Založ si blog

Prasknuté vodovodné potrubie, čo robiť?

Komplikácie rozhodne nemá rád nikto z nás. Jednou z nich je aj prasknuté potrubie, ktoré sa môže prejaviť aj nepríjemným vytopením. Nielenže to môže zanechať veľké škody na majetku, ale tiež kvôli tomu prídete o množstvo financií. V tomto článku sa dozviete, ako postupovať pri prasknutom potrubí a ktoré faktory ho odhaľujú.

Pravdepodobne vás zaujíma, čo vlastne prasknuté potrubie spôsobuje. Odpovedí je hneď niekoľko. V prvom rade môže byť príčinou nedostatočná údržba, nadmerné opotrebovanie materiálu či výkopové práce v oblasti domu. Prasknuté vodovodné potrubie má množstvo príčin, ktoré by ste mali odhaliť skôr, ako príde k vytopeniu.

Prasknuté vodovodné potrubie

Ako postupovať ak vám prasklo vodovodné potrubie?

Každému sa v živote môže stať, že mu jednoducho praskne potrubie v stene. Veľkou výhodou je, keď na to včas prídete. Dôležité je, aby ste zachovali chladnú hlavu a postupovali podľa nasledujúcich pokynov:

  • V prvom rade je potrebné zavolať havarijnú službu, ktorá by mala byť dostupná nonstop.
  • Medzitým je dôležité, aby ste uzavreli hlavný uzáver vody. Aby ste zabránili ďalšiemu unikaniu vody a teda ďalším škodám. Ventil na uzavretie vody je najčastejšie v kuchyni alebo kúpeľni, prípadne pred vodomerom. 
  • V prípade ak je únik vody jednoznačný a súvisí s niektorým zo spotrebičov ako umývačka riadu, práčka, WC, vodovodná batéria, uzavrite vodovodný ventil umiestnení pri týchto zariadeniach. 
  • Ak uniklo príliš veľa vody, ktorá by mohla spôsobiť elektrický skrat, je vhodné vypnúť aj elektrinu v prípade ak je to bezpečné. 
  • V prípade, že je poškodené vykurovacie zariadenie alebo je prasknutý radiátor, snažte sa znížiť intenzitu prúdenia tečúcej vody, ak to nie je možné, podložte pod poškodenú časť vedro alebo inú nádobu na zachytenie unikajúcej vody.
  •  Dôležité je, aby ste nepanikárili a počkali až do príchodu inštalatérov, oni budú vedieť ako postupovať. 

Ako odhaliť prasknuté potrubie v stene?

Vo väčšine prípadov stav potrubia nekontrolujeme až dovtedy, kým sa skutočne niečo nestane. Aby ste však predišli tomu najhoršiemu scenáru, je dôležité, aby ste potrubie a jeho okolie kontrolovali pravidelne. Jeho prasknutie prezrádzajú napríklad mapy na stene, praskliny, nerovnosti či trhliny. V takejto situácii je skvelým riešením zavolať majstrov ako sú vodoinštalatéri, ktorí sa dlhoročne zaoberajú opravou potrubia a vedia jednoducho lokalizovať únik vody. Majú na to špeciálne prístroje, vďaka ktorým problém rýchlo a bez akýchkoľvek problémov vyriešia.

Čo je SEO – ako budovať organickú návštevnosť na Vašej stránke?

02.02.2023

Určite ste už niekedy počuli o SEO a kľúčových slovách. V článku sa dozviete všetko potrebné o týchto pojmoch, a aj to, prečo sú také dôležité. Predstavme si dve situácie. Vlastníte nejakú web stránku, a určite chcete, aby bola navštevovaná. Ako to dosiahnuť? Na to je určená práve optimalizácia pre vyhľadávače. V druhej situácii ste vy ten, kto chce na internete [...]

Zabíjačkový špeciál – priebeh tradičnej zabíjačky

02.02.2023

Kvalitné mäso, domáce zabíjačkové výrobky, u ktorých presne viete, čo ste do nich pridali, ale aj neopakovateľná atmosféra – to sú dôvody prečo sa pustíme do domácej zabíjačky. Poďte sa s nami pozrieť ako prebieha a aké pochúťky vďaka nej získate. Ako prebieha tradičná domáca zabíjačka? Pri zabíjačke je potrebné dodržiavať tradičné postupy a prizvať si [...]

Čaká vás čistenie upchatého potrubia? Čítajte ďalej

02.02.2023

Upchaté potrubie raz za čas rieši v domácnosti každý z nás. Ak ste si všimli, že voda v umývadle, sprche alebo na toalete odteká pomaly, alebo neodteká vôbec, je veľmi pravdepodobné, že máte tento problém práve vy. Varovným príznakom je aj zapáchajúci odtok či kanalizácia. Ako vyčistiť upchaté potrubie? Do čistenia odpadov sa môžete najskôr pustiť sami. Existuje [...]

Zeman, Kiska,

Posledné zbohom Slovensku. Zeman príde to Tatier, stretne sa aj s exprezidentami

06.02.2023 13:06

S prezidentkou Čaputovou sa Zeman stretne na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách.

Marjorie Taylor Greene

Ako vyzerá mizerný život? Podľa republikánky byť členom Kongresu a ročne zarábať 174-tisíc dolárov

06.02.2023 12:05

Taylorová Greeneová bola do Snemovne reprezentantov zvolená v roku 2020, predtým vlastnila pobočku posilňovne CrossFit.

Polícia, nehoda, zločin, trestný čin, vyšetrovanie, bitka, útok, vražda

Ukrajinci v Bratislave poškodili auto aj s vodičom, ďalší zabil ženu. Čelia obvineniu

06.02.2023 10:31, aktualizované: 11:05

Poškodeného mali vylákať na stretnutie pred prevádzkou rýchleho občerstvenia.

bziny

Počas kalamity opitý šoféroval autobus s 12 ľuďmi, čelí obvineniu

06.02.2023 09:44, aktualizované: 11:15

34-ročný vodič nafúkal vyše promile.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 112984x
Priemerná čítanosť článkov: 1948x

Autor blogu

Kategórie