Založ si blog

Na čo si dať pozor pri výmene elektrorozvodov?

Elektrorozvody si meníme podľa vlastného uváženia a žiaden zákon nám to neprikazuje, no rozhodne by sme sa do toho nemali púšťať sami, pokiaľ na to nemáme vzdelanie a skúsenosti.

Kedy je potrebná výmena elektrorozvodov? 

Hoci neexistuje presná záručná doba, elektrorozvody nám sami dajú najavo, že je čas ich vymeniť. Je to potrebné ak:

  • iskrí v zásuvkách,
  • často vyhadzuje poistky,
  • praskajú vám žiarovky a často ich musíte vymieňať,
  • chcete meniť sporák za elektrický, 
  • chcete meniť kúrenie za elektrické,
  • ak má elektroinštalácia 25 rokov a revízor odporučí jej výmenu,
  • ak sú použité hliníkové vodiče.
Na čo si dať pozor pri výmene elektrorozvodov?

zdroj : freepik.com

Čo je potrebné vybaviť pred samotnou elektroinštaláciou? Na čo myslieť a aké máte povinnosti ak sa rozhodnete pre rekonštrukciu elektroinštalácie

Keďže výmena elektrorozvodov trvá približne týždeň, mali by ste si zariadiť náhradné bývanie, či už u priateľov, u rodiny alebo v penzióne. Upozornite susedov na práce v byte alebo v dome a uistite sa, že pracovný hluk ustane minimálne o siedmej večer. Pokiaľ bývate v byte, musíte na výmenu elektroinštalácie upozorniť stavebný úrad. Ak bude viesť rovnako ako predtým, alebo urobíte zmeny, ktoré nezasiahnu nosné priečky, stačí to na stavebnom úrade ohlásiť. Ak však budete robiť zmeny, ktoré sa týkajú aj nosných priečok, je nutné požiadať o povolenie.

Nechajte si vypracovať projekt 

Stavebné povolenie ľahko získate, ak si necháte vopred vypracovať projekt. Odborníci vám poradia, ako si vytvoriť inteligentnú domácnosť, ako čo najlepšie využiť jej dispozíciu a ako čo najrýchlejšie vymeniť vodiče bez zbytočných zásahov do stien.

Na čo sa treba pripraviť počas výmeny elektrorozvodov? 

Okrem spomínaného hluku buďte pripravený na búracie a stavebné práce, ktoré trvajú minimálne jeden týždeň. Vopred sa rozhodnite, či necháte nákup materiálu na elektrikároch, alebo si ho chcete vybrať sami. Napokon je potrebná revízia, v podobe takzvanej revíznej správy, ktorá bude dokladom o správnej inštalácii elektrorozvodov a jej bezpečnosti.

Proces elektroinštalácie – nechajte to na elektrikárov

Hoci je možné vymeniť “elektrinu” aj svojpomocne, je to v prvom rade nebezpečné. Riskujete tak úrazy, ktoré môžu končiť tragicky, ale aj poškodenie stien alebo rozvodov, ktoré napokon bude predsalen musieť opraviť odborník. Preto je jednoduchšie a v konečnom dôsledku aj lacnejšie, využiť profesionálne služby elektrikárov, ktorí vedia vytvoriť projekt, poradia pri žiadaní stavebného povolenia, odvedú kvalitnú prácu a napokon vykonajú aj revíziu.

Koľko stojí výmena elektrorozvodov?

Cena výmeny elektrorozvodov závisí od veľkosti bytu alebo domu a tiež od použitých materiálov. Priemerne sa pohybuje v rozmedzí od 2000 do 3000 eur, bez omietania. Lacnejšie je to v prípade, že chcete vymeniť vodiče, ale nechcete nové prvky – napríklad viac zásuviek alebo zmenu trasy elektrorozvodov.

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 103274x
Priemerná čítanosť článkov: 1949x

Autor blogu

Kategórie