Každú domácnosť raz za čas potrápia problémy s toaletou. Je jedno, či bývate v novostavbe, staršom dome alebo bytovke. Pretekajúci či upchatý záchod býva častým problémom za ktorý si často krát môžeme aj sami.
Na niektoré menšie problémy si vystačíte aj sami, a na tie väčšie si musíte zavolať odborníkov. Tam pomôže už len krtkovanie. Dnes sa spolu pozrieme práve na tie menšie problémy, ktoré si viete opraviť aj sami.
Upchatý záchod
Upchaté WC vás potrápi ak splachujete veci, ktoré do záchoda nepatria, ako napríklad vlhčené brúsky, dámske hygienické potreby a iné.
Všimnete si to podľa toho, že voda začne nebezpečne stúpať. Určite nečakajte že sa to vyrieši samo s ďalším spláchnutím, ale začnite konať hneď. Ak je predsa len toaleta upchatá až príliš, budete si musieť zavolať inštalatérov a tí vám pomôžu krtkovaním.
Ak to však chcete vyriešiť sami, v obchode si môžete kúpiť špeciálny prípravok na upchaté potrubia alebo vyskúšajte mydlový roztok.
Tento jednoduchý domáci recept odporúčajú aj profesionáli. Stačí vám len voda, vedro a tekuté mydlo.
Dôležité je, aby voda bola horúca a poriadne mydlová, čiže v pomere ⅓ mydla a ¾ vody. Budete potrebovať minimálne 5 litrov tejto mydlovej zmesi.
Nalejte túto tekutinu do misy, počkajte pár minút a spláchnite. Ak sa upchatá toaleta neuvoľní na prvý krát, môžete postup opakovať aj dva razy.
Pretekajúci záchod
Pokiaľ vás doma trápi pretekajúci záchod, lezie to nielen na nervy, ale zbadať to môžete aj na účte za vodu. Za minútu takto môže pretiecť až liter vody! Preto je lepšie ho dať opraviť hneď.
Keď si do Google zadáte „oprava wc Bratislava“, určite nájdete mnoho kvalitných inštalatérov.
Doma si s opravou svojpomocne vystačíte vtedy, ak je tesnenie alebo ventil zanesené od vodného kameňa, vtedy ho stačí len prečistiť.
Ako na to? Je to veľmi jednoduché. Najskôr zavrite prívod vody do toalety. Potom toaletu spláchnite, pretože potrebujete prádznu nádržku.
Otvorte kryt nádržky pomocou skrutkovača (pri niektorých typoch záchodov stačí len odklopiť veko). Po otvorení nádržky zrejme uvidíte vodný kameň a slizký povlak.
Najskôr umyte v horúcej vode so saponátom plavákový ventil, a poumývajte aj celú nádržku. Môžete si pomôcť aj s kyselinou citrónovou alebo octom.
Nezabudnite ešte skontrolovať tesnenie (ak je už poškodené, budete si musieť kúpiť nové). Poprípade sa môže jednať aj o opotrebovaný ventil. Jeho výmena je tiež jednoduchá a stojí len pár eur. V predajni vám s výberom tesnenia alebo ventilu ochotne poradia.
Novšie toalety sú oveľa jednoduchšie čo sa týka domácich opráv. Preventívne čistenie nádržky, a výmena tesnenia či ventilu sa odporúča minimálne raz za 10 rokov.
Celá debata | RSS tejto debaty