Založ si blog

Biely povlak na penise, čo ho môže spôsobovať

Biely povlak na penise, nazývaný aj smegma, môže byť hladký alebo hrudkovitý biely film na jednej strane žaluďa, alebo na jeho celej ploche. Tento problém sa objavuje u dospelých mužov aj u detí a jedinou príčinou nemusí byť iba nedostatočná hygiena.

Možné príčiny bielych povlakov na penise

Príčinou objavenia bieleho povlaku na penise môže byť infekčné ochorenie, zápaly, ale aj neinfekčné dôvody, napríklad suchá pokožka alebo nadmerné trenie.

Zápal predkožky 

Zápal predkožky môže byť akútny, teda krátkotrvajúci, alebo chronický, ktorý sa objavuje opakovane počas dlhšieho časového obdobia. Jeho príčinou je najčastejšie nedostatočná hygiena, iné zápaly v tele alebo slabá imunita organizmu. 

Balanitída

Balanitída je mykóza objavujúca sa na penise. V tomto prípade je biely povlak často sprevádzaný silným svrbením. 

Príčinou balanitídy je:

 • pohlavný styk,
 • nedostatočná hygiena,
 • strava.

Hlavnými príznakmi sú:

 • zvýšenie teploty,
 • opuch, bolesť a začervenanie žaluďa,
 • problémy s močením,
 • rozšírenie začervenania na celý žaluď,
 • svrbenie a pálenie žaluďa,
 • hnisavý sekrét.
Možné príčiny bielych povlakov na penise

zdroj FOTO : freepik.com

Kandidóza u mužov 

Kandidóza je kvasinková infekcia, ktorá sa objavuje na žaludi. Prejavuje sa začervenaním kože, opuchom a zdurením v okolí predkožky, svrbením a pálením, najmä pri močení a pri pohlavnom styku. Príčinou kandidózy je často:

 • zúžená predkožka,
 • oslabený imunitný systém, 
 • užívanie antibiotík,
 • cukrovka,
 • niekedy sa prenáša pri sexuálnom styku.

Fimóza

Fimóza je stav, kedy je predkožka tak zúžená, že sa nedá pretiahnuť cez žaluď penisu. Niekedy je k nemu aj prirastená. Tento problém výrazne sťažuje hygienu penisu a smegma sa môže objavovať kvôli pridruženým zápalom poškodeného tkaniva, ale aj preto, že kvôli zlej hygiene vzniká na penise mykóza. Najlepším riešením je obriezka muža. 

Obriezka ako možnosť liečby

Pri obriezke, odborne nazývanej aj cirkumcízia, je chirurgicky odstránené kožné veko (predkožka) okolo hlavy penisu. Výrazne znižuje riziko opakovaného výskytu bieleho povlaku na penise. Odporúča sa najmä preto, že sa biely povlak objavuje na penise často. Vďaka obriezke sa zlepšuje hygiena penisu a znižuje sa pravdepodobnosť iných súvisiacich ochorení, ako je napríklad prirastenie predkožky k penisu.

Diagnostika a ďalšie liečebné možnosti

Diagnostika bielych povlakov na penise začína dôkladnou anamnézou a fyzickým vyšetrením urológom, andrológom alebo sexuológom. Môže byť potrebné vykonať rôzne testy, ako napríklad krvné testy, testy moču a kultiváciu, aby sa určila príčina vzniku bieleho povlaku. Ak je to potrebné, môže byť odporúčaná aj biopsia.

Liečba závisí od príčiny a zvyčajne zahŕňa použitie liekov, lokálnu aplikáciu krémov alebo mastí, alebo ambulantné a operačné zákroky. Pokiaľ je biely povlak spôsobené infekciou, môže byť predpísaný antibakteriálny alebo antifungálny liek. Ak sú povlaky spôsobené genitálnou kandidózou, liečba môže zahŕňať krém alebo masti na lokálne použitie. V prípade, že sa biely povlak objaví v dôsledku problémov s hybnosťou kože, môže byť odporúčaný krém na báze kortikosteroidov alebo imunomodulačné lieky.

Prevencia 

Pri prevencii je dôležité navštevovať pravidelne urológa a ak sa vyskytne akýkoľvek problém, musí byť stanovená správna diagnostika. Okrem toho je potrebné dodržiavať správnu hygienu a mať dobrú životosprávu, ktorá podporuje celkové zdravie organizmu. Zanedbanie tohto problému môže viesť k zhoršeniu stavu a zvýšeniu rizika komplikácií.

Sú hliníkové ploty naozaj bezúdržbové?

14.08.2023

Ako každá väčšia investícia do domácnosti, aj výber vhodného oplotenia vyžaduje prieskum trhu a hľadanie tej najlepšej alternatívy. Hliníkové ploty sú dobrou voľbou pre majiteľov domov, ktorí chcú mať estetický a ľahko udržiavateľný plot okolo pozemku. Benefity hliníkových plotov Hliníkové ploty sú populárne kvôli svojmu vzhľadu, ľahkosti a odolnosti. [...]

Upchatý odtok v kuchyni – RADY A TIPY

10.08.2023

Upchatý odtok v kuchyni je bežný problém v domácnosti, ktorý však môže viesť k oveľa väčším problémom. Najskôr si všimnete, že vám v drese odteká voda veľmi pomaly alebo neodteká vôbec. Typickým príznakom je aj nepríjemný zápach. Príčiny upchatého odtoku v kuchyni Za upchatý kuchynský odtok si často môžeme sami, pretože ho nesprávne používame a pokúšame [...]

3 užitočné prístroje do vašej kuchyne

08.04.2023

Kuchyňa môže byť ako ríša divov. Existujú stovky pomôcok a prístrojov, ktoré uľahčujú prácu a urýchľujú prípravu jedla – či už varením alebo pečením. Krájače na všetky druhy ovocia a zeleniny, lisy, sušičky jedla, špeciálne mixéry… Ako sa v nich vyznať a do ktorých sa najviac oplatí investovať? Tieto tri by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. [...]

Srbsko Kosovo Kurti policajti streľba obeť

Chce niekto z Kosova nový Karabach?

25.09.2023 18:58

Čo mienili dosiahnuť a kto ich poslal? Komando dobre vycvičených a vyzbrojených útočníkov v uniformách bez insígnií má na svedomí jeden z najnásilnejších dní v Kosove za posledné roky.

rusko ukrajina vojak ruský

Ruský vojak z frontu: Nebojujeme za Šojgua, ale za kamarátov. Je to ako v Afganistane či Čečensku

25.09.2023 18:27

Ľudia sú unavení. Neexistujú žiadne rotácie, žiadne dovolenky, doplnil

Lampedusa, migranti

Poľsko zavedie kontroly vozidiel na hraniciach so Slovenskom

25.09.2023 17:36, aktualizované: 19:15

Ohľadom situácie na hraniciach chystá Varšava rokovania aj s Nemeckom.

meč, vražda

Muž ozbrojený mečmi ohrozoval skupinku mladých ľudí. Polícia ho obvinila

25.09.2023 17:05

Incident sa stal v hlavnom meste. Muž bol ozbrojený dvomi japonskými mečmi – katanami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 149969x
Priemerná čítanosť článkov: 2419x

Autor blogu

Kategórie