Založ si blog

Upchatý odtok v kuchyni – RADY A TIPY

Upchatý odtok v kuchyni je bežný problém v domácnosti, ktorý však môže viesť k oveľa väčším problémom. Najskôr si všimnete, že vám v drese odteká voda veľmi pomaly alebo neodteká vôbec. Typickým príznakom je aj nepríjemný zápach.

Príčiny upchatého odtoku v kuchyni

Za upchatý kuchynský odtok si často môžeme sami, pretože ho nesprávne používame a pokúšame sa doňho splachovať veci, ktoré doňho nepatria. Alebo sa málo venujeme čisteniu odtoku. Najčastejšie príčiny upchatia sú:

 • Nadmerné množstvo tuku, oleja alebo mastnoty, ktoré sa vylievajú do odtoku – postupne sa nahromadia na stenách rúry, čím sa zníži priepustnosť a spôsobí upchávanie. Horúci tuk a olej je tekutý, ale po ochladnutí sa mení na tuhú látku a tvorí v potrubí blokády.
 • Zvyšky potravín z riadu – podobne ako tuk zanášajú steny rúry a tvoria v potrubí prekážky.
 • Dlhodobé používanie odtoku bez čistenia a údržby, ktoré môže spôsobiť nahromadenie nečistôt a mastnoty v potrubí.
 • Mechanické poškodenie odtoku, ktoré môže spôsobiť zaseknutie odtoku, napríklad keď sa do odtoku dostane nejaký predmet, ktorý by tam nemal byť, ako sú napríklad kovové predmety. Najčastejšie ide o menšie príbory alebo kávové lyžičky.

Kedy je potrebné čistenie odtoku v kuchyni?

Odtok v kuchyni je dobré vyčistiť skôr, ako nastane v potrubí katastrofa, ktorá môže viesť k závažnému poškodeniu majetku. Všímajte si najmä tieto príznaky:

 • Pomalé alebo žiadne odtekanie vody – pri umývní riadu alebo zeleniny si všimnete, že odtečenie vody z umývadla trvá dlhšie ako ste zvyknutí.
 • Vznik nepríjemného zápachu v kuchyni – zápach sa objavuje najmä vo chvíľach, keď odtok dlhšie nepoužívame a nesteká nim voda, teda napríklad ráno po celej noci alebo keď na pár dní odídete z domu.
 • Bublanie v odtoku – pri stekaní vody do odtoku sa začnú ozývať hlasné zvuky bublania, pretože z potrubia sa uvoľňujú veľké bubliny vzduchu v miestach, kde vode prekážajú usadeniny.

Tipy a rady, ako vyčistiť upchatý odtok v kuchyni

Tipy a rady, ako vyčistiť upchatý odtok v kuchyni

zdroj FOTO : freepik.com

Pri čistení odtoku v kuchyni máme dve možnosti – chemické čistenie pomocou prostriedkov zvyčajne na báze kyselín, alebo mechanické čistenie, kedy podtlakom alebo pomocou pomôcok posunieme usadeniny ďalej alebo ich odlepíme od steny potrubia.

Babské tipy a rady na čistenie upchatého odtoku 

 • Kombinácia octu a sódy bikarbóny – zmiešajte pol pohára sódy bikarbóny a pol pohára octu, nalejte do odtoku a nechajte pôsobiť približne 30 minút. Potom nalejte horúcu vodu. Chemická reakcia v odtoku zabezpečí, že sa usadeniny rozpustia, najmä ak sú organické, teda zvyšky jedál, vlasy alebo mastnota.
 • Coca-Cola vám môže pomôcť vyčistiť odpad ak ju nalejete do odtoku a necháte pôsobiť približne polhodinu. Potom ju zalejte horúcou vodou.
 • Gumový zvon – priložte ho na odpad a stláčajte. Vytvoríte tak podklad, ktorý nečistoty posunie ďalej a voda ich spláchne. Používame ho najmä vtedy, ak je umývadlo plné vody, ktorá z neho vôbec neodteká.
 • Chemické prostriedky – na trhu sú voľne dostupné kyseliny, ktoré rozpúšťajú nečistoty. Dôležité je používať ich presne podľa návodu a nosiť ochranné gumené rukavice, aby nepodráždili pokožku. 
 • Rozoberte a vyčistite sifón – v sifóne sa kvôli jeho tvaru usadzuje veľa nánosov. Podložte pod neho vedro, odmontujte ho a mechanicky vyčistite.

