Založ si blog

Ako spevniť zadok a panvové dno?

Plne funkčné panvové svaly a pekný zadok nie sú iba otázkou estetického cítenia. Plnia dôležité funkcie, ktoré využívame každý deň bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Na čo nám slúžia panvové svaly?

Panvové svaly nám slúžia na zadržiavanie moču a stolice, ale majú funkciu aj v našom sexuálnom živote a samozrejme pri pohybe nášho tela.

Svaly panvového dna

Svaly panvového dna nám umožňujú zadržiavať moč, stolicu a vetry, ako aj uvoľniť ich, keď je to vhodné. Keď napneme svaly panvového dna, nadvihneme vnútorné orgány v panve a dokážeme uzavrieť konečník ako aj ústie močovej trubice. 

Ako spevniť zadok a panvové dno?

zdroj: freepik.com

Vonkajšie panvové svaly

Vonkajšie panvové svaly sú vlastne svaly zadku a prispievajú k správnemu držaniu tela. Sú súčasťou svalového korzetu, ktorý spevňuje trup a sú veľmi dôležité pri chôdzi.

Aké zdravotné problémy hrozia pri ochabnutí panvových svalov? 

Problémy pri ochabnutých svaloch panvového dna

Najčastejším problémom je v tomto prípade únik moču, teda inkontinencia. Môže dochádzať aj k úniku stolice alebo ku gynekologickým problémom. Kvôli nesprávnemu držaniu tela, ak panvové svaly nie sú dostatočne pevné, hrozí aj bolesť chrbtice. U mužov ovplyvňujú panvové svaly aj zdravie prostaty a erektilné funkcie. U žien zase pomáhajú počas pôrodu a ak sú ochabnuté, pôrod môže byť komplikovaný.

Problémy pri ochabnutom zadku

Ochabnuté svaly zadku sťažujú chôdzu, vstávanie a nedostatočne chránia bedrové kĺby pri každodennom pohybe alebo pri nárazoch.

Ako spevniť zadok a panvové dno?

Ak sa neviete prinútiť k cvičeniu, máme pre vás aj skvelý tip bez námahy.

Cviky na spevnenie panvového dna

  • Naučte sa tzv. Kegelove cviky – sťahujete pri nich panvové svaly v ľahu s pokrčenými nohami, v sede alebo postojačky. Základným prvkom je takzvané podsadenie panvy, teda jej vystrčenie smerom dopredu. Pritom sa snažíme aktivovať zvierače močového mechúra a konečníka. Pomáha aj naznačovať pohyb panvy, ktorý vykonávame, keď sa snažíme zazipsovať si nohavice.
  • Ochabnuté panvové svaly môžete precvičovať aj pri každom močení. Jednoducho sa snažte na toalete sťahovať svaly tak, aby ste prúd moču úplne zastavili a následne svaly opäť povoľte.

Cviky na spevnenie zadku

  • Postavte sa na štyri, zatiahnite bruško a striedavo vystierajte pravú a ľavú nohu.
  • Kdekoľvek a kedykoľvek sťahujte sedacie svaly smerom k sebe. Vydržte desať sekúnd a opäť povoľte.
  • Ľahnite si na bok, hlavu oprite o dlaň a nohy vystrite. Potom vrchnú nohu dvíhajte do vzduchu, dopredu, dozadu, alebo špičkou kreslite do vzduchu malé kruhy. Nezabudnite vystriedať obe nohy, teda po 20 opakovaniach si ľahnite na druhý bok a cviky opakujte.

Elektromagnetoterapia na spevnenie panvového dna a formovanie zadku

Elektromagnetoterapia na spevnenie panvového dna a formovanie zadku využíva vysokovýkonné fokusované magnetické pole na stimuláciu hlbokých svalov panvy a obnovenie nervovej aktivity v tejto časti tela. Pomáha po pôrode, ale aj po závažnejších ochoreniach, akým je napríklad mozgová príhoda alebo skleróza multiplex. Rieši inkontinenciu alebo únik stolice a imituje sťahy svalov, ktoré by prebiehali pri cvičení. Má však estetický efekt – spevňuje zadok. Pozitívny vplyv si všimnete už po prvom ošetrení, ale dlhodobé účinky sa objavujú po 6 týždňoch, kedy pacienti podstupujú túto bezbolestnú terapiu 1 až 2-krát týždenne.

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

Ukrajina Rusko referendá vlajka

Štyri okupované oblasti Ukrajiny budú k Rusku pripojené v piatok, vyhlásil Kremeľ

29.09.2022 12:35

Moskvou dosadení "lídri" štyroch okupovaných oblastí podpíšu dohody o pričlenení k Ruskej federácii na piatkovej ceremónii.

visolajský

Lekári začali hromadne podávať výpovede. Odísť ich chce viac ako 1900

29.09.2022 12:15, aktualizované: 13:44

Ministerstvo kritizovalo Visolajského prístup, ktorý podľa neho sprostredkúva lekárom neúplné alebo žiadne informácie.

SR Sliač SIAF 2019 letecké dni program BBX

V Prešove plánujú postaviť hangár pre vrtuľníky Black Hawk za 4,9 milióna eur

29.09.2022 10:33

Predpokladaný termín výstavby je v rokoch 2022 až 2023.

BBSK, lekári, nábor, ambulancie

Dostanú nové auto aj bývanie. Na strednom Slovensku začal veľký nábor lekárov

29.09.2022 10:23

Lekárov chce banskobystrická župa udržať doma a zvýšiť tak počet nových ordinácií.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 92721x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie