Založ si blog

Ako vyčistiť upchatý sifón umývadla a drezu

S upchatým sifónom sa v domácnosti stretávame všade tam, kde máme umývadlo. Pokiaľ hľadáte lacné domáce riešenie, ktoré vás tohto problému rýchlo zbaví, ste na správnom mieste. Najskôr si však povedzme pár slov o diagnostike upchatého umývadla.

Ako zistiť, že je upchatý sifón?

Najskôr sa z odtoku šíri nepríjemný zápach, ktorý naznačuje, že sme doňho nahádzali veci, ktoré doň nepatria. V kuchyni sú to zvyšky jedla, v kúpeľni zase mastnota, chĺpky, vlasy a priveľa kozmetických prípravkov. Potom si pravdepodobne všimnete, že voda odteká pomalšie, ako ste boli zvyknutí. No a napokon prestane voda odtekať úplne. Stáva sa to v tých najnevhodnejších chvíľach – pri umývaní riadu, pri rannej hygiene pred cestou do práce alebo keď je u vás zvedavá návšteva. Môžete si zároveň všimnúť zvláštne hlboké zvuky, bublanie a silné výbuchy v potrubí. Našťastie existuje niekoľko dobrých tipov na čistenie potrubia.

Ako vyčistiť upchatý sifón?

Neľakajte sa, ak zasiahnete včas, nebudete musieť investovať do nových trubiek a nečaká vás žiadna rodinná katastrofa. Vyberte si jeden z nasledujúcich tipov na čistenie odtoku a upchatý sifón, alebo ich rovno skombinujte viacero súčasne. Ak by nič z babských receptov nezabralo, čaká vás krtkovanie potrubia – služba vykonávaná profesionálnymi inštalatérmi, ktorí majú s čistením potrubia pomocou špeciálnej hadice dlhoročné skúsenosti.

1. Rozoberte sifón – ak máte podozrenie, že najväčší podiel nečistôt je zachytený práve v sifóne, nie je nič ľahšie, ako ho rozobrať. Najskôr pod neho položte vedro, pretože pri rozoberaní vytečie voda. Nasadte si gumené rukavice, rozoberte sifón a vyčistite všetky jeho časti, napríklad pomocou starej zubnej kefky. Môžete aj vymeniť tesnenie. Následne sifón nasaďte naspäť.

2. Zvon – pokiaľ sa chcete vyhnúť tejto špinavej práci, trochu sa zapotíte. Na otvor umývadla priložte gumený zvon a niekoľkokrát ho stlačte. Vytvoríte podtlak, ktorým rozpohybujete nánosy špiny v potrubí. Voda ich posunie nižšie, no pri tomto spôsobe nemáte úplnú istotu, že nečistoty neupchajú potrubie na nižších miestach.

Inštalatér so záchodovým zvonom
zdroj: freepik.com

3. Sóda bikarbóna a ocot – do odtoku nasypte hrnček sódy bikarbóny a zalejte ho polovicou hrnčeka bieleho octu. Nechajte pôsobiť tridsať minút a všetko zalejte plnou kanvicou vriacej vody. Rovnako funguje aj babský recept, v ktorom namiesto sódy bikarbóny použijete prášok do pečiva – pripravte sa však na miernejšie šumenie. Tento trik sa oplatí používať iba vtedy, keď voda v umývadle nestojí.

4. Rúčka varešky, kefky či dlhá kefa so štetinami – ako prvá pomoc na prepchanie odtoku, aby z umývadla aspoň odtiekla voda, poslúžia aj kuchynskí pomocníci alebo špeciálna kefka na odtoky, pomocou ktorej z nich vytiahnete zvyšky jedla alebo vlasy. Pripravte sa, bude to nechutné, ale účinné. Jedno ich zastrčte čo najhlbšie, pootáčajte a vytiahnite von.

5. Kolový nápoj – coca cola na upchatý odtok pôsobí ako kyselina. Aj v tomto prípade platí – naliať, nechať postáť a zaliať vriacou vodou. Mali by ste sa takto zbaviť zápachu a spriechodniť potrubie.

6. Soľ – je nad zlato a určite aj nad rôzne chemické prípravky. Nasypte hrnček soli do všetkých odtokov. Po polhodine ich zalejte kanvicou vriacej vody. Soľ pôsobí abrazívne hneď dvoma spôsobmi súčasne – mechanicky oškrabáva nečistoty a zároveň ich v podobe soľného roztoku rozpúšťa.

7. Sitko na zachytávanie nečistôt – tak ako v prípade mnohých problémov v živote človeka, aj pri upchatom sifóne je skvelé venovať sa najskôr prevencii. Preto by sme mali mať na každom odtoku sitko, ktoré zachytí napríklad vlasy pri sprchovaní alebo zvyšky jedla pri umývaní riadu.

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

Ukrajina Rusko referendá vlajka

Štyri okupované oblasti Ukrajiny budú k Rusku pripojené v piatok, vyhlásil Kremeľ

29.09.2022 12:35

Moskvou dosadení "lídri" štyroch okupovaných oblastí podpíšu dohody o pričlenení k Ruskej federácii na piatkovej ceremónii.

visolajský

Lekári začali hromadne podávať výpovede. Odísť ich chce viac ako 1900

29.09.2022 12:15, aktualizované: 13:44

Ministerstvo kritizovalo Visolajského prístup, ktorý podľa neho sprostredkúva lekárom neúplné alebo žiadne informácie.

SR Sliač SIAF 2019 letecké dni program BBX

V Prešove plánujú postaviť hangár pre vrtuľníky Black Hawk za 4,9 milióna eur

29.09.2022 10:33

Predpokladaný termín výstavby je v rokoch 2022 až 2023.

BBSK, lekári, nábor, ambulancie

Dostanú nové auto aj bývanie. Na strednom Slovensku začal veľký nábor lekárov

29.09.2022 10:23

Lekárov chce banskobystrická župa udržať doma a zvýšiť tak počet nových ordinácií.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 92722x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie