Založ si blog

Ako často čistiť kanalizáciu ?

Odpady z kanalizácie miznú kdesi pod zemou a tak im nevenujeme pozornosť, kým pod nami doslova nevybuchnú. Havarijnému stavu sa pritom môžeme vyhnúť pravidelným čistením potrubia a monitoringom kanalizácie.

Prečo je potrebné preventívne čistenie kanalizácie?

Upchatá kanalizácia vás môže stáť tisíce eur, pretože ňou voda neodteká, ale vracia sa späť do domu. Môže dokonca preraziť podlahu alebo takzvané guličky (odtoky), a ohrozovať majetok. Hromadí sa napríklad v pivniciach, kde máme často uloženú dôležitú elektroniku, kotol, bojler, mrazničku alebo sezónne veci, ako napríklad drahé lyže. Voda pritom tlačí do najbližšieho priechodného bodu, čo môže poškodiť nielen náš dom, ale aj chodníky, cesty, dvor, dlažbu alebo betón, hoci aj pod altánkom. Havarijný stav vyžaduje rozkopanie okolia rodinného domu alebo zastavenie prevádzky v priemyselnej budovy. Preto je oveľa vhodnejšou cestou prevencia a pravidelné čistenie. Obzvlášť to platí vtedy, ak ste kúpili staršiu nehnuteľnosť – čistenie kanalizácie by malo patriť k vašim prvým projektom.

Čistenie kanalizácie krtkovaním
zdroj: krtkovanie-instalateri.sk

Najvyšší čas na čistenie odpadového potrubia

Podľa odborníkov z krtkovanie-inštalatéri je príznakom upchatej kanalizácie už pomalé odtekanie vody zo sprchy, umývadiel a toalety. Dávajte si pozor tiež na zápach šíriaci sa z odtokov. Odpadová voda by mala v stenách a pod zemou prúdiť rýchlo a s ľahkosťou. Ak si všimnete vyššiu hladinu vody v záchode alebo počujete pri splachovaní bublanie, zavolajte inštalatérov, ktorí vám potrubie profesionálne vyčistia. Zavolajte ich aj v prípade, že sa vám na trávniku tvoria bezdôvodné mláky vody alebo ak sa vám skriví chodník či iné vydláždené miesto. Pravdepodobne je pod nimi upchaté potrubie, ktoré prasklo a odpady presakujú do pôdy.

Ako často preventívne čistiť kanalizáciu?

Práca s poškodenou kanalizáciou nie je príjemná a už vôbec nie je voňavá. Ako sme spomenuli, preventívny monitoring by ste mali vykonať po presťahovaní sa. V ideálnom prípade si nechajte odborne vyčistiť kanalizáciu každú jeseň, pretože prípadné problémy sa omnoho ťažšie riešia v zime, kedy je zem zamrznutá. Sami si kanalizáciu čistite minimálne raz mesačne, napríklad použitím sódy a octu.

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

visolajský

Lekárski odborári oznámia, koľkí lekári sa k štvrtku rozhodli podať výpovede

29.09.2022 12:15

Ministerstvo zdravotníctva kritizovalo Visolajského prístup, ktorý podľa neho sprostredkúva lekárom neúplné alebo žiadne informácie.

SR Sliač SIAF 2019 letecké dni program BBX

V Prešove plánujú postaviť hangár pre vrtuľníky Black Hawk za 4,9 milióna eur

29.09.2022 10:33

Predpokladaný termín výstavby je v rokoch 2022 až 2023.

BBSK, lekári, nábor, ambulancie

Dostanú nové auto aj bývanie. Na strednom Slovensku začal veľký nábor lekárov

29.09.2022 10:23

Lekárov chce banskobystrická župa udržať doma a zvýšiť tak počet nových ordinácií.

Nord Stream

Švédska pobrežná hliadka objavila už štvrtý únik plynu v plynovodoch Nord Stream

29.09.2022 10:18

Správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka sa začali objavovať v pondelok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 92697x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie