Ak u vás doma dochádza k úniku vody, s touto vzácnou tekutinou zároveň odtekajú vaše peniaze. Zároveň môže spôsobiť ďalšie problémy – od narušenia statiky stien domu, cez potrebu výmeny celého potrubia, až po nadvihnutie podlahy a vytvorenie ložísk s plesňami.
Detekcia úniku vody
Unikajúcu vodu zvyčajne riešime až keď nám začne opadávať omietka zo steny alebo keď na vyúčtovaní za vodu zbadáme neuveriteľné sumy. Všimnúť si ju môžeme oveľa skôr. Medzi klasické problémy patria kvapkajúce kohútiky – dajú o sebe vedieť zvukom i oroseným umývadlom. Po použití toalety v nej chvíľu ostaňte a overte si, či po spláchnutí neprúdi na dno misy tenký pramienok vody. Znamená to, že preteká.
Podľa skúsených inštalatérov môže byť nenápadným znamením poškodeného potrubia aj bublanie v odtoku. Únik vody v stene si všimnete na základe jej vlhkosti, najmä pri zmene teploty, kedy sa tzv. orosí. Ďalším miestom, kde zvyčajne voda preteká, sú spoje v potrubí. Ak sa tvorí napríklad malá mláka pod kuchynským drezom, skúste sifón obmotať handričkou. Pokiaľ bude o pár minút vlhká, je poškodený niektorý spoj. Opotrebovanie jednej časti potrubia je zvyčajne znamením problémov v iných častiach. Teda jeden kvapkajúci kohútik môže byť iba symptómom väčších poškodení na skrytých miestach. A tie by sme mali zveriť do rúk profesionálom.
Lokalizácia úniku vody
Ako sme už spomenuli, lokalizovať únik vody nám pomôžu naše vlastné zmysly. V prvom rade sa prejdite po svojom dome alebo byte a skontrolujte všetky viditeľné potrubia, vodné kohútiky, sprchu, toaletu a sifóny. Ak nájdete akýkoľvek problém, obráťte sa na profesionálnych inštalatérov, napríklad z firmy Krtkovanie – inštalatéri. Na lokalizáciu úniku vody v dome alebo v byte používajú najmodernejšie trasovacie-lokalizačné technológie. Zmapujú celú vodovodnú sieť v domácnosti a pomocou dvoch typov šumu zistia, kde uniká voda. Nedostatočné tesnenie totiž spôsobuje, že v potrubí vznikajú tlakové vlny, ktoré špeciálne zariadenie, nazývané lokátor, dokáže zachytiť. Druhou indíciou je pre tento lokátor tzv. externý šum, teda pohyb zeminy spôsobený unikajúcou vodou. Spolu s pôdnym mikrofónom tak nájdu poškodené potrubie a môžu ho opraviť lokálne, bez veľkých zásahov. Vďaka dôslednej lokalizácii neporastie ani účet za opravu.
Koľko vás bude unikajúca voda stáť?
Unikajúca voda môže z rodinného rozpočtu ukrojiť poriadnu porciu – ročne 300 až 1300 eur. Táto suma závisí od množstva miest, kde u vás doma voda nenápadne uniká a tiež od intenzity, akou tečie.
Kvapkajúci kohútik minie približne 4 litre vody za hodinu a ak máte doma takéto kohútiky dva alebo tri, každý týždeň si priplatíte za vodu 5, 10 alebo 15 eur, teda ročne sa vyšplháte v priemere na 350-eurový príplatok za vodu.
Pokiaľ voda na niektorom mieste neprestajne prúdi, hoci len slabým prúdom, napríklad zo zle zatvoreného kohútika, za týždeň vytečie do odpadu 25 eur. Poviete si, že sa vám to predsa nemôže stať a unikajúcu vodu by ste si všimli. Nezabúdajte však na dve veci – doma nie ste 24 hodín denne, niekedy idete do práce, na návštevu alebo na dovolenku a kohútik môžu nechať pootvorený aj vaše deti alebo iní členovia domácnosti. Druhým, závažnejším, faktom je, že voda môže unikať na miestach, kde ju nepočujete a nekontrolujete. Únik vody v dome môže prebiehať aj v miestnostiach, ktoré často nenavštevujete alebo v potrubí, kde vsiakne voda do steny alebo do zeme. Takto prídete ročne až o 1200 eur.
Posledným žrútom vody je vaša toaleta, pokiaľ správne nesplachuje. Prietok vody by sa v nej mal zastaviť hneď po spláchnutí. Pokiaľ ďalej preteká, do odpadu natečie za hodinu 25 litrov. Ročne vás to vyjde na 600 eur, ktoré zaplatíte za vodu, ktorú ste vôbec nevyužili.
Celá debata | RSS tejto debaty