda odteká pomalšie, ako ste boli zvyknutí. No a napokon prestane voda odtekať úplne. Stáva sa to v tých najnevhodnejších chvíľach – pri umývaní riadu, pri rannej hygiene pred cestou do práce alebo keď je u vás zvedavá návšteva. Môžete si zároveň všimnúť zvláštne hlboké zvuky, bublanie a silné výbuchy v potrubí. Našťastie existuje niekoľko dobrých tipov na čistenie potrubia.

Ako vyčistiť upchatý sifón?

Neľakajte sa, ak zasiahnete včas, nebudete musieť investovať do nových trubiek a nečaká vás žiadna rodinná katastrofa. Vyberte si jeden z nasledujúcich tipov na čistenie odtoku a upchatý sifón, alebo ich rovno skombinujte viacero súčasne. Ak by nič z babských receptov nezabralo, čaká vás krtkovanie potrubia – služba vykonávaná profesionálnymi inštalatérmi, ktorí majú s čistením potrubia pomocou špeciálnej hadice dlhoročné skúsenosti.

1. Rozoberte sifón – ak máte podozrenie, že najväčší podiel nečistôt je zachytený práve v sifóne, nie je nič ľahšie, ako ho rozobrať. Najskôr pod neho položte vedro, pretože pri rozoberaní vytečie voda. Nasadte si gumené rukavice, rozoberte sifón a vyčistite všetky jeho časti, napríklad pomocou starej zubnej kefky. Môžete aj vymeniť tesnenie. Následne sifón nasaďte naspäť.

2. Zvon – pokiaľ sa chcete vyhnúť tejto špinavej práci, trochu sa zapotíte. Na otvor umývadla priložte gumený zvon a niekoľkokrát ho stlačte. Vytvoríte podtlak, ktorým rozpohybujete nánosy špiny v potrubí. Voda ich posunie nižšie, no pri tomto spôsobe nemáte úplnú istotu, že nečistoty neupchajú potrubie na nižších miestach.

Inštalatér so záchodovým zvonom
zdroj: freepik.com

3. Sóda bikarbóna a ocot – do odtoku nasypte hrnček sódy bikarbóny a zalejte ho polovicou hrnčeka bieleho octu. Nechajte pôsobiť tridsať minút a všetko zalejte plnou kanvicou vriacej vody. Rovnako funguje aj babský recept, v ktorom namiesto sódy bikarbóny použijete prášok do pečiva – pripravte sa však na miernejšie šumenie. Tento trik sa oplatí používať iba vtedy, keď voda v umývadle nestojí.

4. Rúčka varešky, kefky či dlhá kefa so štetinami – ako prvá pomoc na prepchanie odtoku, aby z umývadla aspoň odtiekla voda, poslúžia aj kuchynskí pomocníci alebo špeciálna kefka na odtoky, pomocou ktorej z nich vytiahnete zvyšky jedla alebo vlasy. Pripravte sa, bude to nechutné, ale účinné. Jedno ich zastrčte čo najhlbšie, pootáčajte a vytiahnite von.

5. Kolový nápoj – coca cola na upchatý odtok pôsobí ako kyselina. Aj v tomto prípade platí – naliať, nechať postáť a zaliať vriacou vodou. Mali by ste sa takto zbaviť zápachu a spriechodniť potrubie.

6. Soľ – je nad zlato a určite aj nad rôzne chemické prípravky. Nasypte hrnček soli do všetkých odtokov. Po polhodine ich zalejte kanvicou vriacej vody. Soľ pôsobí abrazívne hneď dvoma spôsobmi súčasne – mechanicky oškrabáva nečistoty a zároveň ich v podobe soľného roztoku rozpúšťa.

7. Sitko na zachytávanie nečistôt – tak ako v prípade mnohých problémov v živote človeka, aj pri upchatom sifóne je skvelé venovať sa najskôr prevencii. Preto by sme mali mať na každom odtoku sitko, ktoré zachytí napríklad vlasy pri sprchovaní alebo zvyšky jedla pri umývaní riadu.

Čo je SEO – ako budovať organickú návštevnosť na Vašej stránke?

02.02.2023

Určite ste už niekedy počuli o SEO a kľúčových slovách. V článku sa dozviete všetko potrebné o týchto pojmoch, a aj to, prečo sú také dôležité. Predstavme si dve situácie. Vlastníte nejakú web stránku, a určite chcete, aby bola navštevovaná. Ako to dosiahnuť? Na to je určená práve optimalizácia pre vyhľadávače. V druhej situácii ste vy ten, kto chce na internete [...]

Zabíjačkový špeciál – priebeh tradičnej zabíjačky

02.02.2023

Kvalitné mäso, domáce zabíjačkové výrobky, u ktorých presne viete, čo ste do nich pridali, ale aj neopakovateľná atmosféra – to sú dôvody prečo sa pustíme do domácej zabíjačky. Poďte sa s nami pozrieť ako prebieha a aké pochúťky vďaka nej získate. Ako prebieha tradičná domáca zabíjačka? Pri zabíjačke je potrebné dodržiavať tradičné postupy a prizvať si [...]

Čaká vás čistenie upchatého potrubia? Čítajte ďalej

02.02.2023

Upchaté potrubie raz za čas rieši v domácnosti každý z nás. Ak ste si všimli, že voda v umývadle, sprche alebo na toalete odteká pomaly, alebo neodteká vôbec, je veľmi pravdepodobné, že máte tento problém práve vy. Varovným príznakom je aj zapáchajúci odtok či kanalizácia. Ako vyčistiť upchaté potrubie? Do čistenia odpadov sa môžete najskôr pustiť sami. Existuje [...]

Poľská armáda / Poľskí vojaci / Poľský vojak /

Blaszczak: Poľsko buduje najsilnejšiu armádu v Európe

06.02.2023 14:16

Poľsko plánuje zvýšiť počet vojakov v armáde na najmenej 300-tisíc a bude ich podporovať územná obrana zložená z 50-tisíc ľudí.

Zeman, Kiska,

Posledné zbohom Slovensku. Zeman príde do Tatier, stretne sa aj s exprezidentami

06.02.2023 13:06, aktualizované: 14:01

S prezidentkou Čaputovou sa Zeman stretne na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách.

Marjorie Taylor Greene

Ako vyzerá mizerný život? Podľa republikánky byť členom Kongresu a ročne zarábať 174-tisíc dolárov

06.02.2023 12:05

Taylorová Greeneová bola do Snemovne reprezentantov zvolená v roku 2020, predtým vlastnila pobočku posilňovne CrossFit.

Polícia, nehoda, zločin, trestný čin, vyšetrovanie, bitka, útok, vražda

Ukrajinci v Bratislave poškodili auto aj s vodičom, ďalší zabil ženu. Čelia obvineniu

06.02.2023 10:31, aktualizované: 11:05

Poškodeného mali vylákať na stretnutie pred prevádzkou rýchleho občerstvenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 113003x
Priemerná čítanosť článkov: 1948x

Autor blogu

Kategórie