Založ si blog

Nepríjemný zápach z kanalizácie – ako sa ho zbaviť?

Zápach šíriaci sa naprieč domom rozhodne nie je doplnkom, po ktorom by ktokoľvek túžil. Dokáže v podstatnej miere pokaziť dobré pocity. Zbaviť sa ho je náročnou úlohou, nie však takou, ktorú by sme nedokázali zvládnuť. V dnešnom článku Vám poradíme, ako identifikovať miesto vzniku zápachu a tiež, ako sa ho raz a navždy zbaviť. Nezabudnite na to, že zápach z kanalizácie nie je len estetickým problémom. Vysoká koncentrácia metánu, ktorý je spôsobený množením baktérií, môže spôsobiť časté bolesti hlavy a po určitom čase i problémy s dýchacou sústavou. Preto sa sústreďme na jeho trvalé odstránenie. 

žena si zapcháva nos, pretože cíti smrad z kanalizácie
zdroj: freepik.com

Zápach z kanalizácie – čo môže byť príčinou? 

Existuje niekoľko rôznych príčin, prečo sa po Vašom domove šíri zápach. Zápach môžete najčastejšie cítiť v okolí odtokov alebo toalety. Príčiny šíriaceho sa zápachu: 

Upchaté odpadové potrubie – v kúpeľni upchaté potrubie  môžu spôsobiť vlasy a chlpy ktoré sa v ňom usadia. V kuchyni môžu upchať odtok stuhnuté oleje a zvyšky jedál, ktoré sa do odtoku dostávajú najčastejšie pri umývaní riadu. Veľké množstvo nahromadených zvyškov môže spôsobiť šírenie zápachu. 

Upchatá toaleta – môže tiež spôsobovať zápach z kanalizácie. Ak sa vám upchá wc a na odopchatie nepomôže gumený zvon, je potrebné zavolať inštalatérov ktorí kanalizáciu vyčistia krtkovaním. 

Nedostatok vody v sifóne – voda v sifóne zabraňuje prenikaniu zápachu z kanalizácie do bytu či domu. Ak máte v domácnosti wc, ktoré nepoužívate príliš často, môže sa stať, že sa odparí voda zo sifónu a do bytu vám môže začať prenikať zápach z kanalizácie. V takomto prípade stačí toaletu spláchnuť a vyvetrať. Nepríjemný zápach by mal zmiznúť. 

Chlap si zapcháva nos, pretože cíti zápach z kanalizácie
zdroj: freepik.com

Zmeny počasia – i počasie môže byť zodpovedné za nepríjemný pach, najmä nízky tlak, silné nárazy vetra alebo prudké ochladenie.

Rekonštrukcia bytovej jednotky – pri neopatrnej rekonštrukcii môže dôjsť k poškodeniu prestupov medzi jednotlivými podlažiami a k úniku zápachu.

Ako zistiť, že ide o zápach z kanalizácie? 

Dobrým krokom je postupne skontrolovať všetky odtoky. Typickým pachom kanalizácie je ťažký zápach odpadových vôd, ktorý je nezameniteľný. Upchatý odpad v kuchyni však môže zapáchať podobne – upchaté potrubie v kuchyni je však viac cítiť po organických zvyškoch a zhnitom jedle. Čistenie potrubia je prvým krokom, ktorý by ste mali urobiť. 

Rovnako je dobrým krokom i čistenie WC, ktoré môže imitovať pach z kanalizácie i kvôli usadeninám pochádzajúcich z rias a moču (najmä dlhšie nepoužívané toalety). Problémom môže byť i upchaté potrubie toalety alebo povolené tesnenie medzi týmto potrubím a toaletou. 

Domáce metódy na odstránenie zápachu z kanalizácie 

Existuje hneď niekoľko domácich rád, ktoré môžete využiť. Skôr ako využijete silné chemické prostriedky, spoľahnite sa na pomoc overených domácich postupov. 

Použitie sódy bikarbóny spoločne s octom – najčastejšia kombinácia pre čistenie odtokov, ocot môžete zahriať.

Mechanické čistenie – použitie mechanických čističov na domáce čistenie účinne odstraňuje i rozmerné predmety v potrubí.

Sóda, ocot, bielidlo a minerálny olej – prvé sa v zmesi použije sóda a ocot. Po dôkladnom prepláchnutí vodou nasleduje bielidlo a napokon minerálny olej.

