Ako sa zbaviť čiernych bodiek na tvári?

Čierne bodky bolia menej ako akné, ale sú tak tvrdohlavé, že s nimi bojujeme celé roky. Ich základom je maz, ktorý sa pri použití bežných produktov tvorí ešte viac – mnohé totiž pokožku príliš vysušujú a ona sa takýmto spôsobom snaží ochrániť. Ak sa chcete s čiernymi bodkami skutočne rozlúčiť, siahnite radšej po miernejších prírodných produktoch, ktoré využívajú silu prirodzených surovín.

Ako vznikajú čierne bodky

Naša pleť prirodzene produkuje určité množstvo mazu. Pokiaľ máte mastnú alebo zmiešanú pokožku, tento maz sa môže tvoriť vo zvýšenom množstve na nose, brade, čele, ale aj na krku, ramenách, dekolte a chrbte. Upcháva póry a funguje aj ako lepidlo na odumreté bunky a všetky nečistoty z ovzdušia, ktoré sa počas dňa na tvári usadia.

Na povrchu maz oxiduje na čierno, čo si môžete všimnúť aj pri vytláčaní čiernych bodiek – vo vnútri póru sú skôr žlté. Okrem toho často z póru vyrastá zároveň jemný vlások, ktorý čierne zafarbenie ešte viac podporuje. Našťastie ide o tzv. otvorené komedóny, ktoré sa zapaľujú menej často ako uzavreté a nevytvárajú vyrážky. Aj napriek tomu sú živnou pôdou pre mikroorganizmy a chceme sa ich zbaviť nielen z estetických, ale aj zo zdravotných dôvodov.

Ako sa zbaviť čiernych bodiek na tvári
zdroj: freepik.com

Ako sa zbaviť čiernych bodiek

1. Odličovanie tváre

Predstavte si čistý pór, ktorý je mierne rozšírený a má tvar lievika. Keď ho každý deň zaplníte korektorom, make-upom alebo púdrom, musíte ho na konci dňa dôkladne vyčistiť.

Na pomoc si vezmite také odličovacie prostriedky, ktoré dokážu rozpustiť tuky, teda také, ktoré tiež obsahujú oleje. Vyhnite sa prípravkom na báze vody a alkoholu, buď sú príliš slabé, alebo príliš vysušujúce. Z prírodných odličovačov siahnite po takých, ktoré pleť upokojujú, napríklad s obsahom oleja a harmančeka.

2. Čistenie pleti a peeling na čierne bodky

Po dôslednom odlíčení nasleduje čistenie pleti. Jeho cieľom je odstrániť odumreté časti kože a prebytočný maz. Niektoré prírodné zložky majú prirodzenú schopnosť vyťahovať z pokožky tuk a nečistoty. Fungujú ako mydlo, ale pleť pritom nevysušujú.

Kombináciu tohto čistiaceho procesu s jemným mechanickým obrusovaním pokožky v sebe má peeling s aktívnym čiernym uhlím. Aktívne uhlie sa využíva aj v medicíne a pri čistení pitnej vody. Jeho styk s ľudským telom je úplne bezpečný a prirodzený, preto je vhodné využiť ho aj pri odstraňovaní čiernych bodiek.

3. Tonizácia pleti

Krok, ktorý mnoho žien vo svojej kozmetickej rutine vynecháva – tonizácia pleti – je pri snahe odstrániť čierne bodky kľúčový. Tonikum by malo pokožku upokojiť a dodať jej vlhkosť a sviežosť. Preto si dajte obzvlášť záležať na jeho zložení. Tonikum na tvár Blemish Control obsahuje výťažky z hojivej slivky – duly, chladivý eukalyptus a protizápalový čajovníkový olej. Bojuje tak s tromi problémami naraz. Ničí mikroorganizmy spôsobujúce zápaly, zvlhčuje pokožku a dopĺňa jej vitamíny.

4. Hydratácia pleti

Ak už dlho bojujete s čiernymi bodkami, možno sa bojíte na ne použiť krém. Bez neho však pokožke chýba hydratácia, pred vysušením sa snaží ochrániť produkciou mazu a celý proces sa začína odznova.

Preto vašej pleti doprajte ráno aj večer minimálnu vrstvu krému špecificky zameraného na odstránenie čiernych bodiek, napríklad prírodný zmatňujúci hydratačný krém na tvár Sukin, ktorý obsahuje ryžový prášok a moringu, ktoré absorbujú prebytočný maz. Aloe vera a ovocie zase dodáva vitamíny a hydratáciu.

5. Intenzívna starostlivosť

Vstupujeme na citlivé územie, pretože v prípade čiernych bodiek naozaj platí, že menej je viac. Určite na sebe neskúšajte každý víkend novú masku a nenanášajte na pleť akékoľvek oleje. Raz týždenne si doprajte overený produkt, ktorý vašej pleti vyhovuje.

Z olejov môžete siahnuť po moringovom, konopnom alebo kalofylovom oleji. Môžete si ho naniesť na celú tvár, pár minút ho vmasírovať do pokožky a potom na tvár položiť teplý uterák. Takto sa olej vstrebe do pokožky. Následne teplým uterákom namočeným vo vode jemne odstráňte prebytočný olej z tváre.

