Založ si blog

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu.

Čo je to chronická prostatitída?

Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak trvá viac ako tri mesiace. Pri chronickej prostatitíde bývajú príznaky miernejšie, ale dlhodobé. Zvyčajne ňou trpia muži vo veku nad 50 rokov. Prvým krokom pri liečbe by mala byť návšteva urológa.

Aké sú najčastejšie príznaky prostatídy?

 • Bolesti pri močení
 • Časté nutkanie na močenie
 • Problémy pri močení
 • Pálenie pri močení
 • Bolesť podbruška
 • Bolesť panvy
 • Bolesť krížov
 • Bolesť prostaty

Formy prostatitídy

Aké sú najčastejšie príznaky prostatídy?

zdroj : freepik.com

Existujú štyri formy prostatitídy:

 • Akútna bakteriálna prostatitída – vyvolávajú ju baktérie a prejavuje sa náhlym nastúpením príznakov ako je zimnica, horúčka, bolesti v oblasti podbruška, chrbta, hrádze. Typické sú problémy s močením a pocity pálenia pri močení.
 • Chronická bakteriálna prostatitída – vyvolávajú ju baktérie, ale jej priebeh je zdĺhavý. Taktiež sa objavujú bolesti v podbrušku, v oblasti hrádze, občas aj pálenie pri močení. Typická je nechuť k sexu a porucha erekcie.
 • Syndróm chronických panvových bolestí – ide o najčastejšiu formu prostatitídy. Je zdĺhavá, ale nevyskytuje sa pri nej infekcia. Delí sa na zápalovú a nezapálovú. Medzi príznaky patrí bolesť na hrádzi, v penise, v semenníkoch a v oblasti močového mechúra. Pridávajú sa aj bolesti pri ejakulácii a pri močení. Ochorenie trvá dlhodobo a sú obdobia, keď sa príznaky zmierňujú a keď sa zhoršia.
 • Asymptomatická zápalová prostatitída – Ide o ochorenie bez príznakov. Zistí sa náhodne, napríklad pri vyšetrení u urológa alebo pri biopsii prostaty.

Liečba prostatitídy

Pri liečení prostatitídy prihliadame na jej príčinu. Ak ide o baktérie, je vhodné podávať antibiotiká. Používajú sa tiež nesteroidné analgetiká, fytopreparáty, antimuskariník, alfablokátory a teplo. 

Chronickú prostatitídu odstráni liečba rázovou vlnou (ESWT). Ide o aplikáciu mimotelových rázových vĺn na kalcifikované jazvy prostaty, na ktorých sa ukladajú baktérie. Rázová vlna rozruší kalcifikáty, ktoré sú potom ľahšie zničené pomocou vlastného imunitného systému človeka. Liečba prebieha ambulantne, počas štyroch sedení raz alebo dvakrát týždenne.

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

Trápi vás ochlpenie intímnych partií – skúste laserovú epiláciu

22.08.2022

Laserová epilácia sa teší čoraz väčšej popularite. Tento bezbolestný zákrok vás môže zbaviť nechcených chĺpkov na veľmi dlhý čas alebo aj navždy. Čo je to laserová epilácia? Laserová epilácia je procedúra, pri ktorej laser odstráni viditeľnú časť chĺpka (nad pokožkou) a zároveň odstráni jeho korienok. Laserová epilácia je vhodná na týchto častiach tela: [...]

Ukrajina Rusko referendá vlajka

Štyri okupované oblasti Ukrajiny budú k Rusku pripojené v piatok, vyhlásil Kremeľ

29.09.2022 12:35

Moskvou dosadení "lídri" štyroch okupovaných oblastí podpíšu dohody o pričlenení k Ruskej federácii na piatkovej ceremónii.

visolajský

Lekárski odborári oznámia, koľkí lekári sa rozhodli podať výpovede

29.09.2022 12:15

Ministerstvo kritizovalo Visolajského prístup, ktorý podľa neho sprostredkúva lekárom neúplné alebo žiadne informácie.

SR Sliač SIAF 2019 letecké dni program BBX

V Prešove plánujú postaviť hangár pre vrtuľníky Black Hawk za 4,9 milióna eur

29.09.2022 10:33

Predpokladaný termín výstavby je v rokoch 2022 až 2023.

BBSK, lekári, nábor, ambulancie

Dostanú nové auto aj bývanie. Na strednom Slovensku začal veľký nábor lekárov

29.09.2022 10:23

Lekárov chce banskobystrická župa udržať doma a zvýšiť tak počet nových ordinácií.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 92710x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie