Založ si blog

Čaká vás čistenie upchatého potrubia? Čítajte ďalej

Upchaté potrubie raz za čas rieši v domácnosti každý z nás. Ak ste si všimli, že voda v umývadle, sprche alebo na toalete odteká pomaly, alebo neodteká vôbec, je veľmi pravdepodobné, že máte tento problém práve vy. Varovným príznakom je aj zapáchajúci odtok či kanalizácia.

Ako vyčistiť upchaté potrubie?

Do čistenia odpadov sa môžete najskôr pustiť sami. Existuje niekoľko časom overených spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť s akútnymi problémami. 

Mechanické čistenie

V žiadnej domácnosti by nemal chýbať gumený zvon, ktorý priložíme na odtok, zatlačíme a vytvoríme tak podtlak, ktorý nečistoty v potrubí posunie. Ak upchatie spôsobili vlasy alebo väčšie nečistoty, môžete ich skúsiť odstrániť pomocou tenkej dlhej kefky alebo pomocou dlhého drôtu, ktorého koniec zahnete.

krtkovanie-instalateri.sk | Mechanic čistenie | Krtkovanie |

Biologické čističe 

Môžete zvoliť aj biologické enzymatické prípravky alebo biologický aktivátor septikov, ktorý je voľne dostupný na trhu a jeho použitie je veľmi jednoduché. Hodí sa pre vlastníkov domu, ktorí majú vlastný septik.

Pomocou chemických prostriedkov

Na čistenie potrubí a kanálov môžeme použiť aj špeciálne chemické prípravky, ktoré sú vyrábané na báze kyselín, ktoré aktívne rozožierajú mastnotu a biologický odpad. Zvyčajne ich stačí naliať do odtoku, nechať pôsobiť niekoľko minút a spláchnuť horúcou vodou. Pri manipulácii s nimi však musíme byť veľmi opatrní, aby nám chemické prípravky nerozleptali pokožku, preto noste ochranné rukavice.

Babské rady

Ako vyčistiť upchaté potrubie vedeli už aj naše babičky a používali pri tom netoxické prípravky, ktoré nájdete aj vo svojej komore. Za najúčinnejšiu je pokladaná sóda bikarbóna, ktorú nasypeme do odtoku a zalejeme octom. Po polhodine do odtoku vlejeme horúcu vodu. Podobne funguje aj citrónová šťava alebo kolové nápoje. 

Nechajte upchaté potrubie na profesionálov

Aby sme nespôsobili domácimi opravami viac škody, ako úžitku, je lepšie nechať jeho vyčistenie na profesionálov. Tí používajú elektro-mechanické čistenie, ktoré nazývame aj krtkovanie, pri ktorom sa do potrubia zasunú dlhú špirálu. Tryska na jej konci nazývaná krtko prerazí nečistotu a nánosy špiny, čím sa obnoví funkčnosť potrubia. 

Najlepším spôsobom ako si ušetriť nervy aj peniaze je prevencia – v tomto prípade monitoring potrubia. Potrebujú ho najmä staršie domy a nehnuteľnosti, do ktorých ste sa prisťahovali. Monitoring potrubia by sme mali vykonávať približne každé dva roky.

Sú hliníkové ploty naozaj bezúdržbové?

14.08.2023

Ako každá väčšia investícia do domácnosti, aj výber vhodného oplotenia vyžaduje prieskum trhu a hľadanie tej najlepšej alternatívy. Hliníkové ploty sú dobrou voľbou pre majiteľov domov, ktorí chcú mať estetický a ľahko udržiavateľný plot okolo pozemku. Benefity hliníkových plotov Hliníkové ploty sú populárne kvôli svojmu vzhľadu, ľahkosti a odolnosti. [...]

Upchatý odtok v kuchyni – RADY A TIPY

10.08.2023

Upchatý odtok v kuchyni je bežný problém v domácnosti, ktorý však môže viesť k oveľa väčším problémom. Najskôr si všimnete, že vám v drese odteká voda veľmi pomaly alebo neodteká vôbec. Typickým príznakom je aj nepríjemný zápach. Príčiny upchatého odtoku v kuchyni Za upchatý kuchynský odtok si často môžeme sami, pretože ho nesprávne používame a pokúšame [...]

Biely povlak na penise, čo ho môže spôsobovať

10.08.2023

Biely povlak na penise, nazývaný aj smegma, môže byť hladký alebo hrudkovitý biely film na jednej strane žaluďa, alebo na jeho celej ploche. Tento problém sa objavuje u dospelých mužov aj u detí a jedinou príčinou nemusí byť iba nedostatočná hygiena. Možné príčiny bielych povlakov na penise Príčinou objavenia bieleho povlaku na penise môže byť infekčné ochorenie, [...]

fico, pellegrini, danko

Prieskum: Takmer dve tretiny ľudí si myslia, že vláda vydrží celé štyri roky

07.12.2023 23:27

Podľa krajov veria koalícii najčastejšie obyvatelia Trenčianskeho, Trnavského, Banskobystrického, Bratislavského a Žilinského kraja.

APTOPIX Netherlands World Press Photo

Katalóg World Press Photo nemá na obálke víťaznú fotografiu z Mariupolu

07.12.2023 23:19

Nadácia World Press Photo na obálku neumiestnila víťaznú fotografiu pre jej explicitný obsah.

Benátky, Taliansko

Aktivisti postriekali bahnom Baziliku svätého Marka v Benátkach

07.12.2023 22:42

Akciou protestovali proti podľa nich neadektávnym politikám v boji s klimatickou zmenou.

karabach

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na výmene zajatcov i normalizácii vzťahov

07.12.2023 22:19

Azerbajdžan a Arménsko vedú dlhodobý konflikt o územie Náhorného Karabachu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 166813x
Priemerná čítanosť článkov: 2691x

Autor blogu

Kategórie