Založ si blog

Pripravte svoj vykurovací kotol na zimnú sezónu – na čo si dať pozor

Koniec leta je ideálny čas na pravidelnú servisnú kontrolu vykonanú skúseným technikom. Takto zabezpečíte, aby v hlavnej sezóne fungoval bez problémov. 

Ako pripraviť kotol na vykurovaciu sezónu?

Pred začiatkom vykurovacej sezóny je potrebné vykonať preventívnu prehliadku. Nemalo by ísť iba o formalitu, preto by mal majiteľ plynového kotla alebo elektrického kotla poznať postup jeho kontroly, ktorú vykoná kvalifikovaný servisný technik. Revízia kotla trvá iba niekoľko hodín (zvyčajne dve hodiny), ale zabezpečí jeho plynulý chod počas celej zimy.

Ako pripraviť kotol na vykurovaciu sezónu?

zdroj : freepik.com

Ako prebieha revízia kotla

Prehliadku kotla necháme v rukách servisného technika. Postupuje podľa platnej vyhlášky a prehliadka prebieha v piatich krokoch.

  1. Identifikácia kotla a kontrola dokumentácie – konkrétne identifikačného štítka, prevádzkového poriadku, návodu na obsluhu, pripojenia kotla, teplotného spádu, dokumentácie montáže, kontrolu umiestnenia a vetrania.
  2. Vizuálna kontrola a zhodnotenie, či nedochádza k úniku paliva. Skontroluje aj kvalitu teplonosnej látky (obehovej vody). Vizuálne skontroluje tepelnú izoláciu, oplechovanie a netesnosti spalinovodu. Dôležitá je aj čistota okolia a funkčnosť regulačných prístrojov. Kontroluje aj doterajšiu údržbu, preto si pripravte dokumentáciu o predošlých opravách a prehliadkach.
  3. Test funkčnosti kotla – kontrola ovládania a regulácie. Funkčnosť kotla sa overuje počas prevádzky, je potrebné zabezpečiť odber tepla počas celej skúšky. Nejde však iba o pozorovanie a test. Servisný technik kotol aj vyčistí – vnútro a výmenník od prachu. Nastaví parametre spalín.
  4. Ďalším krokom je určenie účinnosti kotla. Určí obsah kyslíka, CO2, CO, účinnosť spaľovania, teplotu spalín a komínovú stratu. Všetky výsledky porovná s hodnotami uvedenými v príslušnej vyhláške.
  5. Posledným krokom je spísanie správy z kontroly kotla. 

Aké riziká hrozia pri zanedbaní revízie kotla pred zimnou sezónou?

Vo vykurovacom systéme sa nachádzajú látky, ktoré ho môžu ohroziť. V prípade novších systémov to môžu byť oleje, tesniace hmoty alebo zvyšky spájkovacej hmoty, v starších radiátoroch sú to usadeniny, hrdza, vodný kameň. Problémom je aj príliš tvrdá vykurovacia voda, prach, hmyz, či priveľa spalín. Pravidelný servis kotla pomôže predísť problémom, ktoré tieto nežiaduce látky spôsobujú, teda zlyhaniu vykurovacieho systému v akejkoľvek podobe. 

Čo je SEO – ako budovať organickú návštevnosť na Vašej stránke?

02.02.2023

Určite ste už niekedy počuli o SEO a kľúčových slovách. V článku sa dozviete všetko potrebné o týchto pojmoch, a aj to, prečo sú také dôležité. Predstavme si dve situácie. Vlastníte nejakú web stránku, a určite chcete, aby bola navštevovaná. Ako to dosiahnuť? Na to je určená práve optimalizácia pre vyhľadávače. V druhej situácii ste vy ten, kto chce na internete [...]

Zabíjačkový špeciál – priebeh tradičnej zabíjačky

02.02.2023

Kvalitné mäso, domáce zabíjačkové výrobky, u ktorých presne viete, čo ste do nich pridali, ale aj neopakovateľná atmosféra – to sú dôvody prečo sa pustíme do domácej zabíjačky. Poďte sa s nami pozrieť ako prebieha a aké pochúťky vďaka nej získate. Ako prebieha tradičná domáca zabíjačka? Pri zabíjačke je potrebné dodržiavať tradičné postupy a prizvať si [...]

Čaká vás čistenie upchatého potrubia? Čítajte ďalej

02.02.2023

Upchaté potrubie raz za čas rieši v domácnosti každý z nás. Ak ste si všimli, že voda v umývadle, sprche alebo na toalete odteká pomaly, alebo neodteká vôbec, je veľmi pravdepodobné, že máte tento problém práve vy. Varovným príznakom je aj zapáchajúci odtok či kanalizácia. Ako vyčistiť upchaté potrubie? Do čistenia odpadov sa môžete najskôr pustiť sami. Existuje [...]

Zeman, Kiska,

Posledné zbohom Slovensku. Zeman príde do Tatier, stretne sa aj s exprezidentami

06.02.2023 13:06

S prezidentkou Čaputovou sa Zeman stretne na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách.

Marjorie Taylor Greene

Ako vyzerá mizerný život? Podľa republikánky byť členom Kongresu a ročne zarábať 174-tisíc dolárov

06.02.2023 12:05

Taylorová Greeneová bola do Snemovne reprezentantov zvolená v roku 2020, predtým vlastnila pobočku posilňovne CrossFit.

Polícia, nehoda, zločin, trestný čin, vyšetrovanie, bitka, útok, vražda

Ukrajinci v Bratislave poškodili auto aj s vodičom, ďalší zabil ženu. Čelia obvineniu

06.02.2023 10:31, aktualizované: 11:05

Poškodeného mali vylákať na stretnutie pred prevádzkou rýchleho občerstvenia.

bziny

Počas kalamity opitý šoféroval autobus s 12 ľuďmi, čelí obvineniu

06.02.2023 09:44, aktualizované: 13:27

Ministerstvo vnútra eviduje z dôvodu snehovej kalamity dovedna 111 mimoriadnych situácií.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 112995x
Priemerná čítanosť článkov: 1948x

Autor blogu

Kategórie