Založ si blog

Nepríjemný zápach z kanalizácie – ako sa ho zbaviť?

Zápach šíriaci sa naprieč domom rozhodne nie je doplnkom, po ktorom by ktokoľvek túžil. Dokáže v podstatnej miere pokaziť dobré pocity. Zbaviť sa ho je náročnou úlohou, nie však takou, ktorú by sme nedokázali zvládnuť. V dnešnom článku Vám poradíme, ako identifikovať miesto vzniku zápachu a tiež, ako sa ho raz a navždy zbaviť. Nezabudnite na to, že zápach z kanalizácie nie je len estetickým problémom. Vysoká koncentrácia metánu, ktorý je spôsobený množením baktérií, môže spôsobiť časté bolesti hlavy a po určitom čase i problémy s dýchacou sústavou. Preto sa sústreďme na jeho trvalé odstránenie. 

žena si zapcháva nos, pretože cíti smrad z kanalizácie
zdroj: freepik.com

Zápach z kanalizácie – čo môže byť príčinou? 

Existuje niekoľko rôznych príčin, prečo sa po Vašom domove šíri zápach. Zápach môžete najčastejšie cítiť v okolí odtokov alebo toalety. Príčiny šíriaceho sa zápachu: 

Upchaté odpadové potrubie – v kúpeľni upchaté potrubie  môžu spôsobiť vlasy a chlpy ktoré sa v ňom usadia. V kuchyni môžu upchať odtok stuhnuté oleje a zvyšky jedál, ktoré sa do odtoku dostávajú najčastejšie pri umývaní riadu. Veľké množstvo nahromadených zvyškov môže spôsobiť šírenie zápachu. 

Upchatá toaleta – môže tiež spôsobovať zápach z kanalizácie. Ak sa vám upchá wc a na odopchatie nepomôže gumený zvon, je potrebné zavolať inštalatérov ktorí kanalizáciu vyčistia krtkovaním. 

Nedostatok vody v sifóne – voda v sifóne zabraňuje prenikaniu zápachu z kanalizácie do bytu či domu. Ak máte v domácnosti wc, ktoré nepoužívate príliš často, môže sa stať, že sa odparí voda zo sifónu a do bytu vám môže začať prenikať zápach z kanalizácie. V takomto prípade stačí toaletu spláchnuť a vyvetrať. Nepríjemný zápach by mal zmiznúť. 

Chlap si zapcháva nos, pretože cíti zápach z kanalizácie
zdroj: freepik.com

Zmeny počasia – i počasie môže byť zodpovedné za nepríjemný pach, najmä nízky tlak, silné nárazy vetra alebo prudké ochladenie.

Rekonštrukcia bytovej jednotky – pri neopatrnej rekonštrukcii môže dôjsť k poškodeniu prestupov medzi jednotlivými podlažiami a k úniku zápachu.

Ako zistiť, že ide o zápach z kanalizácie? 

Dobrým krokom je postupne skontrolovať všetky odtoky. Typickým pachom kanalizácie je ťažký zápach odpadových vôd, ktorý je nezameniteľný. Upchatý odpad v kuchyni však môže zapáchať podobne – upchaté potrubie v kuchyni je však viac cítiť po organických zvyškoch a zhnitom jedle. Čistenie potrubia je prvým krokom, ktorý by ste mali urobiť. 

Rovnako je dobrým krokom i čistenie WC, ktoré môže imitovať pach z kanalizácie i kvôli usadeninám pochádzajúcich z rias a moču (najmä dlhšie nepoužívané toalety). Problémom môže byť i upchaté potrubie toalety alebo povolené tesnenie medzi týmto potrubím a toaletou. 

Domáce metódy na odstránenie zápachu z kanalizácie 

Existuje hneď niekoľko domácich rád, ktoré môžete využiť. Skôr ako využijete silné chemické prostriedky, spoľahnite sa na pomoc overených domácich postupov. 

Použitie sódy bikarbóny spoločne s octom – najčastejšia kombinácia pre čistenie odtokov, ocot môžete zahriať.

Mechanické čistenie – použitie mechanických čističov na domáce čistenie účinne odstraňuje i rozmerné predmety v potrubí.

Sóda, ocot, bielidlo a minerálny olej – prvé sa v zmesi použije sóda a ocot. Po dôkladnom prepláchnutí vodou nasleduje bielidlo a napokon minerálny olej.

Tlakové čistenie – vysokotlakový čistič umožní čistenie odpadu v kuchyni i v kúpeľni. Je jednoduchý na ovládanie a je možné ho použiť i pri ďalších domácich prácach.

Overená pomoc – silné chemické čističe 

Ak sa Vám nepodarilo vyriešiť problém zápachu pomocou bežných domácich postupov, je pravý čas zavolať na pomoc silnejší kaliber. Vďaka svojmu zloženiu, ktoré je postavené na silných chemických látkach, si dokážu poradiť aj s náročnými úlohami. Možnosťou je napríklad čistič odpadov Triomax, HG tekutý čistič odpadov alebo iné koncentrované čističe.

Čo v prípade, že zápach nezmizne? 

Ak ste naozaj vyskúšali všetko od overených rád až po chemické prostriedky, je pravý čas obrátiť sa na skúsenú radu inštalatérov. Zamerajte sa na spoločnosť, ktorá inštalatérske práce vykonáva dlhodobo a na profesionálnej úrovni. Skvelým krokom je začať monitoringom kanalizácie a zvoliť riešenie podľa konkrétnych potrieb a rozmerov daného problému. V prípade, že vo Vašej domácnosti dochádza k pretrvávaniu zápachu skombinovaného s pretekajúcou toaletou alebo sifónom, obráťte sa rýchlo na poruchovú službu. Každý problém sa dá vyriešiť a zápach z kanalizácie sa rozhodne neoplatí podceňovať. 

Sú hliníkové ploty naozaj bezúdržbové?

14.08.2023

Ako každá väčšia investícia do domácnosti, aj výber vhodného oplotenia vyžaduje prieskum trhu a hľadanie tej najlepšej alternatívy. Hliníkové ploty sú dobrou voľbou pre majiteľov domov, ktorí chcú mať estetický a ľahko udržiavateľný plot okolo pozemku. Benefity hliníkových plotov Hliníkové ploty sú populárne kvôli svojmu vzhľadu, ľahkosti a odolnosti. [...]

Upchatý odtok v kuchyni – RADY A TIPY

10.08.2023

Upchatý odtok v kuchyni je bežný problém v domácnosti, ktorý však môže viesť k oveľa väčším problémom. Najskôr si všimnete, že vám v drese odteká voda veľmi pomaly alebo neodteká vôbec. Typickým príznakom je aj nepríjemný zápach. Príčiny upchatého odtoku v kuchyni Za upchatý kuchynský odtok si často môžeme sami, pretože ho nesprávne používame a pokúšame [...]

Biely povlak na penise, čo ho môže spôsobovať

10.08.2023

Biely povlak na penise, nazývaný aj smegma, môže byť hladký alebo hrudkovitý biely film na jednej strane žaluďa, alebo na jeho celej ploche. Tento problém sa objavuje u dospelých mužov aj u detí a jedinou príčinou nemusí byť iba nedostatočná hygiena. Možné príčiny bielych povlakov na penise Príčinou objavenia bieleho povlaku na penise môže byť infekčné ochorenie, [...]

george Santos

Peniaze darcov míňal na luxus a porno. Kongres USA vylúčil republikána Santosa

01.12.2023 23:44

35-ročný Santos sa do Kongresu dostal vo vlaňajších voľbách. Následne sa však ukázalo, že celý jeho životopis bol podvodom.

česko, sneh, zima

Českú republiku zasypal sneh, problémy má aj pražské letisko

01.12.2023 23:15

Hasiči večer informovali o stovkách zásahov na rôznych miestach republiky.

Vyšný Komárnik hranice kolóny kamióny

Kyjev a Varšava sa dohodli na riešení protestu poľských autodopravcov na hraniciach

01.12.2023 22:41

Únia autodopravcov Slovenska v piatok na protest zablokovala hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod.

Kórea, satelit špionážny, raketa

Južná Kórea vypustila svoj prvý vojenský prieskumný satelit

01.12.2023 21:44

Krajina plánuje do konca roku 2025 vypustiť štyri ďalšie špionážne satelity, aby mohla lepšie monitorovať aktivity susednej Severnej Kórey.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 165034x
Priemerná čítanosť článkov: 2662x

Autor blogu

Kategórie