Pleťová maska by mala byť zameraná na harmonizáciu produkcie mazu, čomu najviac pomáhajú rôzne druhy kozmetických ílov a aktívne uhlie. Skvelým príkladom je organická detoxikačná maska so zeleným ílom Akeso.

Maska na odstránenie čiernych bodiek
zdroj: freepik.com

6. Navštívte kvalitnú kozmetičku

Pokožka je náš najväčší orgán a napriek tomu veríme, že si so starostlivosťou o ňu dokážeme poradiť sami. Tak ako nás ekzémy a znamienka dotlačia k návšteve kožnej lekárky, by nás mali aj nedokonalosti pleti dotiahnuť ku kozmetičke.

Odborné poznatky a objektívny pohľad na kvalitu našej pleti pomôže vytvoriť kozmetickú rutinu, ktorá jej bude skutočne prospievať.

Kozmetičky majú okrem poznatkov aj špeciálnu kozmetiku na akné, ktorú vám budú vedieť odporučiť. A zároveň u kozmetičky krásne zrelaxujete, pretože k nedokonalostiam pleti výrazne prispieva aj stres.

Najčastejšie chyby, ktoré robíme

1. Výber nesprávnej kozmetiky

Parfumovaná kozmetika pleť podráždi, obsah alkoholu ju vysušuje a príliš husté a mastné krémy zase upchávajú póry. Je mnoho dôvodov, prečo kozmetika problém pleti ešte viac zhoršuje, preto si vyberajte prírodné produkty. Sú menej agresívne, pretože obsahujú menej umelo vytvorených chemických látok.

2. Nedostatočné alebo nesprávne čistenie pleti

V súčasnosti je životné prostredie natoľko znečistené, že aj v prípade, keď celý deň nemáte na pleti žiaden make-up a neboli ste mimo svojej domácnosti, je potrebné ju dôkladne vyčistiť.

3. Domáce vytláčanie čiernych bodiek

Nie vždy sa nám podarí vytlačiť všetko a skôr si takto spôsobíme zápal alebo poranenie pokožky. Toto riziko sa ešte viac zvyšuje, ak si na vytláčanie zakúpite niektorú z pomôcok – či už ostrú pinzetu, alebo nefunkčný „vysávač“ čiernych bodiek. Radšej svoje peniaze ušetrite na návštevu u kozmetičky.

Ako si vybrať správne reklamné kanály pre budovanie vašej značky

11.04.2025

V neustále sa vyvíjajúcom prostredí podnikania môžu byť nespočetné možnosti marketingu a propagácie produktov alebo služieb ohromujúce. Či už ide o zriadenie online prítomnosti, optimalizáciu webovej stránky alebo púšťanie sa do sféry digitálnej reklamy, vytvorenie komplexnej marketingovej stratégie je kľúčové pre dosiahnutie požadovaných výsledkov. V tomto článku [...]

Krtkovanie odtoku: Kedy si dať pozor na prvé príznaky upchatia?

11.04.2025

Upchaté odtoky patria medzi najbežnejšie problémy v domácnosti, ktoré dokážu poriadne znepríjemniť život. Viete však, ako rozpoznať prvé príznaky upchatého odtoku skôr, než sa z malého problému stane veľká havária? V tomto článku vám ukážeme, ako včas identifikovať varovné signály, kedy je správny čas zavolať odbornú pomoc a čo všetko môžete očakávať od [...]

Keramické bazény cena: Ako ušetriť a zároveň získať kvalitu?

11.04.2025

Uvažujete o bazéne vo vašej záhrade? Keramické bazény predstavujú investíciu, ktorá dokáže priniesť dlhodobú radosť aj úspory. V tomto článku vám predstavíme všetko, čo potrebujete vedieť o cenách keramických bazénov, ich výhodách oproti iným materiálom a poradíme, ako získať kvalitu za rozumnú cenu. Prečo si vybrať keramický bazén namiesto iných materiálov? [...]

Väzenie / Väznica / Cela /

Aj väzni majú svoje potreby. V Taliansku začali fungovať prvé miestnosti na sex

19.04.2025 12:09

Sme radi, lebo všetko prebehlo hladko, ale je potrebné zachovať maximálne súkromie, povedal väzenský ombudsman Giuseppe Caforio.

Cyklisti na starte trasy Mine Flow Trail

História, príroda a adrenalín v jednom. Nová cyklistická trať na v Košickom kraji láka skúsených jazdcov aj začiatočníkov

19.04.2025 11:00

Názov cyklistickej trate odkazuje na banícku minulosť Rožňavy a hlavne vrchu Rákoš, kde sa v minulých storočiach ťažila železná ruda.

Ján Majerský / KDH /

Majerskému prekáža „doba cashu“, KDH zahlasuje za zrušenie transakčnej dane

19.04.2025 10:08

Líder KDH poukazuje na to, že čoraz častejšie vidieť dnes v obchodoch oznámenia o tom, že prijímajú len hotovosť a platba kartou nie je možná.

Benátky, gondoly, Taliansko

Jednodňoví výletníci si v Benátkach opäť priplatia, vlani mesto vybralo 2,5 milióna eur

19.04.2025 09:46

Pri náhodných kontrolách hrozia pokuty od 50 do 300 eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 287831x
Priemerná čítanosť článkov: 4054x

Autor blogu

Kategórie