Založ si blog

Čo je SEO – ako budovať organickú návštevnosť na Vašej stránke?

Určite ste už niekedy počuli o SEO a kľúčových slovách. V článku sa dozviete všetko potrebné o týchto pojmoch, a aj to, prečo sú také dôležité.

Predstavme si dve situácie. Vlastníte nejakú web stránku, a určite chcete, aby bola navštevovaná. Ako to dosiahnuť? Na to je určená práve optimalizácia pre vyhľadávače. V druhej situácii ste vy ten, kto chce na internete nájsť nejakú službu alebo produkt. Ako postupujete? Bez toho, aby ste o tom vedeli si do vyhľadávača zadáte nejaké kľúčové slová, a Google vám zobrazí niekoľko výsledkov. Zjednodušene sa dá povedať, že práve toto sú dva základné piliere SEO.

Čo sa skrýva pod skratkou SEO?

SEO skratka pochádza z angličtiny, a znamená „search engine optimization“ , čo môžeme preložiť ako optimalizácia webu. Pri vyhľadávaní nejakého slova alebo frázy vo vyhľadávači (Google, Bing či Yahoo) tento pomocou sofistikovaného algoritmu zobrazí všetky výsledky, ktoré obsahujú dané slová.

Ako fungujú vyhľadávače?

Tieto fungujú v podstate dvomi spôsobmi,  zobrazujú platené a neplatené výsledky vyhľadávania. Povedzme že ak si nejaká firma zaplatí SEO optimalizáciu, tak sa vám zobrazí medzi prvými.

ShieldOne.sk | Optimalizácia pre vyhľadávače

Rozdelenie SEO

Poznáme dva druhy:

On – page SEO

Tieto  vlastne reprezentujú váš web po vizuálnej aj technickej stránke. Povedzme, že sa špecializujete na predaj ponožiek, preto by obsah na vašej stránke mal tomu aj zodpovedať. Skrátka a jasne, pre vyhľadávač by mal byť obsah ľahko čitateľný a relevantný. 

Off – page SEO

Ako je váš web zmieňovaný na iných miestach po celom internete. Jedná sa najmä o spätné odkazy na váš web z iných webov. 

Oba typy SEO sú pre úspešné fungovanie webu dôležité, preto by analýza kľúčových slov mala byť kvalitne prepracovaná ešte pred spusteným samotného webu.

Prečo je potrebná optimalizácia webu pre vyhľadávače?

Jednoducho povedané – so správnou optimalizáciou si nemusíte hľadať svoju cieľovú skupinu, ona si vás nájde sama! Zvýši sa aj organická návštevnosť vášho webu. Prepracovaná optimalizácia stránky vám ušetrí mnoho času aj peňazí, ktoré by ste vynaložili na reklamu.

Ako budovať organickú návštevnosť na Vašej web stránke

Začnite analýzou kľúčových slov a konkurencie

Určite si prezrite aj to, ako to robí konkurencia, môžete sa niečo nové naučiť. Ak si neviete pomôcť s analýzou kľúčových slov sám, nechajte to na SEO špecialistu

Tvorte relevantný obsah na vašej stránke

Kvalitný obsah je až 80% úspechu. Je jedno, či niečo predávate alebo píšete, dôležité je, aby to bolo profesionálne a vizuálne pôsobivé. Ak teda predávate ponožky, čo sme si uviedli ako príklad, mali by ste mať modely ponožiek pekne nafotené, s dobrými popismi a pridať aj nejaké tie blogové články, ktoré s produktom súvisia.

Budujte kvalitné spätné odkazy – pracujte na linkbuldingu

To znamená, že aj bez platenej reklamy budú ľudia o vašom webe vedieť. Jednotlivé weby sú totiž prepojené odkazmi, a bolo by škoda to nevyužiť pre váš prospech.Princíp je veľmi jednoduchý. Jednotlivé stránky môžeme prepájať navzájom odkazmi. Po kliknutí na odkaz Vás priehladač presmeruje na vopred špecifikovanú URL adresu. 

