Založ si blog

Prasknuté vodovodné potrubie, čo robiť?

Komplikácie rozhodne nemá rád nikto z nás. Jednou z nich je aj prasknuté potrubie, ktoré sa môže prejaviť aj nepríjemným vytopením. Nielenže to môže zanechať veľké škody na majetku, ale tiež kvôli tomu prídete o množstvo financií. V tomto článku sa dozviete, ako postupovať pri prasknutom potrubí a ktoré faktory ho odhaľujú.

Pravdepodobne vás zaujíma, čo vlastne prasknuté potrubie spôsobuje. Odpovedí je hneď niekoľko. V prvom rade môže byť príčinou nedostatočná údržba, nadmerné opotrebovanie materiálu či výkopové práce v oblasti domu. Prasknuté vodovodné potrubie má množstvo príčin, ktoré by ste mali odhaliť skôr, ako príde k vytopeniu.

Prasknuté vodovodné potrubie

Ako postupovať ak vám prasklo vodovodné potrubie?

Každému sa v živote môže stať, že mu jednoducho praskne potrubie v stene. Veľkou výhodou je, keď na to včas prídete. Dôležité je, aby ste zachovali chladnú hlavu a postupovali podľa nasledujúcich pokynov:

  • V prvom rade je potrebné zavolať havarijnú službu, ktorá by mala byť dostupná nonstop.
  • Medzitým je dôležité, aby ste uzavreli hlavný uzáver vody. Aby ste zabránili ďalšiemu unikaniu vody a teda ďalším škodám. Ventil na uzavretie vody je najčastejšie v kuchyni alebo kúpeľni, prípadne pred vodomerom. 
  • V prípade ak je únik vody jednoznačný a súvisí s niektorým zo spotrebičov ako umývačka riadu, práčka, WC, vodovodná batéria, uzavrite vodovodný ventil umiestnení pri týchto zariadeniach. 
  • Ak uniklo príliš veľa vody, ktorá by mohla spôsobiť elektrický skrat, je vhodné vypnúť aj elektrinu v prípade ak je to bezpečné. 
  • V prípade, že je poškodené vykurovacie zariadenie alebo je prasknutý radiátor, snažte sa znížiť intenzitu prúdenia tečúcej vody, ak to nie je možné, podložte pod poškodenú časť vedro alebo inú nádobu na zachytenie unikajúcej vody.
  •  Dôležité je, aby ste nepanikárili a počkali až do príchodu inštalatérov, oni budú vedieť ako postupovať. 

Ako odhaliť prasknuté potrubie v stene?

Vo väčšine prípadov stav potrubia nekontrolujeme až dovtedy, kým sa skutočne niečo nestane. Aby ste však predišli tomu najhoršiemu scenáru, je dôležité, aby ste potrubie a jeho okolie kontrolovali pravidelne. Jeho prasknutie prezrádzajú napríklad mapy na stene, praskliny, nerovnosti či trhliny. V takejto situácii je skvelým riešením zavolať majstrov ako sú vodoinštalatéri, ktorí sa dlhoročne zaoberajú opravou potrubia a vedia jednoducho lokalizovať únik vody. Majú na to špeciálne prístroje, vďaka ktorým problém rýchlo a bez akýchkoľvek problémov vyriešia.

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

visolajský

Lekárski odborári oznámia, koľkí lekári sa k štvrtku rozhodli podať výpovede

29.09.2022 12:15

Ministerstvo zdravotníctva kritizovalo Visolajského prístup, ktorý podľa neho sprostredkúva lekárom neúplné alebo žiadne informácie.

SR Sliač SIAF 2019 letecké dni program BBX

V Prešove plánujú postaviť hangár pre vrtuľníky Black Hawk za 4,9 milióna eur

29.09.2022 10:33

Predpokladaný termín výstavby je v rokoch 2022 až 2023.

BBSK, lekári, nábor, ambulancie

Dostanú nové auto aj bývanie. Na strednom Slovensku začal veľký nábor lekárov

29.09.2022 10:23

Lekárov chce banskobystrická župa udržať doma a zvýšiť tak počet nových ordinácií.

Nord Stream

Švédska pobrežná hliadka objavila už štvrtý únik plynu v plynovodoch Nord Stream

29.09.2022 10:18

Správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka sa začali objavovať v pondelok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 92702x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie