Založ si blog

Tieto problémy s WC si opravíte aj sami

Každú domácnosť raz za čas potrápia problémy s toaletou. Je jedno, či bývate v novostavbe, staršom dome alebo bytovke. Pretekajúci či upchatý záchod býva častým problémom za ktorý si často krát môžeme aj sami.

Na niektoré menšie problémy si vystačíte aj sami, a na tie väčšie si musíte zavolať odborníkov. Tam pomôže už len krtkovanie. Dnes sa spolu pozrieme práve na tie menšie problémy, ktoré si viete opraviť aj sami.

Upchatý záchod

Upchaté WC vás potrápi ak splachujete veci, ktoré do záchoda nepatria, ako napríklad vlhčené brúsky, dámske hygienické potreby a iné.

Všimnete si to podľa toho, že voda začne nebezpečne stúpať. Určite nečakajte že sa to vyrieši samo s ďalším spláchnutím, ale začnite konať hneď. Ak je predsa len toaleta upchatá až príliš, budete si musieť zavolať inštalatérov a tí vám pomôžu krtkovaním.

Ak to však chcete vyriešiť sami, v obchode si môžete kúpiť špeciálny prípravok na upchaté potrubia alebo vyskúšajte mydlový roztok. 

Tento jednoduchý domáci recept odporúčajú aj profesionáli. Stačí vám len voda, vedro a tekuté mydlo.

Dôležité je, aby voda bola horúca a poriadne mydlová, čiže v pomere ⅓ mydla a ¾ vody. Budete potrebovať minimálne 5 litrov tejto mydlovej zmesi.

Nalejte túto tekutinu do misy, počkajte pár minút a spláchnite. Ak sa upchatá toaleta neuvoľní na prvý krát, môžete postup opakovať aj dva razy. 

Pretekajúci záchod

Pokiaľ vás doma trápi pretekajúci záchod, lezie to nielen na nervy, ale zbadať to môžete aj na účte za vodu. Za minútu takto môže pretiecť až liter vody! Preto je lepšie ho dať opraviť hneď.

Pretekajúci záchod
zdroj: freepik.com

Keď si do Google zadáte „oprava wc Bratislava“, určite nájdete mnoho kvalitných inštalatérov.

Doma si s opravou svojpomocne vystačíte vtedy, ak je tesnenie alebo ventil zanesené od vodného kameňa, vtedy ho stačí len prečistiť.

Ako na to? Je to veľmi jednoduché. Najskôr zavrite prívod vody do toalety. Potom toaletu spláchnite, pretože potrebujete prádznu nádržku.

Otvorte kryt nádržky pomocou skrutkovača (pri niektorých typoch záchodov stačí len odklopiť veko). Po otvorení nádržky zrejme uvidíte vodný kameň a slizký povlak. 

Najskôr umyte v horúcej vode so saponátom plavákový ventil, a poumývajte aj celú nádržku. Môžete si pomôcť aj s kyselinou citrónovou alebo octom.

Nezabudnite ešte skontrolovať tesnenie (ak je už poškodené, budete si musieť kúpiť nové). Poprípade sa môže jednať aj o opotrebovaný ventil. Jeho výmena je tiež jednoduchá a stojí len pár eur. V predajni vám s výberom tesnenia alebo ventilu ochotne poradia. 

Novšie toalety sú oveľa jednoduchšie čo sa týka domácich opráv. Preventívne čistenie nádržky, a výmena tesnenia či ventilu sa odporúča minimálne raz za 10 rokov.

Sprchový kút – na čo si dať pozor pri výbere

26.06.2022

Vyberáte nový alebo prerábate starý sprchový kút? Viete na čo si dať pozor pri výbere? Rozhodne čítajte ďalej. Niekto dáva prednosť vani, a iný zase sprchovému kútu. Ak máte doma dostatok luxusu v podobe veľkej kúpeľne, môžete si dať sprchu aj vaňu. Ak však disponujete len menším priestorom, pekný sprchový kút je pre vás tým vhodným riešením. Na čo si však [...]

Ako spevniť zadok a panvové dno?

26.06.2022

Plne funkčné panvové svaly a pekný zadok nie sú iba otázkou estetického cítenia. Plnia dôležité funkcie, ktoré využívame každý deň bez toho, aby sme si to uvedomovali. Na čo nám slúžia panvové svaly? Panvové svaly nám slúžia na zadržiavanie moču a stolice, ale majú funkciu aj v našom sexuálnom živote a samozrejme pri pohybe nášho tela. Svaly panvového dna Svaly [...]

Labioplastika – estetická úprava Vašich intímnych partií

01.06.2022

Niekedy dochádza k zmenám vzhľadu vagíny vplyvom životných udalostí, ako je pôrod alebo výrazné schudnutie. Inokedy za jej asymetrický vzhľad môže genetika. Okrem estetického problému predstavuje aj zdravotné riziko. Riešením je zmenšenie pyskov ohanbia, teda labioplastika. Pre koho je určená labioplastika? pre ženy, ktoré majú príliš veľké alebo asymetrické pysky [...]

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

V Prahe si v predvečer výročia popravy Horákovej pripomenuli obete komunizmu

26.06.2022 21:37

Pietne akcie sa konali na cintoríne v Ďábliciach i na Vyšehrade.

Princ Charles

Doba kešu bola aj u Alžbety. Charles dostal z Kataru tri milióny eur

26.06.2022 20:51

Kráľovská rodina môže prijať "šek". O hotovosti však smernica mlčí.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Východoslovenskí vodári uvažujú o zamestnaneckých akciách

26.06.2022 20:25

V súčasnosti však vydávanie zamestnaneckých akcií nie je jednoduché, zvlášť v prípade vodárenských spoločností.

Vysoké Tatry / Turizmus / Malá studená dolina / Veľká studená dolina /

Tragický pád zo Satana: V Tatrách zahynula poľská turistka

26.06.2022 19:12, aktualizované: 19:51

Pod Poludňovým Grúňom zase horskí záchranári ratovali 68-ročnú turistku a 15–ročného chlapca.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 66619x
Priemerná čítanosť článkov: 1586x

Autor blogu

Kategórie