Nepodceňujte prevenciu 

 • Nenechávajte tuk a olej vylievať do odtoku, namiesto toho ich zberajte v nádobách alebo papierových utierkach a vyhadzujte ich do koša. Ak olej precedíte a zozbierate do fľaše, môžete ho odniesť na čerpacie stanice, kde ho zrecyklujú.
 • Používajte sieťky do odtoku, tým zabránite tomu, aby do odtoku vnikli väčšie kusy jedla alebo nečistôt, ktoré by mohli spôsobiť upchávanie.
 • Pravidelne čistite odtok – rýchle prepláchnutie odtoku horúcou vodou raz za týždeň môže pomôcť zabrániť upchávaniu. Ak máte viac času, vyskúšajte pravidelne aplikovať aj niektorú z rád na čistenie, ktoré sú opísané vyššie.

Obráťte sa na odborníkov v krtkovaní 

Pri čistení odtoku netreba podceňovať zásah profesionálov. Na čistenie potrubí používajú metódu krtkovania, pri ktorej je do potrubia zavedená špirála. Tá sa otáča a zároveň je na nej konci tryska, tzv. krtko, z ktorého strieka voda pod veľkým tlakom. Hlavnou výhodou je dostupnosť tejto služby kedykoľvek potrebujete, 24 hodín denne 7 dní v týždni. Preto je dobré mať číslo na spoľahlivých inštalatérov uložené v mobile, aby ste im vedeli zavolať aj o polnoci.

Sú hliníkové ploty naozaj bezúdržbové?

14.08.2023

Ako každá väčšia investícia do domácnosti, aj výber vhodného oplotenia vyžaduje prieskum trhu a hľadanie tej najlepšej alternatívy. Hliníkové ploty sú dobrou voľbou pre majiteľov domov, ktorí chcú mať estetický a ľahko udržiavateľný plot okolo pozemku. Benefity hliníkových plotov Hliníkové ploty sú populárne kvôli svojmu vzhľadu, ľahkosti a odolnosti. [...]

Biely povlak na penise, čo ho môže spôsobovať

10.08.2023

Biely povlak na penise, nazývaný aj smegma, môže byť hladký alebo hrudkovitý biely film na jednej strane žaluďa, alebo na jeho celej ploche. Tento problém sa objavuje u dospelých mužov aj u detí a jedinou príčinou nemusí byť iba nedostatočná hygiena. Možné príčiny bielych povlakov na penise Príčinou objavenia bieleho povlaku na penise môže byť infekčné ochorenie, [...]

3 užitočné prístroje do vašej kuchyne

08.04.2023

Kuchyňa môže byť ako ríša divov. Existujú stovky pomôcok a prístrojov, ktoré uľahčujú prácu a urýchľujú prípravu jedla – či už varením alebo pečením. Krájače na všetky druhy ovocia a zeleniny, lisy, sušičky jedla, špeciálne mixéry… Ako sa v nich vyznať a do ktorých sa najviac oplatí investovať? Tieto tri by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. [...]

Lampedusa, migranti

Poľsko zvažuje sprísnenie kontrol na hraniciach so Slovenskom

25.09.2023 17:36

Ohľadom situácie na hraniciach chystá Varšava rokovania aj s Nemeckom.

meč, vražda

Muž ozbrojený mečmi ohrozoval skupinku mladých ľudí. Polícia ho obvinila

25.09.2023 17:05

Incident sa stal v hlavnom meste. Muž bol ozbrojený dvomi japonskými mečmi – katanami.

Lucy Letbyová

Pri siedmich zavraždených novorodencoch to nekončí. Zdravotná sestra pôjde opäť pred súd

25.09.2023 17:02

Bývalá sestra deťomvpichovala vzduch do krvného obehu, iným inzulín, ďalším podávala mlieko.

BIS, Michal Koudelka, Bezpečnostná informačná služba

Ruský agent platil za šírenie propagandy v Česku, ovplyvnil aj známe osobnosti, tvrdí kontrarozviedka

25.09.2023 16:16

Česká Bezpečnostná informačná služba odhalila platenú propagandu z Ruska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 149959x
Priemerná čítanosť článkov: 2419x

Autor blogu

Kategórie