Založ si blog

Pripravte svoj vykurovací kotol na zimnú sezónu – na čo si dať pozor

Koniec leta je ideálny čas na pravidelnú servisnú kontrolu vykonanú skúseným technikom. Takto zabezpečíte, aby v hlavnej sezóne fungoval bez problémov. 

Ako pripraviť kotol na vykurovaciu sezónu?

Pred začiatkom vykurovacej sezóny je potrebné vykonať preventívnu prehliadku. Nemalo by ísť iba o formalitu, preto by mal majiteľ plynového kotla alebo elektrického kotla poznať postup jeho kontroly, ktorú vykoná kvalifikovaný servisný technik. Revízia kotla trvá iba niekoľko hodín (zvyčajne dve hodiny), ale zabezpečí jeho plynulý chod počas celej zimy.

Ako pripraviť kotol na vykurovaciu sezónu?

zdroj : freepik.com

Ako prebieha revízia kotla

Prehliadku kotla necháme v rukách servisného technika. Postupuje podľa platnej vyhlášky a prehliadka prebieha v piatich krokoch.

  1. Identifikácia kotla a kontrola dokumentácie – konkrétne identifikačného štítka, prevádzkového poriadku, návodu na obsluhu, pripojenia kotla, teplotného spádu, dokumentácie montáže, kontrolu umiestnenia a vetrania.
  2. Vizuálna kontrola a zhodnotenie, či nedochádza k úniku paliva. Skontroluje aj kvalitu teplonosnej látky (obehovej vody). Vizuálne skontroluje tepelnú izoláciu, oplechovanie a netesnosti spalinovodu. Dôležitá je aj čistota okolia a funkčnosť regulačných prístrojov. Kontroluje aj doterajšiu údržbu, preto si pripravte dokumentáciu o predošlých opravách a prehliadkach.
  3. Test funkčnosti kotla – kontrola ovládania a regulácie. Funkčnosť kotla sa overuje počas prevádzky, je potrebné zabezpečiť odber tepla počas celej skúšky. Nejde však iba o pozorovanie a test. Servisný technik kotol aj vyčistí – vnútro a výmenník od prachu. Nastaví parametre spalín.
  4. Ďalším krokom je určenie účinnosti kotla. Určí obsah kyslíka, CO2, CO, účinnosť spaľovania, teplotu spalín a komínovú stratu. Všetky výsledky porovná s hodnotami uvedenými v príslušnej vyhláške.
  5. Posledným krokom je spísanie správy z kontroly kotla. 

Aké riziká hrozia pri zanedbaní revízie kotla pred zimnou sezónou?

Vo vykurovacom systéme sa nachádzajú látky, ktoré ho môžu ohroziť. V prípade novších systémov to môžu byť oleje, tesniace hmoty alebo zvyšky spájkovacej hmoty, v starších radiátoroch sú to usadeniny, hrdza, vodný kameň. Problémom je aj príliš tvrdá vykurovacia voda, prach, hmyz, či priveľa spalín. Pravidelný servis kotla pomôže predísť problémom, ktoré tieto nežiaduce látky spôsobujú, teda zlyhaniu vykurovacieho systému v akejkoľvek podobe. 

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

Ukrajina Rusko referendá vlajka

Štyri okupované oblasti Ukrajiny budú k Rusku pripojené v piatok, vyhlásil Kremeľ

29.09.2022 12:35

Moskvou dosadení "lídri" štyroch okupovaných oblastí podpíšu dohody o pričlenení k Ruskej federácii na piatkovej ceremónii.

visolajský

Lekárski odborári oznámia, koľkí lekári sa rozhodli podať výpovede

29.09.2022 12:15

Ministerstvo kritizovalo Visolajského prístup, ktorý podľa neho sprostredkúva lekárom neúplné alebo žiadne informácie.

SR Sliač SIAF 2019 letecké dni program BBX

V Prešove plánujú postaviť hangár pre vrtuľníky Black Hawk za 4,9 milióna eur

29.09.2022 10:33

Predpokladaný termín výstavby je v rokoch 2022 až 2023.

BBSK, lekári, nábor, ambulancie

Dostanú nové auto aj bývanie. Na strednom Slovensku začal veľký nábor lekárov

29.09.2022 10:23

Lekárov chce banskobystrická župa udržať doma a zvýšiť tak počet nových ordinácií.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 92709x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie