Založ si blog

Tieto problémy s WC si opravíte aj sami

Každú domácnosť raz za čas potrápia problémy s toaletou. Je jedno, či bývate v novostavbe, staršom dome alebo bytovke. Pretekajúci či upchatý záchod býva častým problémom za ktorý si často krát môžeme aj sami.

Na niektoré menšie problémy si vystačíte aj sami, a na tie väčšie si musíte zavolať odborníkov. Tam pomôže už len krtkovanie. Dnes sa spolu pozrieme práve na tie menšie problémy, ktoré si viete opraviť aj sami.

Upchatý záchod

Upchaté WC vás potrápi ak splachujete veci, ktoré do záchoda nepatria, ako napríklad vlhčené brúsky, dámske hygienické potreby a iné.

Všimnete si to podľa toho, že voda začne nebezpečne stúpať. Určite nečakajte že sa to vyrieši samo s ďalším spláchnutím, ale začnite konať hneď. Ak je predsa len toaleta upchatá až príliš, budete si musieť zavolať inštalatérov a tí vám pomôžu krtkovaním.

Ak to však chcete vyriešiť sami, v obchode si môžete kúpiť špeciálny prípravok na upchaté potrubia alebo vyskúšajte mydlový roztok. 

Tento jednoduchý domáci recept odporúčajú aj profesionáli. Stačí vám len voda, vedro a tekuté mydlo.

Dôležité je, aby voda bola horúca a poriadne mydlová, čiže v pomere ⅓ mydla a ¾ vody. Budete potrebovať minimálne 5 litrov tejto mydlovej zmesi.

Nalejte túto tekutinu do misy, počkajte pár minút a spláchnite. Ak sa upchatá toaleta neuvoľní na prvý krát, môžete postup opakovať aj dva razy. 

Pretekajúci záchod

Pokiaľ vás doma trápi pretekajúci záchod, lezie to nielen na nervy, ale zbadať to môžete aj na účte za vodu. Za minútu takto môže pretiecť až liter vody! Preto je lepšie ho dať opraviť hneď.

Pretekajúci záchod
zdroj: freepik.com

Keď si do Google zadáte „oprava wc Bratislava“, určite nájdete mnoho kvalitných inštalatérov.

Doma si s opravou svojpomocne vystačíte vtedy, ak je tesnenie alebo ventil zanesené od vodného kameňa, vtedy ho stačí len prečistiť.

Ako na to? Je to veľmi jednoduché. Najskôr zavrite prívod vody do toalety. Potom toaletu spláchnite, pretože potrebujete prádznu nádržku.

Otvorte kryt nádržky pomocou skrutkovača (pri niektorých typoch záchodov stačí len odklopiť veko). Po otvorení nádržky zrejme uvidíte vodný kameň a slizký povlak. 

Najskôr umyte v horúcej vode so saponátom plavákový ventil, a poumývajte aj celú nádržku. Môžete si pomôcť aj s kyselinou citrónovou alebo octom.

Nezabudnite ešte skontrolovať tesnenie (ak je už poškodené, budete si musieť kúpiť nové). Poprípade sa môže jednať aj o opotrebovaný ventil. Jeho výmena je tiež jednoduchá a stojí len pár eur. V predajni vám s výberom tesnenia alebo ventilu ochotne poradia. 

Novšie toalety sú oveľa jednoduchšie čo sa týka domácich opráv. Preventívne čistenie nádržky, a výmena tesnenia či ventilu sa odporúča minimálne raz za 10 rokov.

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

Argentína, prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová

Argentínsku viceprezidentku Kirchnerovú odsúdili na šesť rokov väzenia za korupciu

06.12.2022 23:32

Súd tiež Kirchnerovej doživotne zakázal zastávať verejnú funkciu.

Ajatolláh / Alí Chameneí /

Chameneí vyzval na "revolučnú rekonštrukciu" iránskeho kultúrneho systému

06.12.2022 22:50

Apel najvyššieho iránskeho duchovného vodcu zrejme súvisí s protivládnymi protestami, ktoré pre Irán od revolúcie v roku 1979 predstavujú jednu z najväčších výziev na zmenu.

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26, aktualizované: 23:37

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente skončil poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45, aktualizované: 23:49

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 103276x
Priemerná čítanosť článkov: 1949x

Autor blogu

Kategórie