Založ si blog

Na čo si dať pozor pri výmene elektrorozvodov?

Elektrorozvody si meníme podľa vlastného uváženia a žiaden zákon nám to neprikazuje, no rozhodne by sme sa do toho nemali púšťať sami, pokiaľ na to nemáme vzdelanie a skúsenosti.

Kedy je potrebná výmena elektrorozvodov? 

Hoci neexistuje presná záručná doba, elektrorozvody nám sami dajú najavo, že je čas ich vymeniť. Je to potrebné ak:

  • iskrí v zásuvkách,
  • často vyhadzuje poistky,
  • praskajú vám žiarovky a často ich musíte vymieňať,
  • chcete meniť sporák za elektrický, 
  • chcete meniť kúrenie za elektrické,
  • ak má elektroinštalácia 25 rokov a revízor odporučí jej výmenu,
  • ak sú použité hliníkové vodiče.
Na čo si dať pozor pri výmene elektrorozvodov?

zdroj : freepik.com

Čo je potrebné vybaviť pred samotnou elektroinštaláciou? Na čo myslieť a aké máte povinnosti ak sa rozhodnete pre rekonštrukciu elektroinštalácie

Keďže výmena elektrorozvodov trvá približne týždeň, mali by ste si zariadiť náhradné bývanie, či už u priateľov, u rodiny alebo v penzióne. Upozornite susedov na práce v byte alebo v dome a uistite sa, že pracovný hluk ustane minimálne o siedmej večer. Pokiaľ bývate v byte, musíte na výmenu elektroinštalácie upozorniť stavebný úrad. Ak bude viesť rovnako ako predtým, alebo urobíte zmeny, ktoré nezasiahnu nosné priečky, stačí to na stavebnom úrade ohlásiť. Ak však budete robiť zmeny, ktoré sa týkajú aj nosných priečok, je nutné požiadať o povolenie.

Nechajte si vypracovať projekt 

Stavebné povolenie ľahko získate, ak si necháte vopred vypracovať projekt. Odborníci vám poradia, ako si vytvoriť inteligentnú domácnosť, ako čo najlepšie využiť jej dispozíciu a ako čo najrýchlejšie vymeniť vodiče bez zbytočných zásahov do stien.

Na čo sa treba pripraviť počas výmeny elektrorozvodov? 

Okrem spomínaného hluku buďte pripravený na búracie a stavebné práce, ktoré trvajú minimálne jeden týždeň. Vopred sa rozhodnite, či necháte nákup materiálu na elektrikároch, alebo si ho chcete vybrať sami. Napokon je potrebná revízia, v podobe takzvanej revíznej správy, ktorá bude dokladom o správnej inštalácii elektrorozvodov a jej bezpečnosti.

Proces elektroinštalácie – nechajte to na elektrikárov

Hoci je možné vymeniť “elektrinu” aj svojpomocne, je to v prvom rade nebezpečné. Riskujete tak úrazy, ktoré môžu končiť tragicky, ale aj poškodenie stien alebo rozvodov, ktoré napokon bude predsalen musieť opraviť odborník. Preto je jednoduchšie a v konečnom dôsledku aj lacnejšie, využiť profesionálne služby elektrikárov, ktorí vedia vytvoriť projekt, poradia pri žiadaní stavebného povolenia, odvedú kvalitnú prácu a napokon vykonajú aj revíziu.

Koľko stojí výmena elektrorozvodov?

Cena výmeny elektrorozvodov závisí od veľkosti bytu alebo domu a tiež od použitých materiálov. Priemerne sa pohybuje v rozmedzí od 2000 do 3000 eur, bez omietania. Lacnejšie je to v prípade, že chcete vymeniť vodiče, ale nechcete nové prvky – napríklad viac zásuviek alebo zmenu trasy elektrorozvodov.

Čo je potrebné si pripraviť pred oslovením marketingovej agentúry

10.08.2022

Marketingová agentúra vám môže ušetriť mnoho času a priviesť nových zákazníkov. Pred tým, ako sa pustí do práce, potrebuje čo najpresnejšie informácie o vašej spoločnosti. Prečo spolupracovať s marketingovou agentúrou? Ak oslovíte na spoluprácu marketingovú agentúru, poskytne vám niekoľko výhod. Budete spolupracovať s viacerými expertmi v tomto odbore. [...]

Doprajte si zážitok zo sprchovania so sprchovacími kútmi Walk-in

09.08.2022

Chcete sa doma cítiť ako v luxusnom spa? Doprajte si Walk-in sprchovací kút, v ktorom si užijete dostatok miesta, rôzne druhy masážnych spŕch a elegantný dizajn. Ako sa líši Walk-in od bežného sprchovacieho kúta? Základným rozdielom medzi Walk-in sprchovacím kútom a bežným sprchovacím kútom je, že dno Walk-in sprchovacieho kúta tvorí podlaha ako vo zvyšku kúpeľne a [...]

Spríjemnite si intímne zážitky zväčšením bodu G

09.08.2022

Magické miesto zaručujúce silné vzrušenie objavili výskumníci keď sa snažili pomôcť ženám, ktoré sa pri sexuálnom styku pomočovali. Zistili, že nejde o inkontinenciu, ale ejakuláciu pri dráždení bodu G, ktorá je dôkazom, že partnerka je dokonale vzrušená. Ako ho naplno využiť? Zväčšite ho! Čo je to bod G? Existuje malá oblasť nazývaná Grafenbergov bod, [...]

Austrália NJW kríže hákové štát druhý zákaz

Po Viktórii aj Nový Južný Wales zakázal hákové kríže na verejnosti

11.08.2022 23:01

Ďalšie austrálske štáty už naznačili, že sa chystajú prijať obdobnú legislatívu.

Merrick Garland

Americký šéf spravodlivosti: Raziu u Trumpa som osobne schválil

11.08.2022 22:01

Podľa Garlanda existovalo podozrenie, že exprezident sa dopustil nezákonného postupu.

Legoland

Nehoda v nemeckom Legolande si vyžiadala 34 zranených

11.08.2022 21:37

Dvaja ľudia sú po nehode na horskej dráhe v kritickom stave.

Christopher Wray

Do budovy FBI sa pokúsil dostať ozbrojený muž, je na úteku

11.08.2022 20:48

V meste Clinton sa dostal do prestrelky s políciou. Útočník pálil na z klincovačky, mal ale aj pušku typu AR-15.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 48
Celková čítanosť: 80296x
Priemerná čítanosť článkov: 1673x

Autor blogu

Kategórie