Pri hľadaní spätných odkazov treba myslieť na to, aby ste odkazy umiestňovali na kvalitné a čo najrelevantnejšie stránky. Je veľmi dôležité, aby stránka ktorá odkazuje mala  kvalitný obsah s ohľadom na Vami vybranú URL adresu. (napríklad. nie je vhodné odkazovať z textu o pestovaní jabĺk na stránku predávajúcu produkty značky APPLE 🙂 ).

Dbajte na technicky správne spracovanú webovú stránku

Radšej na začiatok investujte na profesionálne naprogramovaný web, pretože aj podľa štatistík, ľudí viac osloví kvalitne pôsobiaca stránka s menším ale kvalitným obsahom, ako nedôverihodne pôsobiaci web, aj keby na ňom bolo veľa obsahu.

Pravidelne vyhodnocujte Vami namerané a dosiahnuté výsledky

Dosahy, kľúčové slová aj cieľová skupina vášho webu sa môže časom meniť, preto je dobré raz do mesiaca pozrieť sa na celkovú analýzu. Pomôže vám to pri plánovaní ďalšieho postupu optimalizácie.

Upchatý odtok – prečo sa opakovane upcháva a ako tomu predchádzať?

03.04.2024

Udržiavanie čistej a fungujúcej domácnosti zahŕňa viac než len utieranie prachu a vysávanie podlahy. Jedným z často prehliadaných aspektov je správna starostlivosť o odtoky, najmä v kuchyni a kúpeľni. Opakované upchávanie odpadu môže byť nielen nepohodlné, ale môže tiež naznačovať potenciálne chybičky vo vašom upratovaní. V tomto článku sa ponoríme do bežných [...]

Ako si vybrať správny plot – hliníkové ploty vs. iné ploty

03.04.2024

Predstava dokonalého plotu sa často líši od človeka k človeku, berúc do úvahy nespočetné množstvo možností dostupných na trhu. Rôzne typy plotov slúžia na rôzne účely a nájsť ten ideálny si vyžaduje starostlivé zváženie funkčnosti, estetiky a údržby. Preto budeme vaším sprievodcom v rozmanitom svete oplotenia, ponúkame prehľad o rôznych typoch oplotenia a cenné [...]

Sú hliníkové ploty naozaj bezúdržbové?

14.08.2023

Ako každá väčšia investícia do domácnosti, aj výber vhodného oplotenia vyžaduje prieskum trhu a hľadanie tej najlepšej alternatívy. Hliníkové ploty sú dobrou voľbou pre majiteľov domov, ktorí chcú mať estetický a ľahko udržiavateľný plot okolo pozemku. Benefity hliníkových plotov Hliníkové ploty sú populárne kvôli svojmu vzhľadu, ľahkosti a odolnosti. [...]

pozemný dron

Terminátor v praxi. Po nebi a vode sa do vojny na Ukrajine hlásia aj pozemné drony

21.04.2024 21:36

Podľa expertov je však ich nasadenie obmedzené. Zatiaľ.

netanjahu

Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší bol proti Hamasu

21.04.2024 20:20, aktualizované: 21:58

Je to jediný spôsob, ako oslobodiť našich rukojemníkov, uviedol izraelský premiér.

Russia Ukraine War

Po americkej pomoci Rusi pritvrdili. Chcú, aby Ukrajina plakala, vidia sa až v Kyjeve

21.04.2024 18:51

V Moskve sa tvária, že z novej pomoci USA pre Kyjev si ťažkú hlavu nerobia. Hlásne trúby Kremľa tvrdia, že porážka Ukrajiny je nevyhnutná a neodvratná.

Peter Pellegrini

Ostrosť kampane, vojna, transparentnosť či pokoj? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

21.04.2024 18:30

Podľa akých kritérií sme si vyberali budúcu hlavu štátu? Čo nás presvedčilo?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 64
Celková čítanosť: 207986x
Priemerná čítanosť článkov: 3250x

Autor blogu

Kategórie