Tlakové čistenie – vysokotlakový čistič umožní čistenie odpadu v kuchyni i v kúpeľni. Je jednoduchý na ovládanie a je možné ho použiť i pri ďalších domácich prácach.

Overená pomoc – silné chemické čističe 

Ak sa Vám nepodarilo vyriešiť problém zápachu pomocou bežných domácich postupov, je pravý čas zavolať na pomoc silnejší kaliber. Vďaka svojmu zloženiu, ktoré je postavené na silných chemických látkach, si dokážu poradiť aj s náročnými úlohami. Možnosťou je napríklad čistič odpadov Triomax, HG tekutý čistič odpadov alebo iné koncentrované čističe.

Čo v prípade, že zápach nezmizne? 

Ak ste naozaj vyskúšali všetko od overených rád až po chemické prostriedky, je pravý čas obrátiť sa na skúsenú radu inštalatérov. Zamerajte sa na spoločnosť, ktorá inštalatérske práce vykonáva dlhodobo a na profesionálnej úrovni. Skvelým krokom je začať monitoringom kanalizácie a zvoliť riešenie podľa konkrétnych potrieb a rozmerov daného problému. V prípade, že vo Vašej domácnosti dochádza k pretrvávaniu zápachu skombinovaného s pretekajúcou toaletou alebo sifónom, obráťte sa rýchlo na poruchovú službu. Každý problém sa dá vyriešiť a zápach z kanalizácie sa rozhodne neoplatí podceňovať. 

Ako prebieha zásah havarijnej služby – 4 kroky

25.08.2022

Prasklo vám potrubie a na stene sa objavujú mokré fľaky, alebo uprostred noci cítite zvláštny zápach podobajúci sa plynu? V takejto situácii je drahá každá sekunda a pomoc potrebujete čo najskôr – našťastie existuje havarijná služba. Ako prebieha jej zásah vo vašej domácnosti? Čo je úlohou havarijnej služby? Havarijná služba je súbor služieb poskytovaných [...]

Chronická prostatitída a syndróm chronických panvových bolestí – ako na liečbu

25.08.2022

Bolesti v oblasti podbruška a krížov môžu signalizovať, že nie je niečo v poriadku s vašou prostatou. Našťastie existuje účinný spôsob, ako sa vrátiť k bezbolestnému životu. Čo je to chronická prostatitída? Prostatitída v preklade znamená zápal prostaty. Môže byť akútny, teda nebezpečnejší s výraznými prejavmi, alebo chronický. O chronickom zápale hovoríme ak [...]

Moderné vaňové zásteny pre všetky kúpeľne a ich výhody

24.08.2022

Občas si radi doprajete kúpeľ, ale každodenné sprchovanie je praktickejšie…Ak vám do kúpeľne nevojde vaňa a sprchový kút, zvoľte moderný kompromis – vaňové zásteny. Vaňové zásteny – kombinácia výhod vane a sprchového kútu Už podľa názvu je jasné, že ide o zástenu, ktorá je inštalovaná na vaňu. Vaňová zástena ochráni vašu kúpeľňu pred [...]

USA, Kalifornia, búrka, dážď, záplavy, potopa, voda, more,

Mesto Rijeka po daždi zaplavila voda, zahynul jeden človek

29.09.2022 13:59

V priebehu dvoch hodín spadlo v chorvátskom prístavnom meste takmer toľko zrážok, čo v priemere spadne za celý september.

Ukrajina Rusko referendá vlajka

Štyri okupované oblasti Ukrajiny budú k Rusku pripojené v piatok, vyhlásil Kremeľ

29.09.2022 12:35

Moskvou dosadení "lídri" štyroch okupovaných oblastí podpíšu dohody o pričlenení k Ruskej federácii na piatkovej ceremónii.

Visolajský zdravotníci lekári odchod muži výpoveď

Lekári spustili hromadné výpovede. Odísť ich chce viac ako 1900

29.09.2022 12:15, aktualizované: 13:48

Lekárom od soboty začnú plynú výpovedné lehoty. Ak sa s vládou nedohodnú, od 1. decembra z nemocníc odídu.

SR Sliač SIAF 2019 letecké dni program BBX

V Prešove plánujú postaviť hangár pre vrtuľníky Black Hawk za 4,9 milióna eur

29.09.2022 10:33

Predpokladaný termín výstavby je v rokoch 2022 až 2023.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 92727x
Priemerná čítanosť článkov: 1750x

Autor blogu

Kategórie