Založ si blog

Odpovede na najčastejšie otázky o vazektómii

Vazektómia je stále téma, ktorá pre mnohých pôsobí kontroverzne. Kastrácia muža znie pre veľa mužov hrôzostrašne, no pritom sa jedná o jednoduchý a pohodlný zákrok. Je to elegantné riešenie, pre všetkých mužov, ktorí (už) netúžia po deťoch.

V čom spočíva princíp vazektómie?

Vazektómia je vlastne mužská antikoncepcia, ktorá zaručí 100% výsledky. Pri tomto chirurickom zákroku sa odstráni časť semenovodu, ktorým sa normálne dostávajú spermie do ejakulátu. 

Jedná sa o jednoduchý, no nezvratný zákrok. Vykonáva sa zväčša pri lokálnej anestézii, a veľmi výnimočné sú aj pooperačné komplikácie. Po pár dňoch opuch aj nepohodlie ustupujú.

Po dvoch týždňov od vazektómie je možné mať bez problémov znovu sex, ale v ejakuláte ešte stále môžu zostať zvyškové spermie. Na potvrdenie úspešnosti vazektómie je potrebné vykonať spermiogram, a ten prítomnosť spermií potvrdí, alebo vyvráti. Za bezpečný sexuálny styk bez rizika oplodnenia sa dá považovať ten, ktorý prebehne až po potvrdení úspešnosti vazektómie spermiogramom.

Muž v tričku po úspešnej vazektómii
zdroj: freepik.com

Tvoria sa mužské spermie aj po vazektómii? 

Áno. Keďže semenníky zostávajú neporušené aj po sterilizácii muža, tvorba spermií zostáva rovnaká.

Čo sa teda deje so spermiami po vazektómii? 

Spermie, ktoré sa vytvoria v semenníkoch, zrejú určitý čas. Normálne by v tejto fáze čakali na vypustenie do sveta cez semenovod do ejakulátu, avšak v tomto prípade zostávajú v semenníkoch, kde postupne umierajú a vstrebávajú sa do tela. Žiadne neželané či nebezpečné hromadenie v semenníkoch teda nehrozí.

Je možné splodiť deti po vazektómii? 

Po úspešnej vazektómii nie je možné prirodzenou cestou splodiť deti, existuje však niekoľko zákrokov, vďaka ktorým, môžete mať deti aj po vazektómii. 

Ak chcete svojich potomkov splodiť prirodzenou cestou, potom vás čaká náročná operácia na zvrátenie vazektómie. Mikrochirurgická reverzia vazektómie slúži na znovuspriechodnenie semenovodov. Táto operácia je však veľmi náročná a aj niekoľkonásobne drahšia ako vazektómia. 

Ďalšou možnosťou ako splodiť deti aj po vazektómii je umelé oplodnenie partnerky. Ak ste si spermie nedali odobrať a zmraziť ešte pred vazektómiou, budete musieť podstúpiť odber spermií zo semenníkov. 

Aj napriek možnosti mať deti aj po vazektómii je dôležité myslieť na vážnosť zákroku a dôkladne si to premyslieť. 

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 103265x
Priemerná čítanosť článkov: 1948x

Autor blogu

Kategórie