Založ si blog

Odpovede na najčastejšie otázky o vazektómii

Vazektómia je stále téma, ktorá pre mnohých pôsobí kontroverzne. Kastrácia muža znie pre veľa mužov hrôzostrašne, no pritom sa jedná o jednoduchý a pohodlný zákrok. Je to elegantné riešenie, pre všetkých mužov, ktorí (už) netúžia po deťoch.

V čom spočíva princíp vazektómie?

Vazektómia je vlastne mužská antikoncepcia, ktorá zaručí 100% výsledky. Pri tomto chirurickom zákroku sa odstráni časť semenovodu, ktorým sa normálne dostávajú spermie do ejakulátu. 

Jedná sa o jednoduchý, no nezvratný zákrok. Vykonáva sa zväčša pri lokálnej anestézii, a veľmi výnimočné sú aj pooperačné komplikácie. Po pár dňoch opuch aj nepohodlie ustupujú.

Po dvoch týždňov od vazektómie je možné mať bez problémov znovu sex, ale v ejakuláte ešte stále môžu zostať zvyškové spermie. Na potvrdenie úspešnosti vazektómie je potrebné vykonať spermiogram, a ten prítomnosť spermií potvrdí, alebo vyvráti. Za bezpečný sexuálny styk bez rizika oplodnenia sa dá považovať ten, ktorý prebehne až po potvrdení úspešnosti vazektómie spermiogramom.

Muž v tričku po úspešnej vazektómii
zdroj: freepik.com

Tvoria sa mužské spermie aj po vazektómii? 

Áno. Keďže semenníky zostávajú neporušené aj po sterilizácii muža, tvorba spermií zostáva rovnaká.

Čo sa teda deje so spermiami po vazektómii? 

Spermie, ktoré sa vytvoria v semenníkoch, zrejú určitý čas. Normálne by v tejto fáze čakali na vypustenie do sveta cez semenovod do ejakulátu, avšak v tomto prípade zostávajú v semenníkoch, kde postupne umierajú a vstrebávajú sa do tela. Žiadne neželané či nebezpečné hromadenie v semenníkoch teda nehrozí.

Je možné splodiť deti po vazektómii? 

Po úspešnej vazektómii nie je možné prirodzenou cestou splodiť deti, existuje však niekoľko zákrokov, vďaka ktorým, môžete mať deti aj po vazektómii. 

Ak chcete svojich potomkov splodiť prirodzenou cestou, potom vás čaká náročná operácia na zvrátenie vazektómie. Mikrochirurgická reverzia vazektómie slúži na znovuspriechodnenie semenovodov. Táto operácia je však veľmi náročná a aj niekoľkonásobne drahšia ako vazektómia. 

Ďalšou možnosťou ako splodiť deti aj po vazektómii je umelé oplodnenie partnerky. Ak ste si spermie nedali odobrať a zmraziť ešte pred vazektómiou, budete musieť podstúpiť odber spermií zo semenníkov. 

Aj napriek možnosti mať deti aj po vazektómii je dôležité myslieť na vážnosť zákroku a dôkladne si to premyslieť. 

Sprchový kút – na čo si dať pozor pri výbere

26.06.2022

Vyberáte nový alebo prerábate starý sprchový kút? Viete na čo si dať pozor pri výbere? Rozhodne čítajte ďalej. Niekto dáva prednosť vani, a iný zase sprchovému kútu. Ak máte doma dostatok luxusu v podobe veľkej kúpeľne, môžete si dať sprchu aj vaňu. Ak však disponujete len menším priestorom, pekný sprchový kút je pre vás tým vhodným riešením. Na čo si však [...]

Ako spevniť zadok a panvové dno?

26.06.2022

Plne funkčné panvové svaly a pekný zadok nie sú iba otázkou estetického cítenia. Plnia dôležité funkcie, ktoré využívame každý deň bez toho, aby sme si to uvedomovali. Na čo nám slúžia panvové svaly? Panvové svaly nám slúžia na zadržiavanie moču a stolice, ale majú funkciu aj v našom sexuálnom živote a samozrejme pri pohybe nášho tela. Svaly panvového dna Svaly [...]

Labioplastika – estetická úprava Vašich intímnych partií

01.06.2022

Niekedy dochádza k zmenám vzhľadu vagíny vplyvom životných udalostí, ako je pôrod alebo výrazné schudnutie. Inokedy za jej asymetrický vzhľad môže genetika. Okrem estetického problému predstavuje aj zdravotné riziko. Riešením je zmenšenie pyskov ohanbia, teda labioplastika. Pre koho je určená labioplastika? pre ženy, ktoré majú príliš veľké alebo asymetrické pysky [...]

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

V Prahe si v predvečer výročia popravy Horákovej pripomenuli obete komunizmu

26.06.2022 21:37

Pietne akcie sa konali na cintoríne v Ďábliciach i na Vyšehrade.

Princ Charles

Doba kešu bola aj u Alžbety. Charles dostal z Kataru tri milióny eur

26.06.2022 20:51

Kráľovská rodina môže prijať "šek". O hotovosti však smernica mlčí.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Východoslovenskí vodári uvažujú o zamestnaneckých akciách

26.06.2022 20:25

V súčasnosti však vydávanie zamestnaneckých akcií nie je jednoduché, zvlášť v prípade vodárenských spoločností.

Vysoké Tatry / Turizmus / Malá studená dolina / Veľká studená dolina /

Tragický pád zo Satana: V Tatrách zahynula poľská turistka

26.06.2022 19:12, aktualizované: 19:51

Pod Poludňovým Grúňom zase horskí záchranári ratovali 68-ročnú turistku a 15–ročného chlapca.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 66602x
Priemerná čítanosť článkov: 1586x

Autor blogu

Kategórie