Založ si blog

Sú hliníkové ploty naozaj bezúdržbové?

Ako každá väčšia investícia do domácnosti, aj výber vhodného oplotenia vyžaduje prieskum trhu a hľadanie tej najlepšej alternatívy. Hliníkové ploty sú dobrou voľbou pre majiteľov domov, ktorí chcú mať estetický a ľahko udržiavateľný plot okolo pozemku. 

Benefity hliníkových plotov

Hliníkové ploty sú populárne kvôli svojmu vzhľadu, ľahkosti a odolnosti. Začnime náhľadom na ich najväčšie benefity.

Nižšia potreba starostlivosti o životnosť plotu

Oplotenie môže byť vyrobené z rozličných materiálov, ktoré potrebujú pravidelné ošetrovanie. Na Slovensku nájdeme stále ploty vyrobené z dreva, ktoré odhnívajú a je potrebné ich natierať. Oproti tomu hliníkové ploty nepotrebujú zvláštnu starostlivosť, okrem občasného odstránenia veľkých nečistôt – napríklad blata počas silných dažďov.

Vysoká odolnosť proti korózii a poveternostným podmienkam

Ploty vyrobené z iných kovov rýchlejšie podliehajú korózii a s hrdzou si poradíme iba komplikovanými postupmi, pričom aj tak dochádza k narušeniu celistvosti materiálu. Oproti tomu hliník dobre odoláva dažďu, snehu aj vysoký teplotám počas leta.

Jednoduchá a rýchla inštalácia

Sú hliníkové ploty naozaj bezúdržbové?

zdroj FOTO : freepik.com

Hliníkové ploty sa jednoducho inštalujú na rovných aj na kopcovitých terénoch. Tento materiál je ľahký, flexibilný a vďaka tomu sa s ním ľahko pracuje. Takýto plot môže byť postavený v priebehu dvoch dní.

Odolnosť voči deformáciám a prasknutiam

Oproti dreveným plotom, ktorým dokáže ublížiť nie len počasie, ale aj akýkoľvek náraz alebo zmeny teploty, je hliníkový plot omnoho pevnejší a odolnejší.

Široká paleta farieb a moderných dizajnov

Všetky výhody hliníkového plota môžete využiť v takom dizajne, ktorý sa vám najviac hodí k fasáde domu. Je flexibilný a dekoratívny. Dokáže imitovať iné druhy kovov, ale v ponuke sú aj odvážnejšie farby a prevedenia. Najobľúbenejšími si však stále odtiene hnedej a sivej.

Pravidelná údržba je základ pre dlhú životnosť plotu 

Aj napriek tomu, že je starostlivosť o hliníkové ploty minimálna a jednoduchá, vďaka správnemu ošetrovaniu vydrží ešte dlhšie. Ak dodržíte nasledujúce štyri kroky, ušetríte peniaze aj svoj čas.

Pravidelné čistenie plotu

Približne raz za mesiace je potrebné prejsť sa okolo celého plota a odstrániť výrazné nečistoty ako je blato alebo zasušená tráva a podobne. Jedným z nepriateľov hliníkových plotov je pleseň, ktorá sa však dá ľahko odstrániť.

Kontrola a oprava možných poškodení

Čím skôr zachytíte poškodenia, tým jednoduchšie prebehne oprava. Tento krok je dôležitejší ak máte hliníkový plot už niekoľko rokov.

Úprava menších estetických nedostatkov

Medzi typické nedostatky patria preliačiny, ktoré môžu spôsobiť napríklad zvieratá alebo rôzne silné nárazy. Farebne sa hliníkový plot nemení celé roky.

Pravidelná údržba pohyblivých častí plotu

Ide najmä o pánty, ktoré by bolo vhodné raz za pár mesiacov premazať.

Negatívne stránky plotov z hliníku 

Hliníkový plot má veľa pozitívnych vlastností, ale pred kúpou by ste mali poznať aj dve relatívne nevýhody.

Vyššia cena oproti niektorým materiálom – platíte za kvalitu

Hliníkové ploty vyzerajú ako nové najmenej 10 rokov a pri správnej starostlivosti vám vydržia doslova celý život. Môžete si vybrať aj lacnejšie materiály, ale budete sa o nich musieť výraznejšie a častejšie starať. Tým sa cena z dlhodobého hľadiska vyrovná, teda hliníkové výrobky sú z dlhodobého hľadiska ekonomickejšie.

Horšia zvuková izolácia 

Hliníkové oplotenie poskytuje menšiu zvukovú izoláciu ako napríklad betónové panely, to však nie je problém, ak nebývate v hlučnom prostredí (napríklad v blízkosti diaľnice).

Čo je lepšia voľba? Drevený alebo hlinkový plot?

Výhody a nevýhody drevených plotov

Drevo je prírodný materiál, preto sú ploty z neho estetické, cenovo dostupné, priateľské k životnému prostrediu a jednoducho sa inštalujú. Sú však ťažšie, podliehajú poveternostným podmienkam, môžu ich napadnúť škodci a nie sú dostatočne pevné. Vyžadujú pravidelnú údržbu a môžu hniť. 

Porovnanie s hliníkovými plotmi

V porovnaní s drevenými plotmi sú hliníkové ploty oveľa pevnejšie, najmä vzhľadom k ich ľahkej konštrukcii. Okrem toho sú jednoduchšie na inštaláciu a vydržia rovnako pekné a pevné veľmi dlhý čas. Odoláva hrdzi a nerozpadáva sa tak ako drevo, ktorému navyše môže ušpodiť pleseň alebo škodci ako červotoče.

Prečo sú hliníkové ploty lepšou voľbou?

Hliníkové ploty sú pevné, ľahko sa udržujú a sú extrémne atraktívne. Aj napriek malým nevýhodám (cena a horšia zvuková izolácia) sú excelentným doplnkom každého domu. Vybrať si môžete z rôznych farebných prevedení tak, aby čo najlepšie vystihovali váš vkus a zároveň sa ľahko inštalujú.

Vazektómia – najúčinnejšia forma antikoncepcie

03.05.2024

Úvahy o antikoncepcii sa často sústreďujú na ženy, ale v skutočnosti existuje niekoľko možností pre mužov. Jednou z nich je vazektómia, čo je relatívne jednoduchý a účinný chirurgický zákrok. Pre tých, ktorí uvažujú o trvalom riešení neplánovaného tehotenstva, vazektómia môže byť atraktívnou voľbou. Ako sa chrániť pred neplánovaným [...]

Zariaďujete reštauráciu, kaviareň či inú prevádzku? Nezabudnite na kvalitné vybavenie

03.05.2024

Pri zariaďovaní reštaurácie, kaviarne alebo iného gastronomického podniku je dôležité pamätať na kvalitné vybavenie. Aké majú byť vaše prvé kroky a čo je najpodstatnejšie zariadiť hneď na začiatku? Premýšľate o otvorení prevádzky? Čo všetko budete potrebovať? Otvorenie vlastného podniku je vzrušujúci, no aj náročný proces. Prvým a najdôležitejším [...]

Ako nastaviť marketingové kampane tak, aby prinášali reálne výsledky?

03.05.2024

Marketingová kampaň je strategický plán, ktorý organizácia vykonáva na podporu predaja svojich produktov alebo služieb. Je to koordinovaná séria aktivít, ktoré majú za cieľ zvýšiť povedomie, získať nových zákazníkov a zvýšiť predaj. Pri tvorbe úspešnej marketingovej kampane je dôležité mať jasne definované ciele, cieľovú skupinu a správne kanály komunikácie. [...]

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

zemplinska

Opitý mladík sa topil v Zemplínskej Šírave, pomáhal náhodný okoloidúci

13.07.2024 17:29

Polícia upozorňuje, že kombinácia alkoholu, horúčav a kúpania môže byť nebezpečná.

SR Pohoda festival počasie búrky ukončenie predčasné TNX

Svedectvo z Pohody: Stan sa ohýbal, nastal chaos. Varovanie od organizátorov prišlo neskoro

13.07.2024 17:10

Účastníčka festivalu Júlia opísala, čo sa v piatok večer odohralo na trenčianskom letisku.

rytmus

Rytmusovi zhorelo auto na diaľnici. Nikdy som nebol tak blízko smrti, priznal

13.07.2024 16:50

Raper zverejnil na Instagrame video horiaceho vozidla. Bolo to auto jeho manželky Jasminy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 235212x
Priemerná čítanosť článkov: 3459x

Autor blogu

Kategórie